Lietuvoje

2021.07.31 10:18

Nausėda Medininkuose: iššūkis, kurį privalome atlaikyti, – Minsko režimas, ne migrantai

atnaujinta 13.35
ELTA, BNS, Jūratė Damulytė2021.07.31 10:18

Iššūkis, kurį Lietuva šiuo metu privalo atlaikyti, yra Minsko režimas, jo rengiama hibridinė ataka, tačiau ne patys migrantai, sako prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, šiomis aplinkybėmis itin svarbus visų atsakingų pareigūnų pasiaukojamas darbas, prilygstantis prieš tris dešimtmečius Medininkuose nužudytų muitinės pareigūnų aukai.

Šeštadienį kalbėdamas Medininkų žudynių 30-mečio minėjime šalies vadovas žadėjo, kad būtini sprendimai šiai atakai stabdyti ir atlaikyti bus rasti ir įgyvendinti labai greitai. Jis linkėjo ir sau, ir kitų valdžios institucijų atstovams nesusipriešinti ieškant minėtų sprendimų.

„Visiškai netoli nuo čia mes turime plonytę liniją, kuri skiria ne šiaip teritorijas, kuri skiria laisvę nuo nelaisvės, melą nuo tiesos, žiūrėjimą į žmogų kaip į visa ko tikslą, nuo žiūrėjimo į žmogų viso labo tik kaip į priemonę geopolitiniams tikslams įgyvendinti. Tai nepaprastai svarbi linija. Šią liniją mes turime ginti visomis savo išgalėmis“, – pabrėžė G. Nausėda.

Anot jo, šiandien valstybei nėra lengva, nes šalia Lietuvos esantis režimas pasirinko kitų šalių žmones „kaip savotišką svertą, priemonę, gyvąjį taraną atakuoti nepriklausomą ir laisvą Lietuvą“.

„Ne šie žmonės yra iššūkis. Režimas, pasirinkęs naudoti šiuos žmones kaip įrankius, yra iššūkis“, – kalbėjo prezidentas.

„Taip, šie žmonės pasirinko kelią nelegaliai kirsti Lietuvos sieną ir tai yra nusižengimas. Taip, beveik visi šie žmonės turės grįžti į savo šalis, nepasiekę to tikslo, kurį sau kėlė. Bet šiandien nepaprastai svarbu, kad mes atlaikytume tą spaudimą, kurį sukūrė priešiška valstybė, esanti šalia mūsų“, – pridūrė jis.

Jis teigė, jog stengiamasi kaip galima greičiau rasti sprendimus, būtinus apsiginti nuo Minsko režimo vykdomos hibridinės atakos, praleidžiant per valstybių sieną neteisėtų migrantų srautus.

„Girdint Vyriausybės atstovams aš galiu pasakyti, kad tie sprendimai yra ieškomi, randami ir jie tikrai bus įgyvendinti labai greitai. Taip, mums reikės pasivyti laiką ir įgyvendinti tam tikrus sprendimus per keletą mėnesių, nors mes neįgyvendinome jų per dešimtmečius, bet mes tai padarysime. Ir aš tikiu, kad sprendimai bus randami galbūt ir diskutuojant, ginčijantis, bet jokiu būdu nesusipriešinus. Ir to aš linkiu sau, kitoms Lietuvos institucijoms, – kalbėjo G. Nausėda.

Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė žuvusiųjų aukos svarbą.

„Nesvarbu, tai buvo Gargždai ar Rainiai, ar tai buvo Sausio 13-oji ar Medininkai. Šiandien, kai nuo visų tų įvykių praėję ne taip ir mažai laiko, Lietuva yra laisva ir nepriklausoma valstybė, priklauso visiems įmanomiems prestižiniams tarptautiniams klubams – NATO, Europos Sąjungai, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, vis dėlto, yra labai prasminga atsigręžti ir prisiminti, kas yra visų šitų įvykių esmių esmė“, – minėjime sakė I. Šimonytė.

„Esmių esmė – žmonės, kurie nebijojo, iš esmės, plikomis rankomis stoti prieš buką žudymo mašiną“, – pridūrė ji.

Vyksta minėjimas

Šeštadienį Medininkuose bus minimos Medininkų tragedijos metinės. Liepos 31-ąją sukanka 30 metų nuo tragiškų įvykių, kai 1991 m. ankstų vidurvasario rytą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje per omonininkų išpuolį buvo nušauti septyni muitinės, policijos ir pasienio pareigūnai.

Medininkų pasienio poste sovietų omonininkai iš pasalų užpuolė ir nužudė septynis Nepriklausomybę paskelbusios Lietuvos pareigūnus: Mindaugą Balavaką, Algimantą Juozaką, Juozą Janonį, Algirdą Kazlauską, Antaną Musteikį, Stanislovą Orlavičių, Ričardą Rabavičių (dėl šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2 d.). Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Šeštadienį, tragiškų įvykių Medininkuose dieną, bus aukojamos šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, iškilmingas minėjimas vyks prie Medininkų memorialo ir Vilniaus Antakalnio kapinėse, kur palaidoti pareigūnai.

Medininkų tragedijos minėjimo renginiuose dalyvaus žuvusiųjų giminės ir artimieji, prezidentas Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo, Vidaus reikalų ir Finansų ministerijų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Policijos ir Muitinės departamentų vadovai ir tarnautojai, įvairių valstybės įstaigų, visuomeninių organizacijų bei visuomenės atstovai.

Šiai tragedijai atminti praėjusį sekmadienį, liepos 25 dieną, vyko tradicinis estafetinis bėgimas Medininkai–Vilnius, jame dalyvavo 40 komandų.

Penktadienį, liepos 30-ąją, evangelikų reformatų bažnyčioje Vilniuje vyko irgi jau tradiciniu tapęs Atminimo ir maldos vakaras, skirtas paminėti Medininkų žudynių 30-metį, pagerbti liepos 31-ąją Medininkuose nužudytus jaunos atkurtos Lietuvos pareigūnus, prisiminti visus tarnyboje žuvusius pareigūnus.

Muitinės muziejuje Vilniuje lankytojams pristatyta ekspozicija, skirta pagerbti 1991 m liepos 31 dieną Medininkų muitinės poste nužudytų pareigūnų atminimą. Ekspozicijos nuotraukose užfiksuotos priešiškų Lietuvos nepriklausomybei jėgų nužudytų pareigūnų gyvenimo akimirkos, eksponuojami tą naktį jų turėti asmeniniai daiktai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.