Lietuvoje

2021.07.30 13:43

Įvertino Nausėdos vaidmenį sprendžiant migrantų krizę – vieni pasigenda valstybės vadovo, kiti sako: savo pareigas jis atlieka

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.07.30 13:43

Lietuvai bandant susitvarkyti su nerimstančia neteisėtos migracijos krize, opozicijos lyderis Saulius Skvernelis pareiškė jos suvaldyme pasigendantis ryškesnio prezidento vaidmens. Portalo LRT.lt kalbinti ekspertai tokią ekspremjero poziciją vertina nevienareikšmiškai – vienam Gitano Nausėdos vaidmuo iš tikro per blankus, bet kitas teigia, kad ne šalies vadovas, o Vyriausybė turi groti pirmuoju smuiku.

„O kurgi mūsų valstybės vadovas, kuris žadėjo sodinti politines partijas prie apskritojo stalo, krizės atveju ieškoti politinio sutarimo?“ – taip antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo opozicijos lyderis, „valstiečių“ atstovas S. Skvernelis.

Jis dėstė, kad viešai prezidento veiksmų nematoma, nebent jie yra atliekami ne viešai. S. Skvernelis teigė, kad sprendžiant migrantų krizės klausimus aiškiai matyti lyderystės stoka. Tiesa, ketvirtadienį įvyko prezidento susitikimas su politinių partijų lyderiais ir premjere Ingrida Šimonyte.

Kol kas bene aktyviausiai prezidentūros balsas buvo girdėti Seimui priėmus Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kuriomis apribojama, kiek kartų jie gali skųsti sprendimus atmesti prieglobsčio prašymus ir t. t. Tuomet diskutuota, ar šalies vadovas vetuos parlamento priimtą įstatymą, o jo patarėjai žiniasklaidoje perdavė kritišką prezidento vertinimą.

Apie migrantų krizės suvaldymą G. Nausėda kalbėjo ir antradienį viešėdamas Pabradėje. Ten lankydamasis jis kalbėjo, kad nėra išnaudotos visos turimos galimybės, kad gyventojai būtų nuraminti ir įtikinti dėl migrantų apgyvendinimo tam numatytuose centruose.

Apskritai tarp aukščiausių politikų trūksta tokio, kuris maksimaliai aiškiai, detaliai, nuosekliai ir plačiai išdėstytų valstybės strategiją, ką mes darome šio iššūkio, šitos krizės akivaizdoje.

V. Bruveris

Be to, trečiadienio pavakarę paaiškėjo, kad iš anksto neskelbęs prezidentas nuvyko į šiuo metu vieną karščiausių taškų šalyje – Dieveniškes. Dėl planų šiame miestelyje apgyvendinti dalį migrantų keletą dienų vyko protestai.

Ragino išnaudoti resursus

Portalas LRT.lt su klausimais apie migrantų krizę ir jos sukeltų problemų sprendinius kreipėsi į prezidentūrą, tačiau šios publikacijos rengimo metu atsakymų prezidento komanda dar nebuvo pateikusi.

Tiesa, apie susidariusią situaciją G. Nausėda pasisakė ir viešėdamas Pabradėje, ir po susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte bei politinių partijų lyderiais. Visgi ir po minėto susitikimo užduoti klausimų prezidentui nebuvo galima.

Viešėdamas Pabradėje prezidentas teigė, kad neišnaudotos visos galimybės, kurias galima išnaudoti siekiant įtikinti ir nuraminti gyventojus dėl migrantų apgyvendinimo greta jų esančiose teritorijose.

„Supraskime vieną – padėtis yra gana rimta ir neieškokime priešų čia, šalies viduje. Jų paprasčiausiai nėra. O jei kas nors mėgina ant šito politinių galimybių stalo palesioti trupinių, tai aš manau, kad geriau palikti šitą darbą žvirbliams. Jie gerokai geriau atliks šitą darbą“, – per vizitą Pabradėje sakė prezidentas.

Po susitikimo su premjere ir politinių partijų lyderiais savo pareiškime G. Nausėda teigė, kad jau dabar reikia spręsti sienos kontrolės problemą, kuri buvo nespręsta labai ilgą laiką.

Anot jo, prezidentūra vis dar tikisi pilietinės iniciatyvos iš statybų ir nekilnojamojo turto organizacijų, kad šios prisidėtų prie tvoros Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje statybų.

Pasigedo prezidento, trūksta lyderystės

Politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris portalui LRT.lt sakė, kad ryškesnio prezidento vaidmens valdant neteisėtos migracijos krizę trūksta. Pasak jo, retų pavienių šalies vadovo pasirodymų nepakanka.

„Apskritai tarp aukščiausių politikų trūksta tokio, kuris maksimaliai aiškiai, detaliai, nuosekliai ir plačiai išdėstytų valstybės strategiją, ką mes darome šio iššūkio, šitos krizės akivaizdoje. Dabar mes matome tokį labiau nesuderintą chorą, pereinantį į kakofoniją.

Pavyzdžiui, dėl nepaprastosios padėties. <...> Vidaus reikalų ministrė prašo nepaprastosios padėties, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pozicija irgi yra, kad reikia, bet krašto apsaugos ministras yra prieš ir prezidentas nepritaria. Tai nežinau, kas tai yra“, – komentavo V. Bruveris.

