Lietuvoje

2021.07.28 22:54

Socialiniuose tinkluose plinta netiksli informacija apie COVID-19 Islandijoje: informacija pasidalijo ir keli Seimo nariai

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.28 22:54

Socialiniuose tinkluose platinamas LRT TELEVIZIJOS žinių fragmentas apie vakcinavimą ir delta atmainą Islandijoje. Reikia pabrėžti, kad plinta tik ištrauka iš viso reportažo, o pati ištrauka – ištraukta iš konteksto. Komunikacijos specialistai sako, kad tai dažnai naudojamas metodas platinti netikslią, melagingą informaciją.

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta LRT TELEVIZIJOS žinių iškarpa, kurioje skelbiama, kad Islandijoje stebimas naujų susirgimų šuolis nulemtas užkrečiamesnės delta atmainos. Pranešama, kad tarp susirgusiųjų – daugiausiai paskiepyti gyventojai. Tačiau įrašas nutrūksta skiepų priešininkams palankioje vietoje – nepaminima svarbi informacija, kad rimtai sergančiųjų nėra daug. Specialistai pabrėžia – vakcinos net ir užsikrėtus delta atmaina, gerokai sumažina ligos poveikį.

Žinios. Tūkstančiai įmonių dėl karantino prikaupė skolų valstybei – nedirbant nebuvo iš ko mokėti mokesčių

Vilniaus Universiteto docentas Mantas Martišius tikina, kad tai gana dažnai naudojamas netikrų naujienų kūrimo metodas.

„Tai turi didžiulį poveikį dėl to, kad mes gyvename didžiulėje informacijos gausoje ir galiausiai labai yra mažai žmonių, kurie galėtų sekti visą tą informaciją. Yra pasiimamos tam tikros atkarpos, tokie maži fragmentai ir būtent iš tų mažų fragmentų mes susidarome tam tikrą įspūdį. Šitas atvejis, kurį jūs minite, gali būti toks, kad aš nepamatysiu viso reportažo, bet sužinosiu, pamatysiu ištrauką ir pasakysiu: va, žiūrėkit, taip kalbėjo. Viskas. Konteksto viso aš jau nebeturėsiu“, – aiškina M. Martišius.

Įrašu dalijosi ir Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Valius Ąžuolas ir Dainius Kepenis. D. Kepenis platina informaciją, kad daugiausiai serga būtent paskiepytieji, tačiau ekspertai su tuo nesutinka.

„Yra naujas virusas ir realiai visa visuomenė, visas pasaulis nebuvo su juo susidūrę. Tai realiai visi turime išmokti, visų imuninės sistemos turi išmokti. Kaip jos greitai mokosi, priklauso ir nuo amžiaus, ir nuo sveikatos būklės, ir dar nuo genetikos, ir daugelio dalykų. Tas natūralumas, tie kurie aiškina, kad reikia natūraliai persirgti, turbūt nė vienas neprieštarauja prieš cheminius vaistus, prieš tai, kad sulūžus kojai reikia ją gipsuoti ar infarkto ištiktą žmogų gelbėti“, – pabrėžia imunologė Vita Pašukonienė.

Per visą pandemijos laikotarpį socialiniuose tinkluose plinta daug netikros informacijos, todėl svarbu gaunamą informaciją tikrinti ir neapsigauti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.