Lietuvoje

2021.07.29 16:10

Protestuotojai susirinko po Vyriausybės langais: „gerbiame valdžią, bet ji pamiršo apie mus“

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.07.29 16:10

Jau savaitę tęsiasi Dieveniškių gyventojų protestas prieš planus miestelio teritorijoje apgyvendinti neteisėtai sieną kirtusius migrantus. Ketvirtadienį maždaug pora šimtų protestuotojų susirinko prie sostinės centre esančių Vyriausybės rūmų.

Apie 15 val. vėliavomis ir plakatais nešini protestuotojai susirinko Vinco Kudirkos aikštėje. Rankose jie laikė tiek lietuvių, tiek lenkų kalbomis parašytus plakatus, kuriuose skelbė nepritariantys Vyriausybės sprendimams dėl migrantų apgyvendinimo, kritikavo užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį, ragino saugoti ne migrantus, o Lietuvos žmones.

Minioje plevėsavo Lietuvos trispalvė, Dieveniškių vėliava, taip pat ir vėliava su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) simbolika. Mitinge dalyvavo ir šios partijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis, kiti partijos atstovai. Į susirinkusiuosius mitingo pradžioje kreipęsis renginio vedėjas mitingą vadino „susitikimu“ ir teigė, kad jį remia ne tik LLRA-KŠS, bet ir Lietuvos lenkų sąjunga.

Iš tribūnos į susirinkusiuosius pirmiausia ir buvo kreipiamasi lenkų kalba, o tik paskui lietuviškai. Maldos taip pat skaitytos tiek lenkų, tiek lietuvių kalbomis.

Prie dieveniškiečių prisijungė ir Rūdninkų, kuriuose esančiame poligone norima įkurdinti migrantus, gyventojai. Jie laikė plakatus, ne tik atspindinčius reikalavimą nekeldinti migrantų į poligoną ir apsaugoti gyventojus, bet ir smerkiančius pirmadienio įvykius, kuomet prieš kelią į poligoną blokavusius protestuotojus policija panaudojo jėgą. Vėliau, naktį iš pirmadienio į antradienį, protestuotojai veržėsi į poligono teritoriją, įsiveržę į teritoriją jie padegė sunkvežimio padangas, sužalojo du pareigūnus. Tuomet dar kartą buvo panaudota jėga, sulaikyti keli asmenys.

Yra per daug neaiškumo

V. Kudirkos aikštėje vykusiame mitinge dalyvavo ir Šalčininkų rajono meras Zdzislavas Palevičius. Kalbėdamas su LRT.lt jis nesiėmė spėlioti, ar Vyriausybės atstovai išeis pasikalbėti su protestuotojais, tačiau teigė, kad susirinkusieji sostinės širdyje tiesiog nori taikiai išreikšti savo poziciją.

„Reikia bendrauti su žmonėmis, tai – demokratijos pagrindas. Žmonės atvyko taikiai pasisakyti, išreikšti savo nuomonės. Būtina išgirsti žmones.

Aišku, ne visada gali Vyriausybė, valstybės įstaigos sutikti su kiekvienu, bet kalbėtis būtinai reikia. Aš kviesčiau ateiti ir bendrauti su žmonėmis“, – kalbėjo Šalčininkų meras.

Trečiadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė informavo, kad kol kas Dieveniškėse įkurdinti neteisėtai sieną kirtusių migrantų neplanuojama. Visgi pastatas, numatytas migrantams apgyvendinti, anot jos, bus laikomas rezerve.

Apie tai paklaustas Z. Palevičius teigė, kad ministrės sprendimus gerbti reikia, tačiau apgailestavo, kad tiek vietos valdžiai, tiek gyventojams nėra iš tikro paaiškinama tokių sprendimų esmė, lieka daug neaiškumo.

„Yra ministrės sprendimas, kur tiesiai šviesiai viskas parašyta. Aišku, ministrė pasakė, tai galima suprasti, kad tai yra žingsnis į priekį. Tačiau ji pasakė A, bet nepasakė B“, – kalbėjo meras.

Jo teigimu, ministrė galėtų atšaukti savo ankstesnį sprendimą dėl patalpų panaudojimo ir atskirai informuoti, jei ateis laikas, kai tų patalpų vėl prireiks. O tuomet sprendimą priimti tariantis su gyventojais ir vietine valdžia.

„Svarbiausia, kad būtų aiškumas. Dabar aiškumo nėra. Tik, aišku, reikia gerbti ministrės žodį. Bet mes matome, kad paskutiniu laikotarpiu ministrė labai daug pasakė“, – kalbėjo Z. Palevičius.

Šalčininkų rajono meras taip pat teigė nežinantis, kad protestuotojams įtaką darytų kokios nors interesų grupės, politinės partijos. Apie tai anksčiau taip pat kalbėjo A. Bilotaitė.

„Tik žinau, kad Dieveniškėse ten gal 90 proc. buvo vietiniai gyventojai – jie visi gyventojai, ir jauni, ir senjorai, visokių specialybių. Jie labai taikiai, solidariai, civilizuotai, demokratiškai reiškė savo nuomonę, surinko parašus.

O dabar daug atvažiuoja iš visos Lietuvos, tai yra faktas. Kad palaikytų. O kas atvažiuoja, mes netikriname. Atvažiuoja ir „Šeimų maršo“ dalyvių, ir Seimo narių. Bet nereikia spekuliuoti, manipuliuoti visuomenės nuomone, kad ten yra kokios interesų grupės. Tai yra Dieveniškių gyventojai, kurie turi savo nuomonę. Ir labai teisingą nuomonę“, – portalui LRT.lt sakė Šalčininkų meras.

„Valdžia pamiršo apie mus“

Mitinge kalbėjusi Medininkų seniūnijos gyventoja pasakojo, kad vietiniai gyventojai nerimauja dėl savo ir savo vaikų saugumo. Anot jos, tėvai net bijo išleisti vaikus į kiemą pažaisti kamuoliu. Nerimą, jos teigimu, kelia ir nuolat aplink zujantys pareigūnai, skraidantys sraigtasparniai, kuriais ieškoma sieną neteisėtai kirtusių migrantų.

„Gerbiu valdžią, kurią išrinko dauguma, bet valdžia pamiršo apie mus. Baisu naktį keltis dėl to, kad virš namų skraido sraigtasparniai, važinėja pasieniečių mašinos ir gaudo migrantus, nes jų nepagauna prie sienos, jie eina į mūsų kaimus, eina miškais. Baisu dėl vaikų, nes iš jų atima vaikystę“, – kalbėjo medininkietė.

Ji teigė, kad iš žiniasklaidos sužinojo apie planus Medininkuose esančioje pasieniečių mokykloje apgyvendinti migrantus. Moteris kalbėjo, kad Medininkų gyventojai yra pasiruošę sekti Dieveniškių gyventojų pavyzdžiu ir protestuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.