Lietuvoje

2021.08.01 14:40

Per sekmadienį sulaikyti 289 neteisėtai Lietuvos sieną kirtę migrantai

atnaujinta 09.05
LRT RADIJAS, Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2021.08.01 14:40

Atnaujintais pasieniečių duomenimis, per sekmadienį sulaikyta rekordiškai daug – 289 neteisėtai Lietuvos sieną kirtę migrantai. Iki šiol didžiausiais skaičius buvo 171 per parą. Tokius duomenis pirmadienį ryte LRT RADIJUI pateikė Valstybės sienos apsaugos vadas Rustamas Liubajevas. Anot jo, nuo vidurnakčio iki pirmadienio ryto sulaikyti 109 migrantai.

Tiesa, Statistikos departamentas vėliau ryte skelbė, kad sulaikyti 287 migrantai, neteisėtai kirtę Baltarusijos ir Lietuvos sieną.

Tuo metu LRT radijui Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas teigė, kad sulaikytųjų buvo kiek daugiau – 289 neteisėti migrantai. Be to, nuo vidurnakčio iki pirmadienio ryto sieną iš Baltarusijos kirto dar 109 migrantai.

Didesnioji jų dalis prisistatė Irako piliečiais.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) patarėjas Giedrius Mišutis pastebi pasikeitusią migrantų judėjimo tendenciją – sieną kerta jau ne tik naktį. Jis taip pat nurodo, kad dėl didelių migrantų srautų pasieniečių laukia sudėtinga sekmadienio naktis.

„Srautas iš tikrųjų yra labai didelis, sulaikymų yra daug, grupių, einančių į Lietuvą, yra daug. Ir aišku jas reikia apsaugoti visas. Kai jos atvežamos į užkardas, reikia užtikrinti jų apsaugojimą, logistinių dalykų užtikrinimą. Tai situacija iš tikrųjų sudėtinga yra“, – LRT RADIJUI teigė G. Mišutis.

Anot jo, pasieniečių darbą apsunkina tai, jog migrantus reikia apgyvendinti užkardose, kurios yra perpildytos.

„Nėra lengva sulaikyti tokius kiekius, tačiau tų sulaikymų visą eigą pasunkina ir tai, kad juos dar reikia užkardose apgyvendinti. Ne tik apgyvendinti, bet ir saugoti. Tai dalis ir nemaža dalis pasieniečių šiuo metu vykdo netiesiogines savo funkcijas – tai yra sienos apsaugą, o tų neteisėtų migrantų apgyvendinimą ir jų apsaugos funkcijas. Užkardos yra perpildytos“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžė G. Mišutis.

Be to, anot jo, neteisėti migrantai jau nebevengia ir tų sienos ruožų, kuriuose naudojamos stebėjimo sistemos.

„Jeigu anksčiau dažniausiai eidavo naktį, arba per tuos sienos ruožus, kur nėra įdiegtų stebėjimo sistemų, kur yra kontroliuojama kiaurą parą, tai dabar jau nevengia ir tų ruožų, kur yra modernios stebėjimo sistemos. Tie pažeidimai ne tik naktį fiksuojami, bet ir bet kuriuo kitu paros metu“, – LRT RADIJUI sakė jis.

Sekmadienį skelbta, kad didesnioji dalis per šią parą sulaikytų asmenų prisistatė Irako piliečiais.

Šiuo metu migrantai yra apgyvendinami VSAT padaliniuose – Užsieniečių registracijos centre Pabradėje, Pasieniečių mokyklos bendrabučiuose Medininkuose, pasienyje su Baltarusija veikiančiose užkardose ir Druskininkų savivaldybėje esančio Švendubrės upių pasienio kontrolės punkto teritorijoje.

Taip pat migrantai yra apgyvendinti ir savivaldybių suteiktuose objektuose Alytaus mieste ir rajone, Ignalinos, Lazdijų, Varėnos ir Šalčininkų rajonuose.

Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes, teigia pasieniečiai.

Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.