Lietuvoje

2021.07.30 22:15

Prienų rajono meras apie įsilaužimą į jų svetainę ir paskelbtą melagieną: tai bandymas kelti įtampą

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.30 22:15

Kibernetinio saugumo centras tiria įsilaužimą į Prienų rajono savivaldybės svetainę ir netikros informacijos skelbimą. Prienų meras sako, toks išpuolis – bandymas kelti įtampą. Kariuomenė perspėja, dabar socialiniuose tinkluose – itin daug melagingos informacijos.

Prienų rajono meras Alvydas Vaicekauskas teigia, kad apie į savivaldybės tinklalapyje paskelbtą melagieną apie tai, kad Alytuje, Kelmėje, Radviliškyje, Telšiuose ir pačiuose Prienuose bus sukurtos stovyklos migrantams, sužinojo iš susirūpinusių kolegų ir gyventojų.

Paaiškėjo, kad į savivaldybės puslapį buvo įsilaužta.

„Čia bandymas kelti sumaištį, įtampą padidinti net ir čia, tarkime, Prienuose, kur mes neturėjome įtampų ir viskas vyko sklandžiai. Tikrai matyt čia tikslinė ataka. Ir mes patys stebėsime dabar savo svetainę, žiūrėsime tuos saugumo parametrus“, – LRT TELEVIZIJAI teigia A. Vaicekauskas.

Žinios. Ekonomikos augimas – beveik rekordinis: išaugo mažmeninė prekyba, pramonė, vartojimas, atlyginimai

Prienų rajono meras sako, kad netoli Prienų esančiame Jiezne dar pavasarį buvo įkurdinta kelios dešimtys migrantų. Per tą laiką jokių nesklandumų nekilo. Esą melagiena galėjo būti skirta įtampai kelti tarp bendruomenių – taip, kaip dabar miesteliuose netoli Baltarusijos, kur planuojama apgyvendinti migrantus.

„Ten viską sklandžiai sudėliojome ir dabar turime 40 žmonių, tas skaičius vis nežymiai keičiasi. Ten viskas sklandžiai vyksta ir su bendruomene viskas vyksta sklandžiai, tai tokia žinutė išties įnešė labai daug sumaišties“, – aiškina meras.

Kibernetinio saugumo centras kol kas bando išsiaiškinti tikslias įsilaužimo aplinkybes, o vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dar sykį pabrėžė, prieš Lietuvą vyksta hibridinė ataka. Melagienos autoriai galėjo būti neblogai pasirengę – Jiezne jau gyvena migrantų, o, pavyzdžiui, Radviliškyje jie neva turėjo būti įkurdinti šiuo metu atnaujinamoje mokykloje. Be to visi melagienoje minimi miestai nutolę nuo Baltarusijos sienos.

„Mokykla pasirinkta miesto centre. Nežinau kodėl ji pasirinkta: gal todėl, kad mes ją renovuojame dabar, tvarkomės, gal kažkam asocijuojasi, kad kažkam tai ruošiamės, gal todėl. Aš iš karto supratau, kad leidžiamas melas“, – tikina Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis.

Kariuomenė stebėdama internetinę erdvę konstatuoja – dezinformacinė kampanija vyksta itin aktyviai, o naudojami metodai – kone tokie patys kaip ir įsibėgėjant pandemijai. Neatmetama ir Rusijos, Baltarusijos įtaka, per įvairiausius kanalus platinama informacija, kurios dalis gyventojų nesugeba vertinti adekvačiai.

„Dezinformacijos turinys būna kontraversiškas. Pavyzdžiui, NATO ir Europos Sąjunga nepadeda ir paliko Lietuvą vieną tvarkytis su šita problema. Tai skirta skatinti nepasitikėjimą tomis institucijomis. Turinys pakankamai visą laiką atspindintis tikslus, kurie yra, kaip ir sakiau, kratyti valstybės institucijos pamatus, trikdyti darbą“, – LRT TELEVIZIJAI sako kariuomenės atstovas Gintautas Ciunis.

Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė pareiškė, kur iškeliami migrantai greičiausiai nebus skelbiama. Motyvas – reikia atlaisvinti užkardas, kad pareigūnai dirbtų savo darbą. Esą pagrindinė užduotis – migrantus deportuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.