Lietuvoje

2021.07.27 10:08

Skvernelis apie migrantų krizę: o kurgi mūsų valstybės vadovas?

atnaujinta 11.31
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.07.27 10:08

Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis kritikuoja valdžios veiksmus, sprendžiant su migrantų antplūdžiu kylančias problemas. Anot jo, valdantieji yra pasimetę, neužtikrinti, o tokia reakcija esą sėja nerimą ir visuomenėje.

Antradienį spaudos konferenciją Seime surengęs S. Skvernelis tikino, kad dabartiniai valdantieji kartoja klaidas, kurias buvo padarę 2009 m., kai Vyriausybei vadovavo konservatorius Andrius Kubilius.

„Nežinau, kodėl jiems taip nesiseka, lipama ant to paties grėblio“, – aiškino S. Skvernelis.

Seimo opozicijos lyderio manymu, valdantieji negeba susitvarkyti su neteisėtų migrantų iš Baltarusijos pusės krize.

„Situacija kaista, mes matome galimus neramumus, vakar turėjo reaguoti ir specialios policijos pajėgos, matome, kas vyksta stovyklose, kuriose yra migrantai. Iš esmės tas valdžios pasimetimas, neužtikrintumas, neturėjimas aiškaus veiksmų plano iš tikrųjų sėja didžiulį nerimą visuomenėje ir tie procesai, bijau, gali tapti nebevaldomi ir nebekontroliuojami“, – komentavo „valstiečių“ atstovas.

Kaltino ir Lietuvos užsienio politiką

S. Skvernelis tikino, kad neteisėtų migrantų antplūdis yra Baltarusijos režimo hibridinė ataka prieš Lietuvą, tačiau kartu pabrėžė manantis, jog tai yra ir Lietuvos užsienio politikos padarinys.

„Iš esmės tai, matyt, lėmė bravūriška, kartais ir komjaunuoliška užsienio politika. Jeigu tu imiesi veiksmų prieš kitos valstybės galbūt nelegaliai išrinktą vadovą ir tą šalį, tai turi įvertinti visas pasekmes, įvertinti galimybes ir turėti planą, kaip su tomis pasekmėmis reikės kovoti“, – aiškino politikas.

Jo manymu, Lietuva, spręsdama neteisėtos migracijos problemas, iš esmės liko viena Europos Sąjungoje. S. Skvernelis tikino, kad dabartinė Lietuvos situacija jam primena laikotarpį, kuomet jis pats dirbo vidaus reikalų ministru, o Pietų Europa sprendė su pabėgėlių krize iškilusias problemas. Tuomet, anot jo, vyko daug diskusijų, tačiau su migrantų antplūdžiu susidūrusios šalys pagalbos iš kitų šalių sulaukė nedaug.

„Dabar turime analogišką situaciją. Mes matome, kad Lietuva yra viena, nors turime humanitarinį, politinį palaikymą iš visos bendrijos, ir komisijos, bet tačiau jokių sprendimų nėra.

Kokios yra išeitys iš šios situacijos? Yra du keliai. Vienas kelias yra diplomatinis, bet turbūt sunkiai suvokiamas, žinant mūsų valdžios – ir Vyriausybės, ir prezidento – pozicijas ir, matyt, tai yra sunkiai tikėtina, tai yra tiesioginis kontaktas su Minsku. Kaip tai sunkiai beskambėtų, tačiau vienas kelias yra tas, tačiau, kaip minėjau, jis yra sunkiai tikėtinas.

Antras kelias yra ginti savo sieną. Jeigu, kaip valdantieji skelbia, mes turime hibridinį karą prieš Lietuvą, tai kariaukime, bet kariauti taip pat reikia protingai, su galva, turint planą“, – dėstė Seimo opozicijos lyderis.

Siūlo atkreipti dėmesį į rusakalbius migrantus

Pasak S. Skvernelio, būtina aiškiai įvardinti, kad neteisėti migrantai „sąmoningai dalyvauja kitos valstybės nusikalstamos struktūros organizuotuose veiksmuose prieš Lietuvą“. Anot jo, kol asmenys nėra identifikuojami, jie turi būti laikomi atskirai nuo visuomenės.

