Lietuvoje

2021.07.30 15:55

Teismas įpareigojo Kauno savivaldybę suderinti maršrutą LGBTQ+ eitynėms Laisvės alėjoje

atnaujinta 16.43
Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.07.30 15:55

Kauno miesto savivaldybė įpareigota iki rugsėjo 1 d. 11 val. suderinti LGBTQ+ eitynių maršrutą Laisvės alėjoje. Tai penktadienį paskelbė Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjų kolegija. Jos teigimu, Kauno valdžia, nenorėdama leisti eitynių Laisvės alėjoje, ribojo teisę į taikių susirinkimų laisvę.

Teisėjų kolegijos teigimu, eitynės turėtų vykti Laisvės alėjoje rugsėjo 4 d., nuo 12 iki 15 val. Eitynių dalyviai judėtų trečiuoju pasiūlytu maršrutu: dalyvių kolona susirinktų Nepriklausomybės aikštėje, prie Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios (Soboro) ir eitų centrine Kauno gatve iki pat sankryžos su E. Ožeškienės gatve – adresu Laisvės al. 99. Tuomet dalyviai apsisuktų ir grįžtų atgal į Nepriklausomybės aikštę prie Soboro ir Mykolo Žilinsko dailės galerijos.

Teismas, išnagrinėjęs bylą, nustatė esminį teisinį reglamentavimą: Konstitucijos 30-ajame straipsnyje įtvirtinta, kad negalima drausti piliečiams rinktis į taikius susirinkimus. Policija, teisėjų kolegijos teigimu, tokiuose renginiuose privalo užtrinti viešąją tvarką ir saugumą.

„Del eitynių Laisvės alėjoje, teisėjų kolegijos nuomone, nebuvo išdėstytos objektyvios priežastys ir nepateikti pagrindžiantys įrodymai, kad eitynių metu bus pažeista viešoji tvarka ar, kad policija neužtikrins visuomenės saugumo. Tai įpareigoja įstatymas. Įprasti nepatogumai, pagal suformuotą teismų praktiką, turi būti toleruojami, siekiant užtikrinti asmenų teisę į taikių susirinkimų laisvę“, – skelbė Janina Vitunskienė, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėja.

Ji vėliau žurnalistams teigė, kad teismas, įvertinęs įrodymų visumą, padarė išvadą, kad taikyta priemonė – riboti eitynes Laisvės alėjoje, kuri yra įprasta eitynių, kitų renginių vieta, – buvo neproporcinga priemonė ir pažeidė pareiškėjos teisę rinktis į taikius mitingus.

„Tai yra Konstitucinė teisė“, – sakė J. Vitunskienė.

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu.

Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras LRT.lt perduotame komentare teigė, kad teismo sprendimą savivaldybė galės komentuoti, kai jį įvertins ir išsianalizuos teisininkai.

„Taip pat esame atviri tolimesnei diskusijai“, – pridūrė jis.

Viena iš „Kaunas pride“ organizatorių Viktorija Kolbešnikova LRT.lt teigė, kad džiaugiasi teismo sprendimu, kuriame nustatyta, jog Kauno miesto savivaldybė, nenorėdama suderinti eitynių maršruto, pažeidinėjo Konstituciją.

„Esame įsitikinę, kad turėjome svaresnių argumentų. Visus kviečiame dalyvauti eitynėse ir dabar pradėsime intensyviai ruoštis. Galiu patikinti, kad rugsėjo 4 dieną, Kaune, kažkas bus“, – sakė V. Kolbešnikova.

Po trijų atsisakymų – ginčas teisme

Ketvirtadienį Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmuose vyko posėdis, kuriame nagrinėtas pareiškėjos – Gegužės 1-osios profsąjungos – skundas dėl to, kad savivaldybė nesutiko suderinti rugsėjo 4 d. planuojamų LGBTQ+ eitynių Kauno centre.

Eitynių organizatorių teigimu, savivaldybė nereiškė jokio noro suderinti eitynių maršuto, nesiūlė alternatyvių variantų, o rengėjams radus kitų galimų maršrutų – Kauno valdžia atmesdavo.

Kauno miesto savivaldybė argumentavo, kad Laisvės alėjoje eitynės nebūtų galimos dėl to, kad dar yra nesutvarkyti defektai, kurie atsirado po rekonstrukcijos. Taip pat teigiama, kad šioje vietoje neišsitektų eitynių dalyvių eisena, nes alėjoje yra išplėsti lauko kavinių terasų plotai, o tai trukdytų tiek jų lankytojams, tiek gyventojams.

Savo žodį teisme tarė ir policijos atstovai. Jų teigimu, yra rizikų, dėl kurių būtų sunku užtikrinti saugumą eitynių metu.

LRT.lt primena, kad eitynes „Kaunas Pride“ planuojama rengti rugsėjo 4 dieną. Organizatoriai savivaldybei buvo pateikę tris galimus eitynių maršrutus, bet visi jie buvo atmesti. Pirmas pasiūlymas – kad dalyviai žygiuotų nuo Rotušės aikštės per Vilniaus gatvę ir Laisvės alėją iki Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios (Soboro). Savivaldybė atsakė neigiamai argumentuodama, kad tuo metu vyks Vilniaus gatvės remonto darbai.

Antras siūlytas maršrutas – nuo Kauno pilies per Jonavos, Šv. Gertrūdos gatves, Laisvės alėją ir pasibaigtų Nepriklausomybės aikštėje. Šią mintį Kauno valdžia taip pat atmetė motyvuodama, kad bus trukdoma eismui judriose gatvėse.

Trečias maršrutas būtų aprėpęs tik Laisvės alėją: eitynių dalyviai susirinktų už Soboro, eitų centrine Kauno gatve iki pat sankryžos su E. Ožeškienės gatve, tuomet apsisuktų ir grįžtų prie Soboro. Šiuo atveju Kauno savivalda vėl nepritarė: anot jų, eitynėms trukdytų alėjoje tvarkomi grindinio defektai bei išsiplėtę lauko kavinių terasų plotai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6