Lietuvoje

2021.08.02 20:34

KAM: Baltarusijos pareigūnai ardo spygliuotą vielą pasienyje

atnaujinta 14.45
Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.08.02 20:34

Socialiniuose tinkluose dalijamasi nuotrauka, esą Baltarusijos pasieniečiai ardo Lietuvos statomą tvorą pasienyje. Lietuvos Krašto apsaugos ministerija (KAM) pranešė, kad tai Baltarusijos kariai, vėliau patikslino, jog tai asmenys, vilkintys pasieniečių apranga.

Pasieniečiai informacijos neturi

„Pažįstamas ūkininkas atsiuntė nuotrauką, baltarusiai nuima spygliuotą vielą“, – rašoma plintančiame įraše.

Kaip LRT.lt sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos Komunikacijos skyriaus vedėjas Rokas Pukinskas, nuotraukoje užfiksuoti asmenys yra Baltarusijos teritorijoje, nuotraukoje matomas objektas nėra Lietuvos pasienyje esanti tvora.

„Šitą nuotrauką mes matėme. Negaliu patvirtinti, kad tai Baltarusijos pasieniečiai“, – teigia Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas. Jis atkreipė dėmesį, kad nuotraukoje užfiksuoti asmenys dėvi maskuojančią aprangą, todėl neaišku, kokioje tarnyboje jie dirba, neaišku, ir ką jie daro.

VSAT teigimu, pasieniečiai filmuotos medžiagos neturi.

R. Pukinsko teigimu, negali būti nė kalbos, kad kadre užfiksuotas vaizdas, kaip ardoma Lietuvos pastatyta užtvara, – maskuojančia apranga apsivilkę asmenys matomi ne Lietuvos, o Baltarusijos pusėje, už sieną žyminčių stulpelių.

KAM: tai Baltarusijos pareigūnai

Daugiau informacijos LRT.lt suteikė KAM. Ministerijos Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento patarėja Aurelija Katkuvienė pirmadienį sakė, jog nuotraukoje matyti Baltarusijos kariai, antradienį informaciją patikslino, esą tai „asmenys, vilkintys Baltarusijos pasieniečių uniformas“.

Kaip pirmadienį sakė KAM, šie asmenys nuima spygliuotą vietą.

„Žvalgybos tarnybos atidžiai stebi saugumo situaciją regione ir vykdomą pasirengimą pratyboms „Zapad-2021“. Turima informacija yra nuolatos keičiamasi šalies viduje, su NATO ir šalimis sąjungininkėmis. Lietuvos kariuomenė kartu su NATO sąjungininkais yra pasiruošusi reaguoti į grėsmes ir netikėtas situacijas, jeigu tokios kiltų“, – atsakyme LRT.lt sakė A. Katkuvienė.

Ji nepateikė informacijos, ar vielos nuėmimas yra karinių pratybų dalis.

„Zapad-2021“ yra bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos, rugsėjo mėnesį vyksiančios Rusijos Vakarų karinėje apygardoje (apimančioje ir Baltarusijos teritoriją) Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos pasienyje. Kaip ir ankstesniais metais, Minskas tvirtina, kad pratybos yra gynybinio pobūdžio, nors yra žinoma, jog kariuomenės jų metu išbando puolamuosius manevrus prieš Baltijos šalis ir Lenkiją.

Vielų spiralės tvora pasienyje su Baltarusija pradėta tiesti prieš beveik mėnesį, vėliau tiesimo darbai sustojo, nes pritrūko vielos.

Kaip tuomet sakė Krašto apsaugos ministerija, vadinamoji koncertina tiesiama siekiant suvaldyti per Baltarusijos sieną pervedamų migrantų srautą. Pasieniečių teigimu, tokia tvora pristabdo migrantų srautus, suteikia VSAT pareigūnams daugiau laiko reaguoti į neteisėtai sieną kirtusių asmenų pasirodymą valstybės teritorijoje.

LRT.lt primena, kad Lietuvos pareigūnai teigia, jog Minsko režimas prisideda prie neteisėtos migracijos per Baltarusiją į Lietuvą. Lietuvos sieną šiemet jau kirto daugiau nei 3 tūkst. neteisėtų migrantų.

Lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, neteisėtai sieną iš Baltarusijos pereinančių žmonių skaičius yra smarkiai išaugęs. 2020 metais dėl COVID-19 pandemijos trečdaliu sumažėjo neteisėtos migracijos srautas į Lietuvą. Didžioji dalis šiuo metu atvykstančių neteisėtų migrantų yra iš Irako, kur tęsiasi ginkluotas konfliktas bei politinė ir ekonomikos krizė. Dėl neteisėtų migrantų srauto Lietuva yra paskelbusi ekstremaliąją situaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.