„Tuos žmones, kurie pateko į Lietuvą, reikia aiškiai atskirti. Visi asmenys, kurie vyrai nuo 16 iki 60 metų, turi būti vertinami kaip potencialus pavojus valstybei. Mes nežinome, iš kur jie atvyko, mes nežinome, kokia yra jų praeitis“, – aiškino parlamentaras.

Anot jo, dėl neteisėtai sieną kirtusių moterų su vaikais turėtų būti priimti atskiri sprendimai.

„Rusakalbiai migrantai taip pat turėtų būti laikomi atskirai ir vertinami atskirai, kadangi tikėtina, kad tai gali būti [...] atvykėliai iš Čečėnijos. Žinome praeitį, žinome istoriją – šitie asmenys gali būti atsiųsti su specifine užduotimi destabilizuoti padėtį šalyje“, – akcentavo S. Skvernelis.

Seimo opozicijos lyderis neslėpė nuostabos dėl valdžios veiksmų, steigiant neteisėtų migrantų stovyklas. Anot jo, apmaudu, kad sprendžiant šituos klausimus, nėra tariamasi su savivalda. Jis tikino, kad nereikėtų stebėtis dėl žmonių protestų, mat su jais nebuvo komunikuojama, tariamasi.

„Tuos žmones kaltinti antivalstybine veikla? Kas gąsdina migrantais, užsiima antivalstybine veikla? Jūs pasižiūrėkite – net gąsdinti nereikia, pažiūrėkite, kokia yra žmonių reakcija, tai yra ant riaušių ribos. Tose stovyklose įtampa įkaitus taip, kad žmonės bijo. Matant valdžios pasimetimą, ta baimė yra dar didesnė. Dėl to juos kaltinti antivalstybine veikla yra trumparegiška“, – aiškino Seimo opozicijos lyderis.

„Vidaus reikalų ministerija nuo pat krizės pradžios demonstruoja visišką bejėgiškumą, visišką nesuvokimą situacijos, neturėjimą plano“, – pridūrė S. Skvernelis.

Politikas teigė pasigendantis ir pirmųjų žingsnių, deportuojant neteisėtus migrantus. S. Skvernelio teigimu, būtina motyvuoti migrantus grįžimui.

S. Skvernelio teigimu, siekiant paspartinti migrantų deportaciją, sprendžiant kitas su migrantų antplūdžiu susijusias problemas, Lietuva turėtų inicijuoti Europos Sąjungos valstybių vidaus reikalų, teisingumo ministrų susitikimus, pasitarimus.

Dieveniškės – netinkama vieta migrantų stovyklai

S. Skvernelis, vertindamas valdžios veiksmus, ieškant neteisėtų migrantų stovykloms tinkamų vietų, tikino, kad valdžia, panašu, neturi tinkamos strategijos.

„Vakar sitaucija prie Rūdininkų poligono... Tai yra susiję su tuo, kad Vidaus reikalų ministerija neįsivaizduoja arba neturi strategijos, kur nelegalūs migrantai turi būti patalpinti“, – komentavo jis.

Seimo opozicijos lyderis tikino, kad Dieveniškės nėra tinkama vieta neteisėtų migrantų stovyklai.

„Dieveniškės, kur pirmi protestai prasidėjo, strategiškai yra visiškai netinkama vieta. Tai yra šalia valstybės sienos, kilpoje, kur sukėlus neramumus kažkokius, tikrai atsirastų pagundos, galimybės kištis iš kitos šalies, bandant gelbėti žmones, kaip mes ir matėme pareiškimus anos valstybės taip vadinamo prezidento, kad čia šaudoma virš žmonių galvų“, – aiškino politikas.

S. Skvernelis tikino, kad Rūdininkų poligonas yra tinkama vieta neteisėtų migrantų stovyklai. Anot jo, tokio pobūdžio vietos turėtų tapti ir kitų neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietomis.

Parlamentaras, prisimindamas vietinių protestą prieš migrantų stovyklą Rūdininkuose, teigė manantis, kad tai buvo spontaniškas protestas. S. Skvernelis pabrėžė, kad manantis, kad protestą nutraukusi policija šiuo atveju tiesiog turėjo taisyti valdžios, nesitarusios su vietiniais gyventojais, klaidas.

