Lietuvoje

2021.07.30 16:25

Šaltis ir geltonas vanduo: Rūdninkuose migrantai skundžiasi apgyvendinimo sąlygomis, ministerija tikina – problemos sprendžiamos

Aistė Valiauskaitė, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.30 16:25

Į Lietuvą atvyko 60 papildomų Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ pareigūnų, padėsiančių valdyti migrantų krizę. Stiprinant migrantų apgyvendinimo vietų apsaugą, kariuomenė į pagalbą Viešojo saugumo tarnybai skirs daugiau karių. Jie taip pat padės įrengti pasienio ruože inžinerinę tvorą. Tuo metu Rūdninkuose apgyvendinti migrantai skundžiasi apgyvendinimo sąlygomis, jog čia jiems šalta, o miegmaišių neduodama. Jie nepatenkinti ir maistu bei vandeniu. Vidaus reikalų ministerija sako problemas žinanti ir sprendžianti.

Šįkart Rūdninkuose sumaištis jau už tvoros. Poligone apgyvendinti neteisėtai sieną kirtę migrantai nepatenkinti sąlygomis.

Vienam – prireikė ir greitosios pagalbos. Čia gyvenantieji svarsto – galbūt apsinuodijo vištiena.

Apie gyvenimą čia migrantai pasakoja noriai – vos pamatę kamerą, moja prieiti.

„Čia labai šalta. Mes neturime miegmaišių. Daug žmonių serga. Matote jį? Turi širdies problemų. Mums neduoda valgyti. Maitino tik kartą: dienai davė sausainių ir buteliuką vandens“, – per tvorą pasakoja migrantas.

Migrantai nuo vakar apgyvendinami Rūdninkų poligone: skundžiamasi sąlygomis, vietos gyventojai toliau baiminasi dėl saugumo

Pačių migrantų vaizdo įraše iš stovyklos vidaus taip pat pasakojama apie apgyvendinimo sąlygas: „Mes dabar Lietuvoje. Pažiūrėkite, kaip gyvename. Gyvename kaip gyvuliai – nėra kur miegoti, nėra miegmaišių, mums pasakė, kad jų neturi. Galiu parodyti vandenį. Pažiūrėkite, vanduo – geltonas“.

Vidaus reikalų ministerija sako, kad nebaigtų darbų stovykloje išties yra, bet problemos sprendžiamos.

„Logistinių iššūkių turime, tai ne tik vanduo, maisto kokybė, nors maisto kokybė netenkina ir kitur, nes jie pratę prie kito maisto. Klausimas, ar ne per anksti juos pervežėme? Nebebuvo pasirinkimo, reikėjo rasti vietą, kur pervežti žmones iš užkardų, kur buvo nebežmoniška juos laikyti“, – tvirtina Vidaus reikalų ministerijos atstovė Lina Laurinaitytė-Grigienė.

Popiet migrantams dalytas maistas. Tačiau dalis išsigandę, kad apsinuodys aiškino nevalgysiantys.

Prie poligono budi policija. Protestuotojų nėra.

Pareigūnai šalia Rūdninkų kaimo užfiksavo neteisėtai nukirstus ir ant kelio suverstus medžius. Taip siekta užtverti įvažiavimus. Pareigūnai įtaria, kad tai galėjo padaryti prieš migrantų apgyvendinimą protestuojantys žmonės.

Praėjusią parą sulaikyti 137 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtę migrantai. Iš viso šiemet – beveik 3 tūkst. 300. Raudonojo Kryžiaus duomenimis, birželį beveik trečdalis migrantų buvo moterys ir vaikai. Kai kurie jau patys nori grįžti iš kur atvykę. Lietuvoje viešinti Irako delegacija Pabradėje patvirtino trijų tokių migrantų tapatybę.

„Dabar buvome susitikę su trimis žmonėmis, tai viena moteris jau išvyks iš Lietuvos kitą savaitę. Du vyrai išvyks, kai bus paruošti dokumentai. Procedūra gana paprasta, Irako piliečiai parodo dokumentų kopijas, jei turi, užpildo dokumentus, su jais ambasados darbuotojai grįžta ir tikrinasi toliau“, – aiškina Tarptautinės migracijos organizacijos atstovė Eglė Staškūnaitė.

Tarptautinė migracijos organizacija skaičiuoja, kad šiuo metu savanoriškai į kilmės šalį grįžti nori 10–15 migrantų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.