Lietuvoje

2021.08.02 13:31

Eurokomisarė apie migrantų apgyvendinimą palapinėse: tai nėra tinkamas sprendimas mažų vaikų turinčioms šeimoms

atnaujinta 13.39
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.08.02 13:31

Lietuvoje viešinti eurokomisarė Ylva Johansson pirmadienį apsilankė pasienyje Medininkuose. Po vizito ji kalbėjo turėjusi progą pasikalbėti su palapinių miestelyje gyvenančiais migrantais ir teigė, kad tokios apgyvendinimo sąlygos, ypač šeimoms su mažais vaikais, nėra tinkamos.

Po apsilankymo Medininkuose eurokomisarė kalbėjo, kad jai buvo itin naudinga apsilankyti pasienyje ir pačiai pamatyti, kaip dirba profesionalūs pasieniečiai. Anot jos, tai parodė, kad Lietuva į migracijos krizę reaguoja pavyzdingai, ramiai, greitai, skaidriai ir profesionaliai.

„Bet mes susiduriame su smarkia Lukašenkos režimo agresija ir akivaizdu, kad jis nesustos, o režimas palengvina neteisėtą sienos kirtimą. Todėl svarbu sustiprinti savo pastangas ir bendradarbiavimą, nepaisant to, kad Lietuva labai daug ką padarė teisingai“, – kalbėjo Y. Johansson.

Ji teigė, kad nors Lietuvoje dirba „Frontex“ ir kitų ES institucijų pareigūnai, situacija prastėja kasdien. Todėl, pasak eurokomisarės, reikia dar stiprinti bendradarbiavimą ir todėl Lietuvai buvo pasiūlyta ženkli finansinė Europos Komisijos parama.

Eurokomisarė teigė, kad svarbu ne tik užtikrinti, kad Lietuvos, o kartu ir ES, siena būtų saugoma, bet ir kad būtų sudaromos tinkamos sąlygos tiems, kurie sieną jau kirto.

„Galėjau pati pasikalbėti su kai kuriais palapinėse gyvenančiais migrantais, lyjant lietui. Žinoma, ypač šeimoms, turinčioms mažų vaikų, tai nėra tinkamas sprendimas ir tai sritis, kurioje turime ženkliai padėti Lietuvai“, – teigė Y. Johansson.

Ji sakė, kad buvo naudinga pačiai pamatyti, kokios sąlygos yra pasienyje ir kokie iššūkiai kyla apsaugant sieną. Eurokomisarė teigė pamačiusi ir fizinio barjero tarp Lietuvos ir Baltarusijos reikalingumą. Tiesa, nors ir pritaria sienos statybai, Y. Johansson sakė, kad vargu, ar ES imtųsi finansuoti tokio barjero statybą.

„Tai yra būtina, man atrodo, kad tai gera idėja. Bet ar tai galėtų būti tiesiogiai finansuojama ES lėšomis – sudėtinga pasakyti. Mes niekada nesame finansavę tokių tvorų statybų. Tačiau finansuojame kitokios įrangos įsigijimą, kad siena būtų apsaugota tinkamai. Apie tai toliau diskutuosime“, – tvirtino eurokomisarė.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė po apsilankymo Medininkuose komentavo, kad eurokomisarei aprodė, kaip gyvena į Lietuvą patekę neteisėti migrantai, kurių srautas auga kasdien. Ministrė kalbėjo, kad Y. Johansson buvo supažindinta su iššūkiais, su kuriais susiduria Lietuva.

„Taip pat mes parodėme mūsų sieną, kokiomis sistemomis ji yra saugoma, kaip realybėje atrodo tvora arba tos vietos, kur tvoros nėra. Tikrai sutarėme dėl vieno, jog tam, kad Lietuva atremtų šitą hibridinę ataką, yra būtina statyti fizinį barjerą ar sieną, nes ši siena yra ne tik Lietuvos, tai ir ES išorinė siena“, – sakė A. Bilotaitė.

Paklausta, kur dar ketinama apgyvendinti migrantus ir kokie planai numatomi žiemai, ministrė sakė, kad tikslas yra sustabdyti sieną kertančių migrantų srautą ir tikimasi, kad naudojant numatytas priemones toks rezultatas bus pasiektas.

„Žinoma, mes ruošiamės ir suprantame, kad situacija darysis sudėtingesnė ruošiantis žiemos sezonui ir palapinėse žmonės negalės gyventi, todėl jau šiandien vyksta darbai, statomi moduliniai nameliai. Ruošiamos ir kitos vietos, bet kadangi situacija yra ypač jautri ir kai kas labai siekia ją dar pakaitinti ir supriešinti visuomenę, aš nenorėčiau dabar detalizuoti vietų“, – kalbėjo ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.