Lietuvoje

2021.07.28 15:05

Šimonytė nesupranta ministrui pažertos kritikos dėl migrantų krizės: lėktuvą užgrobė ne Landsbergis, o Baltarusijos režimas

atnaujinta 15.16
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.07.28 15:05

Premjerė Ingrida Šimonytė sako nesuprantanti užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui žeriamos kritikos dėl Lietuvoje užvirusios neteisėtų migrantų krizės.

Apie kritiką dėl migrantų krizės suvaldymo ir vidaus bei užsienio reikalų ministrų darbą paklausta I. Šimonytė trečiadienį sakė girdinti keistus pastebėjimus ministrų atžvilgiu, ypač kalbant apie Gabrielių Landsbergį.

„Priekaištauti ministrui Landsbergiui dėl to, kas yra Lietuvos užsienio politika pastaruosius dvidešimt kelerius metus, yra, mano supratimu, kažkoks nesusipratimas“, – tvirtino ministrė pirmininkė.

Ji priminė, kad dar praėjusi Seimo kadencija, kurioje valdančiaisiais buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nepripažino rinkimų Baltarusijoje rezultatų bei priėmė rinkimus griežtai vertinančią rezoliuciją, kurią palaikė kone visas Seimas.

„Lėktuvą užgrobė ne ministras Landsbergis, o Baltarusijos režimas. Jame buvo 100 mūsų piliečių. Buvo ES nustatytos sankcijos, dėl kurių buvo sutarta Europos Vadovų Taryboje. Tai man, tiesą sakant, yra nesuprantama.

Kritika dėl Irako vėlgi skamba labai keistai. Man atrodo, kad tai yra vienas iš atvejų, kai jei ką nors darysi – gausi per kepurę, bet jei ir nieko nedarysi, gausi per kepurę. Ministras Landsbergis bent jau pabandė. Bandymas sieti padidėjusį reisų skaičių su ministro vizitu yra daugiau nei juokingas“, – sakė I. Šimonytė.

Jos teigimu, informacija apie tai, kad ketinama didinti keleivių, skrendančių iš Irako į Baltarusiją, skaičių, buvo žinoma nuo birželio pradžios. Anot premjerės, tai, kad dvišalės diskusijos su tokiomis valstybėmis kaip Irakas būna ypač sunkios, yra jau seniai žinoma.

„Dėl to ir reikalaujame, kad šiose diskusijose aktyviai dalyvautų ES, kuri turi visiškai kitus svertus ir visiškai kitas galimybes derėtis ir gali pasiūlyti galbūt abiem šalims svarbių aspektų. <...> Tikrai šitą kritiką vertinu kaip nesusipratimą ir labai džiaugiuosi, kad prezidentas antradienį taip pat priminė, kad Lietuvos užsienio politika Baltarusijos atžvilgiu yra ne ministro Landsbergio sugalvota“, – komentavo premjerė.

Kalbėdama apie vidaus reikalų sistemą I. Šimonytė apgailestavo, kad daug dalykų būtų galima padaryti geriau ir sklandžiau, bet tam trukdo tiek vietiniai, tiek nacionaliniai politiniai procesai. Ji sakė, kad tokius procesus būtų galima suprasti kaip kritiką Vyriausybei, bet ji teigė matanti bandymų trukdyti visai vidaus reikalų sistemai, taip pat ir ministrei, dirbti savo darbą.

„Pavyzdžiui, Valstybės sienos apsaugos tarnyba tikrai galėtų žymiai efektyviau vykdyti savo pareigas, jei neturėtų tuo pačiu metu rūpintis užkardose esančiais migrantais. Tačiau užkardose esančius migrantus išvežti į kitas vietas, kur jais būtų galima pasirūpinti centralizuotai ir ne pasieniečių rankomis, yra trukdoma ir tai daroma sąmoningai“, – sakė I. Šimonytė.

Ji neneigė, kad klaidų suvaldant krizę buvo padaryta, ir sakė, kad Vyriausybė bei Vidaus reikalų ministerija pripažįsta klaidas ir stengiasi jas taisyti, tačiau nestinga ir piktybiško veikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.