Lietuvoje

2021.08.02 09:01

Pasienio savivaldybių vadovai siūlo plėsti neteisėtų migrantų apgyvendinimo geografiją: mes jau padarėme daug

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.08.02 09:01

Lietuvoje daugėjant neteisėtai sieną kirtusių migrantų, pasienio savivaldybių vadovai LRT RADIJUI sakė, kad gyventojų aistros kiek aprimo, tačiau apgyvendinti naujų atvykėlių jos esą jau nebeturi galimybių ir norėtų didesnio kitų savivaldybių solidarumo.

Lazdijų rajone šiuo metu apgyvendintas 81 asmuo, neteisėtai kirtęs sieną su Baltarusija, pasak merės Ausmos Miškinienės, buvo atsižvelgta į prašymus čia įkurdinti pirmiausia socialiai pažeidžiamus migrantus – vaikus, neįgaliuosius, senyvo amžiaus žmones bei šeimas. Švenčionių rajone, praėjusios savaitės duomenimis, migrantų apgyvendinta gerokai daugiau – 721, dauguma iš jų Užsieniečių registracijos centre. Šalčininkų rajone, be pastarosios paros duomenų, migrantų taip pat daugiau kaip 700.

A. Miškinienė sako, kad savivaldybė atliko „namų darbus“ – peržiūrėjo vietos valdžios žinioje esamus pastatus, kuriuose galbūt galėtų būti apgyvendinta daugiau migrantų, tačiau nenaudojamų erdvių nerado.

R. Klipčius atkreipia dėmesį, kad Švenčionims tekusi našta ir taip yra didelė. „Atrodo, kad mūsų savivaldybė yra padariusi vieną didžiausių indėlių ir siūlyčiau tą geografiją plėsti, kadangi koncentracija, kaip girdime, Švenčionyse ir Šalčininkuose, yra gana didelė. Lietuva susideda ne tik iš šių kelių savivaldybių, bet iš 60-ies“, – sakė R. Klipčius.

„Tikrai ne“ sako ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Grzegorzas Jurgo, paklaustas apie tai, ar daugiau žmonių priimti galėtų Šalčininkai.

„Pajėgumai yra išnaudoti, o dėl esamų pastatų ne kartą yra pasisakęs tiek mūsų savivaldybės meras, tiek administracija. Pagal pastatų naudojimo plotą, jų užimtumą, mes esame vieni geriausių ir visą laiką tokie buvome, todėl neveikiančių, tuščių pastatų nėra, jie parduodami“, – sakė G. Jurgo.

Jis taip pat pažymėjo, kad nuo rugpjūčio COVID-19 užsikrėtusių migrantų nebepriima reabilitacijos centras Abromiškėse, todėl tai yra dar vienas iššūkis savivaldybėms. Be to, tarp neteisėtai sieną kirtusių asmenų pasitaiko ne tik užsikrėtusių koronavirusu, tačiau ir sergančių niežais, juos taip pat reikia laikinai izoliuoti.

Lazdijų rajono merė sako, kad migrantų apgyvendinimas yra „didėjančio masto problema ir norime to ar nenorime, stebint tendencijas akivaizdu, kad pasienio savivaldybės vienos (...) nebus pajėgios apgyvendinti visų“, todėl reikia arba platesnio jų paskirstymo, arba centralizuotos migrantų apgyvendinimo vietos. Pasak jos, Lazdijuose vietos gyventojams neramu, tačiau incidentų išvengiama.

„Jau ilgas laikotarpis kaip Kapčiamiestyje nepastebime incidentų, grėsmės nekyla, saugumas užtikrinamas – dėl to tikrai džiaugiamės. Vietos gyventojams neramu, tačiau per pastarąjį mėnesį, kiek jie gyvena ten, greta jų miestelio centre, jie tikrai apsiprato ir daugiau ar mažiau žino, ko galima tikėtis. Tikrai labai sėkmingai į situacijos valdymą ir rūpinimąsi jais įsijungė Kapčiamiesčio seniūnas ir kiti bendruomenės nariai, stengiamės kuo daugiau kalbėtis, kad kuo daugiau atsakymų į kylančius klausimus būtų, tai sąlygoja tam tikrą saugumą“, – sakė A. Miškinienė.

R. Klipčius sakė, kad nuogąstavimų dėl saugumo tarp Švenčionių rajono gyventojų yra, be to, norima, kad atsakomybe būtų dalinamasi. Tokios pat nuomonės laikosi ir pats meras.

„Kuomet yra kalbama, kad „Lietuva turi susitelkti“, tai aš ir klausiu – kas yra ta Lietuva? Ar ji yra tik kelios pasienio savivaldybės, ar 60-imt savivaldybių?“, – sakė R. Klipčius.

Šalčininkų rajone, pasak G. Jurgo, „aistros šiuo metu yra aprimusios, bet negalima sakyti, kad padėtis rami“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.