Lietuvoje

2021.07.27 20:47

Kai kurios savivaldybės fiksuoja augantį vakcinacijos tempą: pastūmėjo praplėstas profilaktiškai testuotis turinčiųjų sąrašas?

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.07.27 20:47

Dėl augančio sergamumo COVID-19 liga raustančioje Klaipėdos apskrityje fiksuojama ir teigiamų pokyčių. Pastebima, kad kai kuriose savivaldybėse pastaruoju metu pradėjo spartėti vakcinacijos tempai. Šios permainos siejamos su dar praėjusią savaitę šalyje priimtu sprendimu profilaktiškai testuoti tam tikrų profesijų atstovus, kurie yra nepasiskiepiję ar dar nesirgo COVID-19.

Naujoji tvarka atginė į vakcinacijos centrus

Pirmadienį įsigaliojus reikalavimui dėl tam tikrų profesijų atstovų privalomo profilaktinio testavimo, žmonės plūstelėjo ne tik į mobiliuosius testavimo punktus, bet didesnį susidomėjimą pajuto ir vakcinacijos centrai.

„Miesto asmens sveikatos priežiūros centruose pastaruoju metu per dieną pasiskiepydavo iki 100 asmenų, o ketvirtadieniais, kuomet skiepijama be išankstinės registracijos – iki 150 asmenų. Tačiau nuo pirmadienio įsigaliojus prievolei neskiepytiems ir nepersirgusiems kai kurių profesijų atstovams reguliariai testuotis, pastebimas norinčiųjų skiepytis suaktyvėjimas“, – teigė Palangos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Staskonienė.

Asmens sveikatos priežiūros centrai, anot V. Staskonienės, pastarosiomis dienomis sulaukia daugiau tiek pavienių gyventojų, tiek ir įstaigų atstovų skambučių – aktyviai domimasi, kaip veikia vakcinos, kuo jos skiriasi viena nuo kitos, sulaukiama viešbučių atstovų prašymų paskaityti paskaitą apie vakcinaciją ir vakcinas apgyvendinimo įstaigų darbuotojams.

„Nuo šios savaitės Palangoje užsisakyta ir gauta papildomų vakcinų, suteikta papildomų vietų registracijai dėl vakcinavimo“, – dėstė Palangos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Jau pasiskiepijo daugiau nei pusė palangiškių

Liepos 26 d. duomenimis, Palangoje nuo COVID-19 ligos jau paskiepyti 9003 Palangos miesto gyventojai (54,8 proc.). Iš jų dviem vakcinos dozėmis – 8 156 asmenys (49,7 proc.), viena doze – 33 (5,2 proc.).

„Gavus Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją apie pasiskiepijusių asmenų skaičius Palangos miesto įmonėse ir įstaigose, siunčiami prašymai įmonių vadovams, jie asmeniniais pokalbiais prašomi paraginti savo darbuotojus skiepytis“, – pastebėjo V. Staskonienė.

Darbo dienomis Palangoje nuo COVID-19 vakcinuoja trys asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Čia skiepijami ne tik Palangos miesto gyventojai, bet ir Palangos svečiai – poilsiautojai, sezoniniai darbuotojai.

Ketvirtadieniais nuo 11 val. iki 16 val. miesto poliklinikoje galima pasiskiepyti nuo COVID-19 be išankstinės registracijos. Skiepijama gyventojo pasirinkta bet kuria iš tuo metu įstaigoje turimų vakcinų.

Vasaros savaitgaliais (šeštadieniais ir sekmadieniais, išskyrus liepos 31 d.) nuo 11 val. iki 16 val. be išankstinės registracijos pasiskiepyti nuo COVID-19 galima Jūratės ir Kastyčio skvere esančioje Nacionalinio kraujo centro palapinėje. Čia gyventojai skiepijami „Janssen“ vakcina.

Uostamiestyje – susidomėjimas „Janssen“ vakcina

Panašios tendencijos įžvelgiamos ir Klaipėdoje, kur įsigaliojus reikalavimui tam tikrų profesijų atstovams profilaktiškai testuotis dėl COVID-19 tenka patenkinti ne tik klaipėdiečių, patenkančių į šį sąrašą, bet ir iš kitų miestų atvykstančiųjų testavimo poreikius.

„Klaipėdai tenka milžiniškas krūvis suvaldyti srautus, kurie atvyksta į Klaipėdą iš kaimyninių savivaldybių, kuriose punktai, kur galima testuotis, dirba vasaros režimu. Ne visur, bet kai kur dirbama vasaros režimu – kai kur tris, kai kur keturis ar penkis kartus. Bet taip, kaip Klaipėdoje, septynias dienas per savaitę, nedirba niekur. Srautas žmonių yra didžiulis, užsiregistravusiųjų testavimuisi eilės ar galimybė gauti tą langelį testavimui yra po savaitės“, – situaciją apibendrino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Šiuo metu, kai pastebimai išaugo testavimosi galimybių poreikis, išryškėjo ir vienos vakcinos paklausa – daug žmonių pageidauja pasiskiepyti būtent „Janssen“ vakcina.

Tiesa, V. Grubliausko teigimu, būtent šios vakcinos, kurios poreikis dabar yra ryškiausias, miestas neturi, „Janssen“ vakcina galima pasiskiepyti tik sutikus po apskritį važinėjantį vakcinos autobusiuką.

„Kai vienu metu būdavo žiūrima, kad nepasiskiepytų tie, kam nepriklauso, dabar atsiranda tai, kad skiepytis nebėra vakcinų. Tai yra tikrai netvarka“, – sakė V. Grubliauskas.

Meras teigė, kad savivaldybė jau kreipėsi į vakciną skirstančiuosius, kad būtų patenkintas didelis „Janssen“ vakcinos poreikis uostamiestyje.

„Visiems klerkams, kurie sėdi už 300 kilometrų – operatyviai spręskite tai, kas yra indikuojama kaip labai svarbūs faktoriai. Kol kas aš to nematau. Natūralu, kad savivaldybės, esančios pajūryje rausta viena po kitos, ta ir yra indikacija, kad šią aktualiją reikia spręsti“, – aiškino V. Grubliauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.