Lietuvoje

2021.07.27 18:57

Rūdninkuose toliau tęsiasi protestai prieš migrantų stovyklos įkūrimą – bandyta užtverti įvažiavimą į poligoną

atnaujinta 21.40
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.07.27 18:57

Vyriausybei nutarus Rūdninkų poligone įkurdinti neteisėtai į Lietuvą iš Baltarusijos pusės plūstančius migrantus, žmonės Rūdninkuose ir toliau protestuoja prieš šį sprendimą. Pirmadienį policijai jėga patraukus žmones nuo kelio į poligoną, antradienio vakarą protestuotojai susirinko vėl – bandyta užtverti įvažiavimą.

Rūdninkuose prie bažnyčios susirinkę protestuotojai apie 18.30 val. patraukė prie poligono. Ten būriavosi apie 150 žmonių. Vieni jų vaikštinėjo prie poligoną juosiančios tvoros, spėliodami, ar palapinėse jau apgyvendinti migrantai, kiti kalbėjosi tarpusavyje, piktindamiesi tuo, kad į Rūdininkus planuojama atkelti migrantus.

Galiausiai protestuotojai užtvėrė kelią – automobilį pastatę ant kelio, neleido į poligoną įvažiuoti sunkvežimiui. Tiesa, vėliau automobilis buvo patrauktas.

Susirinkusieji prie keliuko, vedančio į Rūdninkų poligoną, tarpusavyje diskutavo apie neteisėtus migrantus. Vieni tikino bijantys dėl migrantų dėl to, kad esą jie gali apvogti vietinius, kiti aiškino bijantys, kad migrantai gali priekabiauti prie Rūdninkų miestelio merginų.

„Jų (migrantų – LRT.lt) yra gerokai daugiau negu mūsų. Mes dabar turėsime bijoti mums viso šito nereikia“, – susirinkusiems rusiškai kalbėjo vienas vyras.

„Jau per vėlu, jie jau dabar vaikšto į mūsų parduotuves“, – šaukė į protestą atėjusi moteris.

Į protestą pasikalbėti su žmonėmis atvyko Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gžegožas Jurgo. Jam teko išklausyti dėl neteisėtų migrantų įkurdinimo Rūdninkuose pasipiktinusio žmonių priekaištų. Pabendravęs su protestuotojais jis žurnalistams teigė, kad akivaizdu, jos centrinės valdžios atstovai, spręsdami, kur apgyvendinti neteisėtus migrantus, nesitaria su vietos valdžia.

„Niekas su žmonėmis nesikalba, niekas su mumis, su savivalda irgi nesikalba. Mes nesame gavę nei jokių pranešimų, nei raštų, nei informacijos apie planuojamus veiksmus, o po to, kaip matome, tokie veiksmai po nesėkmingų bandymų provokuoja kitus veiksmus“, – komentavo G. Jurgo.

Anot G. Jurgo, antradienį savivaldybė davė leidimą žmonėms protestuoti prie poligono.

„Šiuo atveju leidimas gyventojams buvo išduotas. [...] Leidimas yra išduotas iki 23 valandos taikiam gyventojų susirinkimui“, – tikino jis.

Pasak G. Jurgo, leidime numatyta, kad protestui gali susirinkti iki 300 žmonių.

Jis teigė tiksliai nežinantis, iš kur yra atvykę protestuojantys žmonės, tačiau pabrėžė, kad didžioji jų dalis – vietiniai.

„Aišku, stengiamės atkreipti vietinių gyventojų dėmesį, kad gali būti provokacijų“, – komentavo G. Jurgo.

Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas tikino, kad protestuojantys žmonės labiausiai bijo dėl savo saugumo. G. Jurgo teigimu, vietiniai bijo, kad migrantai gali pabėgti iš poligono teritorijos ir kažkokiu būdu nuskriausti vietinius.

„Poligonas, kaip objektas, yra žinomas, bet, pavyzdžiui, tvora aplink jį nėra pilnai pastatyta. Kažkiek jos yra, kažkiek jos nėra. Ar bus užtikrinta, kad visa ta infrastruktūra bus įrengta, jei tie žmonės (migrantai – LRT.lt) čia bus apgyvendinti? Ar bus pakankamai pajėgų, kad būtų užtikrinta fizinė apsauga? Niekas nesako, niekas nemini skaičių, pajėgų“, – kalbėjo jis.

G. Jurgo tikino manantis, kad geriausias sprendimas būtų, jei neteisėti migrantai nebūtų apgyvendinami šalia miestų ir miestelių.

„Geriausias sprendimas būtų – atskiros stovyklos, kaip yra daroma užsienyje“, – akcentavo jis.

Važiuojant į Rūdninkų poligoną – užkarda: protestuotojai užtvėrė kelią

Apie 20 val. į protesto akciją atvyko parlamentaras Petras Gražulis ir „Šeimų maršo“ aktyvistas Antanas Kandrotas. Šie išreiškė palaikymą protestuotojams.

LRT.lt primena, kad pirmadienį policijos ir kitų tarnybų pareigūnai panaudojo jėgą prieš prie Rūdninkų poligono prieš neteisėtų migrantų apgyvendinimą poligone protestuojančius žmones.

Policija pranešė, kad Rūdninkų į poligoną vedantį kelią pirmadienį bandė blokuoti daugiau nei 100 žmonių, vėliau kai kurie jų įsibrovė į karinę teritoriją, padegė padangas ir pasipriešino pareigūnams.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė prašė teisėsaugos ir žvalgybos institucijų atlikti tyrimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.