Lietuvoje

2021.07.30 21:47

Politologė apie Tomilino pašalinimą iš LVŽS: tai parodymas, kad bilietas iš partijos gali būti išrašytas už oponavimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.07.30 21:47

Į atvirą konfliktą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiu Ramūnų Karbauskiu įsivėlęs Tomas Tomilinas šalinamas iš partijos. Parlamentaras tai vadina susidorojimu ir R. Karbauskio kerštu už kritiką. Partijos pirmininkas atkerta, kad T. Tomilinas veiksmais ir pasisakymais sąmoningai žemino bei tebežemina partiją. Tuo metu Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė pabrėžia, kad toks elgesys rodo, kad partijoje toleruojama kitokia nuomonė tik tada, kai jai neoponuoja R. Karbauskis, o T. Tomilino pašalinimas iš partijos atrodo tarsi partijos lyderio bėgimas nuo kovos, kurioje jis pats yra favoritas.

Ketvirtadienį T. Tomilinas paskelbė ketinantis varžytis dėl partijos pirmininko posto, tačiau jau po kelių valandų LVŽS partijos lyderis tvirtino gavęs Vilniaus skyriaus atstovų raginimą šalinti T. Tomiliną iš partijos, tačiau teigė pats siūlantis suspenduoti jo narystę dvejiems metams. Tačiau jau penktadienį partijos taryba nubalsavo, kad Seimo narys būtų išmestas iš partijos.

„Apskritai, vakar (ketvirtadienį – LRT.lt) komiškai atrodė situacija, kai konkurencija faktiškai išgaravo per kelias valandas dėl to, kad po T. Tomilino žinutės apie sprendimą dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose, informacija, kad T. Tomilinas bus svarstomas ir, tikėtina, jo narystė partijoje bus suspenduota, praėjo keletas valandų“, – teigia R. Urbonaitė.

Politologė: Karbauskio elgesys atrodo kaip bėgimas nuo kovos, kurioje yra favoritas

Ji sako, kad LVŽS partijoje aiškią lyderio poziciją užima R. Karbauskis, o T. Tomilinas rimtesnės konkurencijos jam tikriausiai nebūtų sukėlęs.

„Aš manyčiau, kad visgi galima tiesiog nebėgti nuo to, leisti T. Tomilinui sudalyvauti ir jam įrodyti, kad štai, tu pralaimėjai konkurencinėje kovoje, tau sąlygos buvo sudarytos, bet tu partijoje jokio palaikymo neturi. Tuo labiau, kad R. Karbauskio lyderystė nėra labai kvestionuojama, kitaip tariant, jis tikrai turi pakankamą svorį pačioje partijoje“, – tikina politologė.

Anot jos, R. Karbauskis mėgsta likti nuošalyje ir nesivelti į kovą. Kaip pavyzdžius ji pateikia R. Karbauskio Seimo nario mandato atsisakymą, po laimėtų 2016 metų Seimo rinkimų, partijos lyderis pasirinko neužimti svarbių pareigų, o pasirinko būti komiteto, kurio sukūrimą pats inicijavo, pirmininku.

„Tai dabar atrodo, kad tai yra šioks toks bėgimas nuo kovos, kurioje tu esi visiškas favoritas, bet kažkodėl tu toje kovoje dalyvauti nenori. Kitaip tariant, R. Karbauskis apskritai vengia kovų“, – apie T. Tomilino pašalinimą iš partijos kalba politologė.

Politologė pastebi, kad konfliktas tarp T. Tomilino partijos – įsisenėjęs. Dėl Partnerystės įstatymo palaikymo Seime kiek anksčiau parlamentaras pasitraukė iš „valstiečių“ frakcijos Seime pirmininko pavaduotojo pareigų. R. Karbauskis tada buvusį bendražygį apkaltino išdavus partijos vertybes.

„Matau akivaizdų veikimą ir parodymą, kad kita nuomonė partijoje nebus toleruojama. Yra dar kita problema, kitokia nuomonė yra toleruojama tada, kai R. Karbauskis nusprendžia, kad šiuo aspektu mes kitą nuomonę toleruosime. Kai jis nusprendžia, kad tai jam nepriimtina, mes matome, kad tais atvejais nuomonė nėra toleruojama. Natūralu, kad dabar turime labai aiškų signalą partijos nariams, kad būkite atsargūs, nes bilietas iš partijos jums irgi gali būti bet kada išrašytas už pakankamai rimtą oponavimą“, – pabrėžia politologė.

Minėtame LVŽS partijos Vilniaus skyriaus narių laiške, politologės žiniomis, išdėstyta informacija iki galo nėra teisinga ir kaltinimai sužlugdymu frakcijos Vilniaus miesto taryboje – laužti iš piršto.

Politologė pastebi, kad pastarosiomis savaitėmis vis dažniau išsiskiria ir buvusio premjero Sauliaus Skvernelio ir R. Karbauskio nuomonės.

„Akivaizdu, kad tų nuoskaudų jau yra susikaupę labai daug ir tos prognozės, kad kažkada tas skilimas, atskilimas bus, tampa vis realesnės“, – apie galimą LVŽS partijos skilimą sako politologė.

Pats S. Skvernelis sako, kad viskas yra įmanoma, tačiau kol kas apie tai anksti kalbėti.

R. Urbonaitė, paklausta apie tai, kaip mano, ar T. Tomilinas išliks politikos padangėje, net neabejoja, kad jis išliks čia aktyvus.

„Aš manau, kad T. Tomilinas yra pakankamai aktyvus, turintis tos politinės energijos, kurios tikrai reikia ir nepanašu, kad nori trauktis“, – pabrėžia ji.

LRT.lt primena, kad Partnerystės įstatymui taip pat pritarė Lietuvos „valstiečių“ frakcijos nariai Rūta Miliūtė ir Lukas Savickas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.