Lietuvoje

2021.07.29 18:17

Sinoptikė: šią savaitę laikysis šilti orai, tačiau nuo pirmadienio užplūs vėsuma – pajusime lietuvišką vasarą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.29 18:17

Šią savaitę dar sulauksime šilumos iki 28 laipsnių, tačiau jau nuo pirmadienio pajusime gaivesnius orus, LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė. Pasak sinoptikės, kitos savaitės antradienį ir trečiadienį oro temperatūra sukiosis tik apie 20 laipsnių ribą.

Liepos mėnesį mes jau turėjome du stichinius ir vieną katastrofinį lietus, sako I. Marcinonienė. Pasak jos, daugelis galvoja, kad jei jau lyja kažkuriame krašte, tai mirksta ir visa Lietuva, tačiau, tikina ji, kritulių pasiskirstymas mūsų šalyje yra kaip reta kontrastingas.

„Buvo užpiltas Jurbarkas. O štai 27 dieną, prieš porą dienų, užpiltas buvo Kupiškis – milimetrų per kelias valandą, kuomet žinome, kad liepos mėnesio norma yra 84 mm. O šiaurės vakarinėje Lietuvoje, kaip antai Joniškyje ir Akmenėje, yra paskelbta sausra. Taigi, galime matyti, kad orai tikrai labai skirtingai pasiskirstė mūsų šalyje, nes šį mėnesį turėjome ir rekordiškai ilgą, nuo 7 iki 18 dienos trukusią, kaitrą, ir stichinius škvalus, ir liepos 17-ąją didelę audrą“, – sako LHMT vyriausioji specialistė.

Pasak sinoptikės, tokių orų kaltininkas yra atogrąžų oras, „kuris plūsteli į Lietuvą, pakelia aukštai temperatūras ir vietomis išpila daug susikaupusio lietaus. „Genys margas, o Lietuvos bei visos Europos orai dar margesni, – šypsosi I. Marcinonienė. – Šiuo metu lietingiausi orai esti virš kalnuotos Italijos, visose Alpėse ir, žinoma, Didžiojoje Britanijoje, virš kur sukasi ciklonas su aukštais lietaus debesimis.“

Liepa pažėrė kaitros ir stichinių liūčių: o kaip pasitiksime rugpjūtį?

Margas ne tik orų ir kritulių, bet ir miškų gaisringumo žemėlapis. Pasak sinoptikės, dideliu miškų gaisringumu pasižymi tie rajonai, kuriuos lietaus debesys aplenkė. „Vidurio Lietuvoje apie Kauną ir Trakus to lietaus tikrai nebuvo daug. Šiuose kraštuose yra fiksuojama penktoji, aukščiausia, gaisringumo klasė. Na, šią naktį ten palynojo, tad jau galime tikėtis, kad ir šie rajonai nebebus toje pavojingiausioje gaisringumo klasėje. O štai jau minėtoje šiaurės vakarinėje šalies dalyje turime tą stichinę sausrą“, – miškų gaisringumo žemėlapį komentuoja sinoptikė. Mažiausias Miškų gaisringumas tikėtinas Varėnos, Šalčininkų bei Rokiškio rajonuose.

Artimiausią naktį ir penktadienio dieną lietus numatomas tik vietomis, daugiau vakariniuose ir pietvakariniuose šalies rajonuose. Naktį oro temperatūra svyruos nuo 13 iki 18 laipsnių. „Prie Kuršių marių bus keliais laipsniais šilčiau, – patikslina sinoptikė. – Rytoj dieną trumpi lietūs nesitrauks. Vietomis palis. Oras jau nebus toks šiltas ir tvankus – šils nuo 21 iki 26 laipsnių. Rytoj sulauksime ir stipresnių vėjų, o šiaurės vakariniai rajonai sulauks gradientinio vėjo, kada būna didesn slėgio skirtumai. Ten vėjas gali sustiprėti iki 15-19 m/s.“

Šeštadienio naktis bus rami: lietaus nenumatoma, o vietomis susidarys rūkai. Oro temperatūra bus panaši, kaip ir praėjusią naktį – nuo 12 iki 18 laipsnių. Tik prie jūros ir Kuršių marių bus šiek tiek šiltesnė naktis. Šeštadienio pirma dienos pusė bus graži ir šilta. Oras šils nuo 23 iki 27 laipsnių. „Tačiau antroje dienos pusėje dangų pradės temdyti debesys. Iš pradžių vakarinę šalies dalį, o vakare pasieks ir vidurio Lietuvą. Palis, o vietomis gali būti lietus su perkūnija“, – šeštadienio orų žemėlapį komentuoja I. Marcinonienė.

Sekmadienį lietaus debesys užsibus virš pajūrio ir Žemaitijos. Pasak sinoptikės, smarkesni lietūs su perkūnija numatomi virš pačios Baltijos jūros. „Nakties oro temperatūra numatoma ir vėl panaši: bus nuo 12 iki 17 laipsnių, o prie jūros – iki 18 laipsnių. Sekmadienio dieną nedideli lietaus debesys slinks per vakarinius ir šiaurės vakarinius rajonus. Pietryčių Lietuvoje, kur tikrai nelis, oras įšils iki 28 laipsnių, o ten kur lis, bus 23-25 laipsnių temperatūra, – sako pašnekovė. – Išliks pietvakarių vėjai. Kol vėjas neatsisuks nuo vakarų ir šiaurės vakarų, tol mes tokio gaivesnio oro neturėsime.“

Pirmadienis bus būtent ta diena, kuomet ir sulauksime to vėjo krypties pokyčio, tikina LHMT vyriausioji specialistė. „Pūs toks stipresnis vakarų vėjas. Tiek naktį, tiek ir dieną palyti turėtų pietiniuose, rytiniuose ir dalyje centrinių rajonų. Vietomis gali ir smarkiai nulyti. Oras dieną tešils nuo 19 iki 23 laipsnių. Taigi, pajusime tokią lietuvišką vasarą“, – kitos savaitės pirmos dienos orus apžvelgia I. Marcinonienė.

Antradienį ir trečiadienį lietaus turėtų sulaukti pietiniai, pietvakariniai rajonai ir Žemaitija. Oro temperatūrų skirtumai tarp naktų ir dienų bus nedideli. Naktimis vyraus 11-15 laipsnių temperatūra, o dienomis oro temperatūra sukiosis apie 20 laipsnių.

Kitos savaitės antra pusė bus kiek šiltesnė. Dienomis šils nuo 20 iki 25 laipsnių. Išaugs nakties ir dienos temperatūriniai skirtumai. Anot sinoptikės I. Marcinonienės, kitos savaitės ketvirtadienis ir penktadienis turėtų lepinti malonia šiluma.

Orų prognozę su sinoptike I. Marcinoniene stebėkite televizijos vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Liepa pažėrė kaitros ir stichinių liūčių: o kaip pasitiksime rugpjūtį?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.