„Vakarykščiai veiksmai... Man labai gaila, kad policija turi taisyti politikų klaidas“, – pažymėjo S. Skvernelis.

Jis teigė manantis, kad policija ir kitų tarnybų pareigūnai, išvaikę Rūdininkuose prieš migrantų stovyklos įkūrimą protestavusius vietinius gyventojus, perteklinės jėgos nenaudojo.

Pasigenda Nausėdos balso

Kalbėdamas apie migrantų krizę S. Skvernelis neslėpė pasigendantis prezidento Gitano Nausėdos balso.

„O kurgi mūsų valstybės vadovas, kuris žadėjo sodinti politines partija prie apskritojo stalo, krizės atveju ieškoti politinio sutarimo? Mes šitų veiksmų kol kas tikrai nematome, bent jau viešai nematome, gal neviešai kažkas vyksta“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Seimo opozicijos lyderis tikino, kad šiuo metu Lietuvoje, kai šalį krečia migrantų krizė, trūksta lyderystės.

„Tvirtai pozicijai reikia bendro politinio sutarimo. Pirmiausia, kad būtų priimti tie sprendimai – ir Seime, ir Vyriausybėje – ir kad nebūtų politikuojama šitoje sudėtingoje temoje, neieškoma politinių dividendų, nesiruošiama rinkimams, nes tai tikrai padarys dar didesnį chaosą šalyje. [...] Dėl to tos lyderystės aiškiai matosi, kad reikia“, – komentavo jis.

Mano, kai kur reikėtų skelbti nepaprastąją padėtį

S. Skvernelis tvirtino, kad, jo manymu, dėl migrantų antplūdžio kai kuriose valstybės vietose gali prireikti įvesti nepaprastąją padėtį. Tiesa, anot jo, būtina, dėl šio sprendimo būtina plati diskusija.

„Tai turi būti diskusija su politinėmis partijomis, su politinių frakcijų lyderiais ir, jeigu mes apsisprendžiame, kad toks režimas neišvengiamas, o aš manau, kad artėjame link to, jog jis bus neišvengiamas, tai reikia visuomenei paaiškinti, ką tai duotų. Kad tai nebūtų visoje šalies teritorijoje, kad nebūtų priimami sprendimai dėl politinių teisių ir laisvių suvaržymo“, – dėstė parlamentaras.

Anot jo, nepaprastoji padėtis leistų efektyviau saugoti valstybės sieną.

„Pareigūnų fizinis buvimas prie sienos tikrai šiuo atveju, manau, yra neišvengiamas“, – aiškino S. Skvernelis.

Kritikavo ir dėl pandemijos valdymo

S. Skvernelis spaudos konferencijoje kritikavo ir valdančiųjų veiksmus, kovojant su koronaviruso pandemija.

„Vėl kartojama praeitų metų situacija, su kuo ir mes susidūrėme – vasarą atsipalaidavimas, vėl masiniai renginiai, šventės, jūros šventės, atvejų augimas ir pasakymai, kad „rudenį teiksime Seimui diskusijai, kaip tą krizę valdysime“. Tada bus per vėlu. Mes tikrai matome, kad visiškas fiasko įvyko su vakcinacijos procesu, nesugebėjome sumotyvuoti žmonių, dabar blaškomasi“, – aiškino Seimo opozicijos lyderis.

Jo įstikinimu, apie privalomą skiepijimąsi kalbėti nereikėtų, tačiau verslams turi būti aiškiai pasiųstas signalas, kad, teikiant kontaktines paslaugas, turi dirbti tik pasiskiepiję darbuotojai.

S. Skvernelio teigimu, taip pat nėra aišku, kaip šiemet prasidės nauji mokslo metai.

„Šiandien aiškių atsakymų neturime, rugsėjo 1-oji artėja. Deklaruojame, kad bus kontaktinis mokymasis, bet kas bus, jei bus kitaip arba, jei situacija dramatiškai blogės, atsakymo neturime“, – tvirtino jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.