Lietuvoje

2021.08.01 23:21

Per migrantų krizę pastebimas informacinis karas socialiniuose tinkluose – nerimą kelia radikalizacija

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.01 23:21

Socialinius tinklus tiriantys mokslininkai pastebi, kad juose daugėja netikrų paskirų ir grupių, kuriose dalijamasi informacija apie migrantus Lietuvoje. Ekspertų teigimu, tokios uždaros grupės, kuriose skleidžiama vienpusiška informacija, yra itin pavojingos, nes jos gali skatinti radikalizaciją ir pavienius išpuolius.

Prie užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio įrašo apie migrantus socialiniame tinke „Facebook“ – per tūkstantį komentarų. Tarp jų – iš žmonių, kurie anketose prisistato irakiečiais. Kai kurie jų komentarai lietuvių kalba, dalyje kartojamas tas pats tekstas.

Mažeikis apie dezinformaciją migrantų krizės akivaizdoje: tai informacinio karo plėtra

„Tai yra informacinio karo plėtimas, jis vyksta iš Lukašenkos pusės, iš Putino trolių pusės ir dabar dar prisideda įvairūs prekiautojai žmonėmis arba tie, kurie užsiima pabėgėlių verslu, kurie yra neabejotinai susiję ir su islamo įvairiomis grupuotėmis, tame pačiame Irake“, – aiškina Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Gintautas Mažeikis.

Mokslininkai teigia, kad daugėjant migrantų, socialiniuose tinkluose atsiranda netikrų anketų ir uždarų grupių, susijusių su migracija.

Tinklaraštininkas Ričardas Savukynas pastebi, kad po straipsniais apie migrantus Lietuvoje daugiau kaip pusė komentarų yra iš netikrų paskyrų ir tai esą rodo, kad informacinė ataka organizuojama ne pavienių žmonių.

„Komentarai būna labai tipiški. Tai yra tipiniu atveju yra kritikuojama mūsų valstybė, mūsų valdžia, kad valdžia yra kalta dėl viso šito. O, pavyzdžiui, tas pats žmogus, tai yra ne žmogus, bet netikra paskyra, neretai aiškina, kad Lukašenka yra gerai ir čia Lukašenka niekuo dėtas“, – pasakoja tnklaraštininkas.

Rasa Kasperienė, tirianti socialinius tinklus, sako, jog tokiose uždarose grupėse gali būti išprovokuoti vadinamųjų „pavienių vilkų“ išpuoliai.

„Naujosios Zelandijos atvejis, Vokietijos tam tikri, Prancūzijos irgi ekstremistiniai išpuoliai, nacionalistiniai išpuoliai –tyrėjai ir mokslininkai būtent ir nustatė, kad šitie asmenys radikalizavosi socialiniuose tinkluose pagal pateikiamą vienakryptę ir labai aštrią situaciją. Tai, kas ir dabar matyti mūsų socialiniuose tinkluose ir tuose informaciniuose burbuluose, kurie tiesiog sproginėja“, – aiškina Kauno technologijos universiteto mokslinė darbuotoja R. Kasperienė.

„Dar reikia laukti, kad jie pradės rašyti arabų kalba įvairius tekstus apie Lietuvą, kuriuos platins tarp šimtų milijonų ir milijardų žmonių ir kur bus labai sukuriama apie Lietuvą specifinė nuomonė, taip pat kaip ir apie Europos Sąjungą. Iš tikrųjų tai yra labai didelės grėsmės, turint omenyje, kad tos informacinės atakos yra solidarios su Rusijos ir Baltarusijos informacinėmis atakomis“, – nurodo G. Mažeikis.

Prognozuojama, kad netikros informacijos ir sumontuotų vaizdo klipų apie migrantus tik daugės. G. Mažeikis sako, Vyriausybė turėtų pasitelkti universitetus, kad būtų užtikrintas didesnis informacinis saugumas, nes esą tam specialiųjų tarnybų pajėgų gali neužtekti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.