Pasak apžvalgininko, ginčų ir nuomonių išsiskyrimo faktas valdžios viršūnėse kelia nerimą ir yra chaotiškos padėties simptomas.

Anot V. Bruverio, nors prezidentas kurį laiką, panašu, tik stebėjo situaciją ir nesiėmė siūlyti sprendimų, tai nėra vien jo reikalas.

„Tai visos valstybės reikalas ir klausimas, kur yra tas politikas ar politikai, kurie pagarsintų ir išdėstytų visuomenei, ką visgi darome. <...> Kol kas lyderio ar lyderės, politiko, kuris veiktų maksimaliai aiškiai ir nuosekliai, kad visuomenė matytų, jog planas iš tikro yra, tokio žmogaus nėra“, – sakė apžvalgininkas.

Paklaustas, ar prezidentas gali imtis tokio lyderio vaidmens, V. Bruveris kalbėjo, kad jis „jau turėtų juo būti“. Jis sakė, kad suprantama, jog pirmiausia su neteisėtos migracijos krize turėtų tvarkytis ne kas kitas, o Vyriausybė, ji turi priimti reikalingus sprendimus.

„Bet kai ši krizė plečiasi, turint omenyje visą geopolitinį kontekstą, tai yra visos valstybės užsienio politikos, geopolitikos reikalas. Prezidentas, kaip valstybės vadovas, turėtų šį vaidmenį atlikti. Kol kas jis to vaidmens neatlieka“, – svarstė V. Bruveris.

Tokio vaidmens neatlikimas, anot apžvalgininko, prezidentui gali atsirūgti ir per būsimuosius rinkimus. 2019 metais per prezidento rinkimų antrąjį turą G. Nausėdą Pietryčių Lietuvos regionai palaikė itin gausiai. Visgi jei ten gyvenantys žmonės nesijaus palaikomi prezidento, V. Bruverio manymu, savo nusivylimą jie išreikš prie balsadėžių.

Prezidentas, kaip valstybės vadovas, turėtų šį vaidmenį atlikti. Kol kas jis to vaidmens neatlieka.

V. Bruveris

„Jau dabar matau viešojoje erdvėje, socialiniuose tinkluose ir kasdienybėje, kad žmonėms, kurie yra ne šios valdančiosios daugumos ar kitų politinių jėgų, o būtent prezidento gerbėjai, jau pradeda kilti klausimas, ar vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas pakankamai operatyviai atlieka savo funkcijas.

Tas klausimas kils. <...> Matysis, kad jis bandė laviruoti, simpatizuoti tai vieniems, tai kitiems, sėdėti ant dviejų kėdžių ir dauguma visuomenės grupių, kurioms jis kuriuo nors metu bandė įtikti, gali pradėti ant jo pykti“, – portalui LRT.lt komentavo V. Bruveris.

Krizės sprendimas – ne prezidento darbas

Visgi V. Bruveriui prieštarauja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Jean Monnet Chair profesorius Mindaugas Jurkynas. Pasak jo, neteisėtos migracijos sukeltos krizės sprendimas pirmiausia yra Vyriausybės pareiga, o prezidentas atlieka jam priskiriamas funkcijas.

Politinio gyvenimo stebėsena tęsiasi. Manau, kad prezidentas ją vykdo.

M. Jurkynas

„Visų pirma reikia suprasti Lietuvos konstitucinės sąrangos priskirtas funkcijas, Vyriausybė yra atsakinga už pagrindinių šalies ekonomikos, saugumo, socialinių, kultūrinių ir kitų reikalų tvarkymą. <...>

Prezidentas yra vykdomosios valdžios dalis, jis yra tiesiogiai renkamas, gavęs rinkimuose dalyvavusių Lietuvos piliečių mandatą. Prezidentas turi atlikti politinio gyvenimo stebėseną. Dėl to prezidentas visada gali išsakyti tiek teigiamus, tiek kritiškus vertinimus“, – portalui LRT.lt kalbėjo M. Jurkynas, per prezidento rinkimus buvęs G. Nausėdos štabo nariu.

Jis priminė, kad prezidento metinėje kalboje, kurią jis Seimui pristatė birželio pradžioje, Vyriausybė sulaukė tiek kritikos, tiek ir pagyrimų, buvo pateikta pasiūlymų.

Kaip sakė M. Jurkynas, G. Nausėda vykdo politinio gyvenimo stebėseną ir iš šono išsako savo politinę nuomonę dėl nepaprastosios padėties ar kitų krizės suvaldymo aspektų ir tai daro remdamasis tam tikrais argumentais.

„Politinio gyvenimo stebėsena tęsiasi. Manau, kad prezidentas ją vykdo. Didelių lūkesčių ar reikalavimų mes visada galime išsakyti. Kas nemėgsta prezidento, gali jį visada kritikuoti, o kas mėgsta, gali pasakyti, ką jis daro gerai.

Bet jeigu mes sakysime, kad kriterijus yra politinio gyvenimo stebėsena, tam tikrų įstatymo projektų siūlymas, tai prezidentas tą veiklą vykdo nuo pirmos savo kadencijos dienos ir panašu, kad jo populiarumas yra nulemtas jo politinės veiklos“, – svarstė politologas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.