Lietuvoje

2021.07.28 12:22

Sveikatos ekspertai: jei esi nepasiskiepijęs, tai tavo asmeninė rizika, negalima dėl tavęs stabdyti švietimo proceso

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.07.28 12:22

Kontaktinis ugdymas yra esminė prielaida vaikų ir jaunimo gerovei. Pasak Sveikatos ekspertų tarybos nario psichologo Pauliaus Skruibio, rizika, kad virusas plis tarp moksleivių, akivaizdi, taip ir bus, bet atsakomybę turėtų prisiimti mokyklų darbuotojai ir pasiskiepyti. „Mokslo metai turi prasidėti mokyklose“, – pabrėžė jis.

„Jei esi nepasiskiepijęs, tai tavo asmeninė rizika, negali dėl tavęs būti stabdomas švietimo procesas. Bet tu atsiduri didesnėje rizikoje“, – pabrėžė P. Skruibis. Pasak jo, dėl nenoro skiepytis neturi kentėti vaikai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra paskelbusi taisyklę, kad mokyklose bus privalu dėvėti kaukes. Sveikatos tarybos ekspertai siūlo apibrėžti, kokias kaukes turės dėvėti mokiniai.

„Mūsų siūlymas būtų, kad mokyklos turėtų užtikrinti, kad mokinys gautų tikrą medicininę kaukę“, – sakė P. Skruibis.

Kalbėdamas apie dar vieną saugumo priemonę – vėdinimo įrangą mokykloms, psichologas sakė, kad šiuo metu daugiausia investuojama į nuotolinio ugdymo plėtrą, bet nekalbama apie investavimą į nefarmacines priemones, kurios padidintų saugumą mokyklose.

P. Skruibis priminė ir tai, kas deramai nebuvo išnaudota pavasarį, – pamokos lauke. Pasak P. Skruibio, tai galima daryti įvairiomis oro sąlygomis ir svarbiausia šiuo atveju vaikų bendravimo poreikio patenkinimas.

Tyrimą apie vaikų sirgimo COVID-19 atvejus pristatę sveikatos ekspertai pabrėžia: ši banga yra jaunų žmonių banga

Psichologas pabrėžė, kad derinant detales dėl mokslo metų, derėtų galvoti apie vaikų emocinę sveikatą ir kitus iššūkius, kurių kils.

„Tai, kad virusas plinta tarp moksleivių, yra faktas, bet jis jiems yra žymiai mažiau pavojingas negu suaugusiems. Kai mes testuojame mokinius, o kai kurie scenarijai numato, kad rudenį testavimas būtų vykdomas, mes ne tiek mokinių saugumu rūpinamės, mes rūpinamės, kad mokytojai neužsikrėstų, kad mokinių tėvai ir seneliai neužsikrėstų. Tai toks aplinkinis kelias – mes sprendžiame suaugusių žmonių, kurie dėl kažkokių priežasčių nesiskiepija, problemas per vaikų testavimą, kuris sukelia labai didelį pasipriešinimą“, – kalbėjo psichologas.

Vis dėlto, jei testavimas būtų taikomas, pasak P. Skruibio, svarbu, kad būtų užtikrinamas testavimo mastas, dėl ko pavasarį kilo problemų dideliuose miestuose.

Be to, eksperto manymu, derėtų performuoti klases pagal tai, ar vaikų tėvai sutinka su testavimu.

„Taip tėvai, kurie sutinka su vaikų testavimu, galėtų žinoti, kad tam tikromis aplinkybėmis (ministerija tikisi, kad jų nebus, bet negali žinoti) jų vaikai galėtų tęsti kontaktinį ugdymą“, – pabrėžė P. Skruibis.

P. Skruibis perdavė Sveikatos ekspertų nuostatą, kad tos mokyklos, kurios užtikrina kokybišką kontaktinį mokymą, turėtų gauti finansinių paskatų.

„Išeina taip, kad ir kiek mokykla įdeda pastangų bendraudama su tėvais dėl testavimo, užtikrindama testavimą, finansavimas skiriamas toks pat. Mes gal turėtume nepabijoti to pripažinti, kad dalis mokyklų nusprendė, gal neverta persistengti, dėti tiek pastangų? Juk nuotolinis mokymas turi poranašumų: gali tai daryti iš bet kur, nereikia eiti į mokyklą“, – argumentus paskatinti daug pastangų dedančias mokyklas vardijo P. Skruibis.

Tyrimas: ši viruso banga kerta jauniems žmonėms

Prezidento vyriausioji patarėja, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovė Irena Segalovičienė persakė, kad labai svarbus klausimas yra švietimo bendruomenės vakcinavimasis. Naujausiais duomenimis, šiuo metu yra pasiskiepiję per 74 proc. švietimo darbuotojų.

Prezidento vyriausioji patarėja, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovė Irena Segalovičienė sakė, kad tiek nacionaliniu, tiek savivaldos lygiu svarbu surasti būdą, kaip įtikinti, kaip motyvuoti mūsų švietimo bendruomenę pasiskiepyti, nes kontaktinis ugdymas yra prioritetas. Pasak jos, prezidentas kviečia nevakcinuotus mokytojus skiepytis ir pasiruošti rudeniui.

Augant užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičiui, sveikatos ekspertai pabrėžė, kad skiepijimasis yra itin svarbus.

Sveikatos tarybos narys profesorius Mindaugas Stankūnas sakė, kad praėjusią savaitę didžiausia dalis naujų atvejų skaičius buvo nustatytas 24-49 metų žmonių grupėje, net du trečdaliai. Vaikų grupėje – iki 19 metų – iš visų užsikrėtimo atvejų skaičiuojama 18 proc. Jis pabrėžė, kad dabartinės koronaviruso bangos taikinys – jauni žmonės.

„Dabartinė banga yra jaunų žmonių banga“, – pabrėžė M. Stankūnas.

„Tikriausiai esate girdėje viešojoje erdvėje, kad vaikai yra tarsi apsaugoti nuo COVID-19, jie neužsikrečia, o jei užsikrečia, praeina liga be simptomų“, – sakė medikas.

Profesorius M. Stankūnas sakė, kad buvo išnagrinėti vaikų sirgimo atvejai nuo pandemijos pradžios iki šio balandžio.

Tuo laikotarpiu 562 vaikai iki 17 metų gydyti stacionare. 92 vaikai gydyti intensyvios terapijos ar reanimacijos skyriuose. Iš tų vaikų, gydytų ligoninėje, didžioji dalis priklausė jauniausiai grupei – iki 6 metų, jie sudarė apie 58 proc. visų stacionare gydytų vaikų. Pradinukai sudarė 12 proc., vyresni vaikai, kuriems 12-17 metų, – apie 30 proc.

„Reikėtų pasakyti, kad vaikai tarp visų stacionare gydytų asmenų sudaro gana nedidelę dalį. Visu analizuotu laikotarpiu siekia 2,2 proc. visų stacionare gydytų žmonių“, – sakė M. Stankūnas.

Pasak jo, praėjusį spalį, lapkritį, gruodį šis procentas buvo didesnis. Jis sumažėjo apie sausį, vasarį, kovą, tuomet vaikai sudarė apie 1,5 proc.

M. Stankūnas pabrėžė, kad svarbus dalykas tramdant viruso plitimą yra ir kaukės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt