Lietuvoje

2016.08.22 13:01

Ateityje įsivaikinti galbūt galės ir vieniši asmenys

ELTA 2016.08.22 13:01

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui teiks įstatymo pataisas, kuriomis siekiama supaprastinti įvaikinimo procesą. Pataisos, kuriomis siūloma trumpinti įvaikinimo terminus, išplėsti galinčių įvaikinti asmenų ratą ir mažinti jiems tenkančią biurokratinę naštą bei užtikrinti globojamų ir įvaikinamų vaikų saugumą, teikiamos siekiant tikslo – „Lietuva ve vaikų globos namų“.

Pasak prezidentės vyriausiosios patarėjos ekonominiais ir socialinės politikos klausimais Linos Antanavičienės, pataisomis siekiama ir toliau skatinti įvaikinimą ir vaikų globą šeimoje, t. y. reorganizuojant institucijas, kur šiuo metu auga tūkstančiai vaikų.

„Svarbiausi iš pakeitimų bus daromi siekiant vaikų nepaversti sistemos ir institucijų įkaitais. Siekiant, kad institucijos, kurios yra atsakingos už vaikų priežiūrą, per maksimaliai trumpus terminus informuotų vaiko teisių apsaugos tarnybas apie problemas, kurias jie pastebi ir tokiu būdu nustatomas labai konkretus terminas – apie tam tikras problemas vaiko priežiūros institucijos informuojamos ne vėliau kaip per vieną dieną. Taip pat vaiko teisių institucijos turi būti informuojamos ir apie bet kokius pažeidimus, susijusius su vaiko teisėmis ir gerove. O štai iki šiol buvo pareiga pranešti tik apie seksualinio pobūdžio nusikaltimus“, – pirmadienį žurnalistams sakė L. Antanavičienė.

Dabar laikinosios globos terminas yra neapibrėžtas, tad siūloma nustatyti vienerių metų terminą. Numatoma plėsti ir įsivaikinti galinčių asmenų ratą. Šiuo metu yra numatytas iki 50 metų amžiaus cenzas, šį cenzą siūloma pratęsti iki 55 metų. Taip pat įvaikinantiems arba globojantiems tėvams numatoma suteikti didesnę valstybės paramą skiriant nemokamą advokatą. Nemokama valstybės pagalba įvaikinimo procese bus skiriama ir vaikui – tokiu būdu tikimasi paspartinti įvaikinimo procesą. Be to, siekiama numatyti, kad įvaikinimo procese tėvai, kurie vaiką globojo laikinos globos forma, įvaikinimo eilėje būtų pirmi – taip stiprėtų emocinis ryšys su vaiku.

Pagal dabar galiojančius teisės aktus vaikus įsivaikinti gali tik šeimos. Anot prezidentūros, ateityje numatoma išplėsti šį ratą, kad vaiką galėtų įsivaikinti, pavyzdžiui, ir vienišos moterys ar vyrai.

„Taip, šiuo klausimu yra dirbama, tariamasi, diskutuojama. Paketas kol kas nėra užbaigtas, tačiau žvelgdami į tolesnę perspektyvą, žiūrėsime. O kaip toliau judės šis klausimas, priklausys nuo to, kaip bus apibrėžiamas šeimos statusas, nes yra daug su šiuo aspektu susijusių dalykų. Bet šiuo metu bandome išplėsti amžiaus cenzą, taip pat, kaip minėjau, suteikti galimybę, pirmenybę įvaikinti globojantiems tėvams. Taip pat siekiant vaiko saugumo šeimoje bus apribojama galimybę įsivaikinti asmenims, kurie buvo teisti už tyčinį nusikaltimą, nors jų teistumas jau išnykęs“, – kalbėjo prezidentės vyriausioji patarėja ekonominiais ir socialinės politikos klausimais L. Antanavičienė.

Skaičiuojama, kad dabar vaikų namuose gyvena apie 3800 vaikų. Pernai apie 100 vaikų įsivaikino užsieniečiai.

Statistikos departamento duomenimis, 2015 metais tėvų globos neteko 1,8 tūkst. vaikų, iš kurių beveik 45 procentai buvo perduoti kitų šeimų ar asmenų globai, o likusioji dalis pateko į šeimynas arba institucinius globos namus.

Pernai kūdikių, vaikų globos namuose ir globos grupėse buvo apgyvendinta 1,2 tūkst. vaikų, iš jų 71 proc. ten pateko iš savo šeimos. 2015 m. pabaigoje šiose įstaigose, gyveno 3,1 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus, arba 6,5 proc. mažiau nei 2014 m.

Palyginti su 2014 m., šeimynų skaičius pernai išaugo 5,8 proc., globotinių jose – 1,1 proc. Iš viso 55 šeimynose gyveno 458 vaikai. Pernai Lietuvos piliečiai įvaikino 99 vaikus, arba 11 vaikų daugiau nei 2014 m., užsienio piliečiai – 62 vaikus, arba 16 vaikų mažiau.

Globos įstaigos gauna kelis kartus didesnį finansavimą nei vaikus globojančios šeimos ir šeimynos. Iš valstybės ir savivaldybių biudžetų vaikų globos įstaigoms per metus skiriama 45 mln. eurų.