Kultūra

2021.08.02 15:32

Po to, kai be visuomenininkų žinios pakeista sinagogos spyna, rengiama akcija „Atrakink kultūrą“

LRT.lt2021.08.02 15:32

Praėjus beveik mėnesiui po to, kai Holokausto atminimui skirto renginio organizatoriai rado užrakintas sinagogos duris ir pakeistą spyną, Kalvarijos visuomenininkai rengia akciją „Atrakink kultūrą“. Anot organizatorių, „panašu, kad kultūros organizavimas ir cenzūra persikėlė į savivaldybės mūrą“.

Koncertas–pareiškimas planuojamas rugpjūčio 4 dieną Kalvarijos sinagogų komplekse.

LRT.lt primena, kad prieš mėnesį išskirtinėje Kalvarijos sinagogoje turėjęs vykti Holokausto atminimui skirtas renginys joje neįvyko – organizatoriai rado pakeistą pastato spyną. Sinagogos viduje liko keliasdešimt tūkstančių eurų siekiantis visuomenininkų turtas, tačiau patekti į sinagogą jie nebegali.

Anot savivaldybės, renginys sinagogoje neįvyko dėl blogos pastato būklės – jo viduje esą nesaugu. Vis dėlto renginio organizatoriai tokiais argumentais abejojo.

„Menas ir kultūra yra svarbi kokybiško žmogaus gyvenimo dalis. Jam reikia ne tik duonos ir žaidimų“, – rašoma akcijos organizatorių pranešime spaudai.

Anot jų, asociacija „Skambėjimas“, organizuojanti profesionaliosios muzikos koncertus, gyvuoja savanoriškais pagrindais, tad daliai renginių ir iniciatyvų ieškoma projektinių lėšų. Didžiausia problema – patalpos.

„Visoje savivaldybėje sudėtinga rasti vietą choro repeticijoms, bet nenuleidžiama rankų ir ieškoma išeičių. Sinagoga – unikali vieta, pritraukusi daugybę žiūrovų renginiuose. Deja, šiuo metu mus ištiko teisiškai kaip ir suprantama, bet vis vien paradoksali situacija. Sunku suprasti abejingumą, ignoravimą ir visišką nenorą padaryti, kad taip nebūtų. Panašu, kad kultūros organizavimas ir cenzūra persikėlė į savivaldybės mūrą. O taip neturėtų būti“, – tvirtina akcijos organizatoriai.

Asociacijos pirmininkė Ausma Sakalauskaitė sako, kad koncerte „Atrakink kultūrą“ dalyvaus Laurynas Viliušis, smuikininkas Laurynas Preikša, kontrabosistas Nerijus Ardzevičius, bus galima pamatyti dailininkės Ilonos Šidlauskienės personalinius dailės darbus.

„Jau prieš metus sutarėme dėl Gintarės Baltuškaitės (Italija) ir Arnoldo Jasevičiaus (Lietuva) koncerto sinagogoje. Per tą laiką ir fortepijonas atkeliavo. Atlikėja atskrido iš Italijos, duetas ruošėsi pilną koncertinę programą. Deja, jos neišgirsime taip, kaip tikėjomės.

Kaip ir daugelį, mane labai liūdina ir piktina ši pakeistų spynų istorija. Vis tik atsakomybė dėl šios absurdiškos situacijos krenta mūsų merui. Ankstesniais metais jis pats dalyvavo ne viename koncerte, gražiai bendradarbiavome ir priimdami italų vyrų chorą „Monte Dolada“. Į šią erdvę koncertai tikrai pritraukdavo klausytojų gausą.

Manau, kad administracijos darbuotojų sąraše vykstantys politiniai pokyčiai neturėtų būti kenkėjiškos veiklos padarinys. Aš labai viliuosi, kad šis taikus mūsų renginys bus paskatinimas atsimerkti kultūrai ir atrakinti duris. Ne tam, kad pasiimtume daiktus, o tam, kad čia žmonės rastų meno galią – tai, kas gera, gražu ir teisinga“, – pranešime spaudai teigia choro „Sonantem“ vadovė A. Sakalauskaitė.

Pranešime taip pat priduriama, kad akcija „nėra tiesmukas prašymas atrakinti sinagogos duris. Tai – kvietimas pradėti ieškoti ir rasti teisėtus būdus, kad ši situacija pasibaigtų“.

„Akcija „Atrakink kultūrą“ kviečiame atkreipti meno ir kultūros bendruomenės, gyventojų, o pagaliau – ir savivaldybės vadovų dėmesį į profesionalųjį meną ir kokybišką kultūrinį gyvenimą. Kalvarijos savivaldybės gyventojai to verti ir reikalingi“, – pažymi akcijos organizatoriai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.