Lietuvoje

2013.03.28 14:41

Seimo nariai tęsia tradicijas: į keliones – bent dukart per mėnesį

Šios kadencijos Seimo nariai taip pat mėgsta keliauti – kai kurie jų vidutiniškai du kartus per mėnesį vyksta į komandiruotes užsienyje. Seimo kanclerio pavaduotojo Gedimino Aleksonio teigimu, komandiruočių ir kelionių atžvilgiu šis Seimas tęsia pirmtakų tradicijas.

Šios kadencijos Seimo nariai taip pat mėgsta keliauti – kai kurie jų vidutiniškai du kartus per mėnesį vyksta į komandiruotes užsienyje. Seimo kanclerio pavaduotojo Gedimino Aleksonio teigimu, komandiruočių ir kelionių atžvilgiu šis Seimas tęsia pirmtakų tradicijas.

Keliauninkų pavardės nesikeičia

Iki šiol pagal kelionių skaičių pirmavę Seimo nariai daugiausia užsienio valstybių jau spėjo aplankyti ir šiemet. Sąrašo viršuje – Europos reikalų komiteto narys konservatorius Egidijus Vareikis. Jis jau vyko į šešias komandiruotes ir dvi keliones. Nedaug atsilieka ir konservatorius Emanuelis Zingeris bei liberalas Petras Auštrevičius. Abu jie – Užsienio reikalų komiteto nariai. Per šią kadenciją jie jau vyko į šešias komandiruotes ir po vieną kelionę. Visas Seimo narių išvykas į užsienį tvirtina Seimo valdyba. Komandiruotėms finansavimas skiriamas iš valstybės biudžeto, o už keliones parlamentarai susimoka patys arba sumoka organizatoriai.

E.Vareikis po du kartus lankėsi Belgijoje ir Prancūzijoje, taip pat – Latvijoje ir Bulgarijoje. Ne už biudžeto lėšas parlamentaras vyko į Ukrainą ir Turkiją.

E.Zingeris per naująją kadenciją darbo tikslais vyko į Čekiją, Andorą, Belgiją, Maroką ir dukart – į Prancūziją. Ne už biudžeto lėšas konservatorius lankėsi Vokietijoje. P.Auštrevičius pernai gruodį lankėsi JAV, Estijoje, Prancūzijoje, Airijoje ir dukart – Belgijoje. Praėjusią savaitę parlamentaras vyko į Japoniją.

Iš viso nuo lapkričio 16 d., kai prasidėjo nauja kadencija, Seime registruota apie 100 komandiruočių ir kelionių. Tačiau didelė dalis Seimo narių dar niekur nebuvo išvykę.

Dažniausia kryptis – į Briuselį

Seimo kanclerio pavaduotojo G.Aleksonio teigimu, šios kadencijos parlamentarų kelionės savo gausa niekuo nesiskiria nuo ankstesnių. Tačiau dėl artėjančio Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai padaugėjo išvykų į Briuselį.

„Iš esmės kryptys tos pačios: jeigu yra Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja Strasbūre, važiuoja į Strasbūrą delegacijos. Jeigu vyksta NATO Parlamentinė Asamblėja,  važiuoja tenai. Na, galbūt papildomai buvo kelionių, daugiau pažintinių, į ES institucijas, nes nemažai komitetų organizuos tarptautines konferencijas pirmininkaujant Lietuvai, tad į jas gal buvo daugiau išvykę. Bet čia savaime suprantama, nes nuo liepos perimame pirmininkavimą“, – sakė G.Aleksonis.

Per ankstesnes kadencijas parlamentarų kelionės į užsienį ne kartą sulaukė kritikos strėlių. Esą kai kurie tautos išrinktieji į jas vyksta labiau iš noro, o ne iš būtinybės. Todėl per praeitą kadenciją buvo peržiūrėtas Seimo narių išvykoms skirtas finansavimas ir pernai Seimo valdybos nariai pripažino, kad diskutuotinų parlamentarų išvykų į užsienį sumažėjo. Paklaustas, galbūt taupyti sieks ir naujos kadencijos tautos išrinktieji, G.Aleksonis buvo skeptiškas.

„Pabaigoje, prieš rinkimus, visą laiką taip būna. Tada Seimo nariai daugiau dėmesio rodo vidaus politikai, nes žada toliau dalyvauti rinkimuose. Tuomet būna ir mažiau komandiruočių. Bet iš esmės yra sudarytas prioritetinis išvykų planas, tomis kryptimis parlamentarai ir vyksta. Štai ir kitą savaitę Lenkijoje bus Nacionalinė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos asamblėja“, – dėstė G.Aleksonis.

Komandiruotėms šiemet – 1,4 mln. litų

2013 m. parlamentarų komandiruotėms skirtą planą patvirtinusi Seimo valdyba šioms reikmėms skyrė 1,4 mln. litų. Tai – ketvirčiu milijono daugiau nei 2012 m., būtent 250 tūkst. litų bus skirta komandiruotėms, susijusioms su pirmininkavimu ES Tarybai.

Didžiąją sumos dalį – 555 tūkst. litų – išsidalys Seimo komitetai, pusė milijono skirta Seimo parlamentinėms delegacijoms tarptautinėse delegacijose ir forumuose. 200 tūkst. litų bus panaudota Seimo vadovų komandiruočių išlaidoms, dar 145 tūkst. skirta nenumatytoms komandiruotėms.