Lietuvoje

2021.07.29 07:38

Specialistai teigia, kad stojimų rezultatai nesikeičia: vis dar populiarios medicinos, teisės, finansų studijos

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.29 07:38

Iš šešių laikytų valstybinių brandos egzaminų – 6 šimtukai. Tokius įvertinimus gavo keturi Lietuvos abiturientai. Prašymų studijuoti sulaukianti Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) sako, kad šiemet brandos egzaminų pažymiai geresni, tačiau abiturientų pasirinkimai lieka nepakitę: populiariausios medicinos ir socialinių mokslų kryptys, o į daugumą kitų programų studentai bus priimami be konkurso.

Kauno technologijos universiteto gimnazijos abiturientai Eglė ir Arsenijus du iš keturių šalies dvyliktokų, geriausiai išlaikiusių valstybinius brandos egzaminus. Jų kraityje – 6 šimtukai. Po šimtuką iš kiekvieno laikyto egzamino.

„Aš laikiau lietuvių kalbos, matematikos, anglų kalbos – tuos klasikinius, kaip dauguma, – informatiką, fiziką ir chemiją. Tikrai nebuvau užtikrintas, kad gausiu aukščiausius įvertinimus“, – tikina šimtukininkas Arsenijus Zubkovas.

„Man pačiai neatrodo, kad įdėjau labai daug darbo, bet mokytis tikrai reikia. Manau, kad reikia nepersistengti, leisti sau pailsėti“, – tikina šimtukininkė Eglė Gečaitė.

Abiturientai renkasi studijas: pažymiai geresni, tačiau studijų krypties pasirinkimai lieka nepakitę

Šimtukininkai teigia dėl studijų krypties jau apsisprendę.

„Vilniaus universitete molekulinę biotechnologiją. Rinkausi programą žiūrėdama, kokių dalykų bus mokomasi ir ši programa man pasirodė įdomiausia“, – teigia E. Gečaitė.

Tuo metu A. Zubkovas planuoja studijuoti informatiką tik kol kas nėra apsisprendęs, ar liks Lietuvoje, ar vyks į užsienį.

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti prognozuoja, kad šiemet konkursai bus stojant į 10–20 studijų programų, o likusiose bus priimami visi peršokę kartelę. Norint studijuoti universitete, balų kartelė siekia 5,4 balo, vertinant pagal valstybinius brandos egzaminus – 4 egzaminų vidurkis ne mažesnis nei 36.

„Į sveikatos programas – mediciną, odontologiją – bus peštynės, ten į valstybės finansuojamą vietą įstos asmenys, kurių balas bus aukštesnis nei 9. Kitur konkurencija dalyje socialinių mokslų programų, tokių kaip psichologija, teisė, finansai“, – pasakoja LAMA BPO prezidentas Pranas Žiliukas.

Inžinerijos studijas, kurias baigusių darbuotojų labiausi trūksta, renkasi mažiau nei dešimtadalis stojančiųjų. Atsiradusios stipendijos kiek padidino besirenkančių ikimokyklinio, pradinio ugdymo kryptis.

„Inžinerija, tikslieji mokslai – juos sunku mokytis mokykloje, dar sunkiau studijuoti universitete. Akivaizdu, kad žmonės vengia sunkaus darbo, mokytojo profesija irgi nėra pati lengviausia specialybė“, – tikina KTU gimnazijos direktorius Tomas Kivaras.

Lietuvos kolegijose ir universitetuose beveik 13 tūkstančių valstybės finansuojamų vietų. Prašymus studijuoti jau pateikė apie 27 tūkstančius norinčiųjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.