Lietuvoje

2021.07.27 14:55

Nausėda nepritaria nepaprastosios padėties įvedimui: šiandien tam nematau būtinybės

atnaujinta 15.08
Gytis Pankūnas, Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.07.27 14:55

Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad reikia išnaudoti visas kitas galimybes, sprendžiant neteisėtų migrantų krizės sukeltas problemas, prieš priimant sprendimą dėl nepaprastosios padėties įvedimo. Šiuo metu šalies vadovas teigia nematantis pagrindo įvesti nepaprastąją padėtį.

„Nepaprastosios padėties įvedimas nereiškia, kad Vidaus reikalų ministerija atiduoda visą savo atsakomybę kariuomenei. Net ir tuo atveju kariuomenė būtų papildoma parama, kuri, be abejonės, turėtų skirti daugiau resursų“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis įžvelgė grėsmę, ar resursų papildymas ir siuntimas prie sienos šiuo metu nebūtų dar papildomas provokacinis veiksnys, turint galvoje, kad artėja „Zapad“ pratybos.

„Mūsų nedraugai ieško bet kokio preteksto situaciją dar komplikuoti“, – sakė G. Nausėda lankydamasis generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje.

Nausėda nemato būtinybės nepaprastosios padėties įvedimui ir ragina nepamiršti sienos kontrolės klausimo

Anot šalies vadovo, yra daugiau rezervų, kuriuos VRM galėtų panaudoti spręsdama problemas pasienyje. Prezidentas pabrėžė atidžiai besidomintis situacija. Pasak jo, prie nepaprastosios padėties klausimo būtų galima grįžti tik kraštutiniu atveju.

„Šiandien mes toli gražu neišnaudojame tų galimybių, kurias galėtume išnaudoti įtikinėdami ir normaliai šnekėdamiesi su mūsų gyventojais, siekdami paaiškinti mūsų sprendimų prasmę, siekdami paaiškinti mūsų sprendimų tikslus ir kokio indėlio iš savivaldybių mums reikia.

Supraskime viena: padėtis yra labai rimta ir neieškokime priešų šalies viduje. Jų paprasčiausiai nėra“, – kalbėjo G. Nausėda.

„O jei kažkas mėgina ant šito politinių galimybių stalo palesioti trupinių, manau, geriau palikime tai žvirbliams. Jie geriau atliks šį darbą“, – pridūrė G. Nausėda.

Prezidentas sakė kalbėsiantis su vietos žmonėmis, aiškinsis, kokios baimės jų akyse, kaip jas galima įveikti.

„Reikia kalbėti ir su migrantais, kalbėti, kad sudėtinga jiems bus čia“, – sakė G. Nausėda.

Jis ragino nepamiršti per šiuos dalykus, kad yra ir sienos kontrolės klausimas.

„Konfliktai, kurie dabar paaštrėjo, yra iš dalies dėl to, kad iš pradžių buvo kalbama iš jėgos pozicijų, kad sprendimai priimti, jums reikia susitaikyti. Žinoma, kad tai bendruomenes nuteikia atitinkamai, todėl aš už dialogą pirmiausia su savivaldybėmis“, – pridūrė prezidentas.

Jis sakė kviesiantis visų parlamentinių politinių partijų vadovus šią savaitę į prezidentūrą – pasitarti dėl tų užsienio politikos principų, kurių Lietuva laikėsi 30 metų.

„Tai, kas vyksta pastaruoju metu, primena šiokį tokį saviveiklišką užsienio politikos koregavimą arba mėginimą kalbėti apie tai. Tai yra visiškai nepriimtina. Su diktatoriumi nesikalbėsime taip, kaip jis galbūt tikisi. Užsienio politika liks nepakitusi. Sankcijos, kurios yra taikomos Baltarusijos režimui, yra ne Lietuvos, o Europos Sąjungos sankcijos. Ir to mes neturėtume pamiršti“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis sakė planuojantis po tam tikro pasirengimo išmėginti ir diplomatinius kelius JAV, Turkijoje, kitose valstybėse.

„Šiandien valstybei reikia talkos, mažiausiai reikia susipriešinimo. Baikime žaisti politinius žaidimus, visi dirbkime dėl to paties tikslo“, – sakė prezidentas.

Prezidentas G. Nausėda pabrėžė, kad Lietuva pasiruošusi sudaryti tinkamas sąlygas priimti sąjungininkų karių tiek, kiek yra reikalinga, kad atgrasymo efektas būtų maksimalus.

Taip šalies vadovas tvirtino lankydamasis Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje, kur vyksta Vokietijos 10-osios tankų divizijos ir Lietuvos mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ pratybose „Greitasis kardas 2021“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.