Lietuvoje

2021.08.02 18:14

Meteorologas apie savaitės orus: prisiminsime Lietuvos vasarai būdingą šilumą, dangų trauks debesys, sulauksime daugiau kritulių

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.08.02 18:14

Artimiausią savaitę sugrįšime prie mūsų šalies klimatui būdingų orų, LRT RADIJUI sako geografas, meteorologas, Vilniaus universiteto (VU) profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras Arūnas Bukantis. Pasak jo, jei liepa sumušė visų laikų karščio rekordus, tai rugpjūtis jau neturėtų kažkuo nustebinti.

Neseniai pasibaigusi liepa buvo karščiausia per visą meteorologinių stebėjimų laikotarpį, sako meteorologas. Pasak jo, praėjusio mėnesio temperatūros anomalija buvo net penki laipsniai.


„O tai reiškia, kad ši liepa buvo gerokai šiltesnė net už iki šiol šilčiausią buvusią 2010-ųjų liepą. Vidutinė oro temperatūra įvairiose Lietuvos dalyse siekė 22,5-23,5 laipsnio. Pirmą kartą tokia didžiulė anomalija įvyko“, – tikina VU profesorius.

Taip pat liepos mėnuo pasižymėjo dideliu kritulių netolygumu. Kai kuriuose šalies rajonuose buvo tokių dešimtadienių, kai iš viso nė lašo kritulių neiškrito, pastebi geografas. „O štai, pavyzdžiui, Jurbarke liepos 17-ąją buvo užfiksuotas netgi katastrofinis lietus – 91 mm. Kritulių iškrito, – sako A. Bukantis. – Taigi, liepa buvo labai tokia kontrastinga, tačiau ne tik dėl kritulių pasiskirstymo nevienodumo.“

Vidurinysis vasaros mėnuo pasižymėjo net trijomis karščio bangomis. Pasak meteorologo, dėl to yra labai įšilęs Lietuvos dirvožemis. „Antroje mėnesio pusėje jau ir upėse pradėjo kristi vandens lygis, – teigia jis. – Pavyzdžiui, Nemune vakar buvo tik 115 kubinių metrų per sekundę debitas, o turėtų būti vidutiniškai apie 190 m³/s. Tikėkimės, kad šiąnakt prasidėję lietūs šiek tiek papildys vandens atsargas“, – viliasi pašnekovas.

Pirmoji šios savaitės diena bus bene pati vėsiausia visos šios savaitės diena, tikina A. Bukantis. „Šią savaitę šiluma niekur nedings, tačiau naujos karščio bangos dar tikrai nesimato, – sako meteorologas. – Ir kritulių, ir šilumos tikrai pakaks šią savaitę: gausiau palis šiandien, penktadienį ir šeštadienį. Tai lems iš pietų atslinkęs ciklonas. Oro temperatūra bus būdinga tokiam metų laikui: naktimis ji svyruos nuo 14 iki 19 laipsnių, o dienomis – nuo 22 iki 25 laipsnių.“

Antradienį daug kur numatomi trumpi lietūs, vietomis perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių, 8–13 m/s, naktį vakariniame šalies pakraštyje gūsiai 15–17 m/s. Oro temperatūra naktį svyruos nuo 11 iki 16 laipsnių, o dieną kils gan nenoriai – nuo 18 iki 22 laipsnių.“

Trečiadienį iš Rytų priartės aukšto slėgio sūkurys ir po truputį kils slėgis. Dėl to trumpas lietus rodysis tik vietomis. Naktį didesnė tikimybė jo sulaukti vakariniuose, o dieną – pajūryje ir šiauriniuose Lietuvos rajonuose. Antroje nakties pusėje kai kur pažemę nusidrieks tiršto rūko skara. Dieną kai kur gali sugriaudėti perkūnija. Pūs silpnas, nepastovios krypties vėjas. Oras trečiadienio naktį vės iki 9–14, pajūryje bus apie 16 laipsnių šilumos. Dieną temperatūra jau vienu kitu laipsniu kops aukščiau, popietę sulauksime 18–23 laipsnių.

Pagal dabartinius Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) duomenis ketvirtadienis taip pat turėtų būti gražus. Naktis numatoma rami ir sausa. Dieną trumpas lietus rodysis tik pietrytiniuose šalies rajonuose. Gali sugriaudėti ir pavienės perkūnijos. Vėjas suksis iš šiaurės rytų, rytų, bus vidutinio stiprumo. Oro temperatūra naktį vės iki 10–15 laipsnių, o dieną sušils nuo 20 iki 25 laipsnių.

Penktadienio naktis turėtų mažai skirtis nuo ketvirtadienio. Vyraus sausi orai. Pūs nestiprus, bet vėsokas šiaurės rytų vėjas. Auštant temperatūra pažemės iki 11–16 laipsnių šilumos. Penktadienio dieną iš pietryčių prie Lietuvos artinsis naujas vandeningas ciklonas. Antroje dienos pusėje jo tankūs debesys pasieks pietrytinius šalies pakraščius ir iki vakaro daug kur toje šalies pusėje nulis lietus. Galima ir perkūnija. Pasirodys smarkus šiaurės rytų vėjas. Nors bus vėjuota ir drėgna, bet tai nesutrukdys orui įšilti nuo 19 iki 24 laipsnių.

Savaitgalį prognozuojami lietingi ir vėjuoti orai, tačiau pato oro temperatūra vienu kitu laipsniu stiebsis aukščiau.

Rugpjūtis nebūtinai bus toks pat išskirtinis, kaip kad buvo ką tik pasibaigusi liepa, teigia A. Bukantis. Pasak jo, paskutinysis vasaros mėnuo turėtų priminti Lietuvos klimatui būdingus orus. „Visų pirma rugpjūtis pasireiškia ne tik vasariškai reiškiniais, bet jau atsiranda ir rudeniškų požymių. Sparčiau ima trumpėti dienos. Jei dar šiandien šviesus paros metas trunka beveik 16 valandų – 15 val. ir 50 minučių – tai paskutinę rugpjūčio dieną turėsime net dvejomis valandomis trumpesnę. Žinoma, ir pačios saulės spinduliuotės intensyvumas jau bus mažesnis. Nudegimo ar persikaitinimo pavojus taip pat sumažėja.

Šis rugpjūtis yra prognozuojamas artimas daugiametei normai, o tai yra vidutinė temperatūra tarp 17-18 laipsnių. Pabrėžiu, kad tai yra prognozuojama vidutinė oro temperatūra. Žinoma, kad atskiromis dienomis ji skirsis. Kritulių kiekis taip pat prognozuojamas artimas normai – tarp 70-80 mm. Kaip jau įprasta, vakarinėje šalies dalyje kritulių turėtų iškristi kiek daugiau, o rytinėje – mažiau. Galima sakyti, kad bus toks apyšiltis rugpjūtis. O pasitaiko jų ir labai šaltų. Štai 1998 metų rugpjūčio vidutinė oro temperatūra buvo tik 14,5 laipsnio“, – prognozuoja meteorologas A. Bukantis.

Orų prognozės su A. Bukančiu klausykitės ir radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.