Lietuvoje

2021.07.26 17:54

Žmonės nuo kelio prie Rūdninkų poligono nustumti jėga: neramumus malšino riaušių policija, meras siekia pokalbio su ministre

atnaujinta 00.16
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Augustas Stankevičius, Milena Andrukaitytė, Saulius Jakučionis, BNS2021.07.26 17:54

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie blokavo važiuojamąją dalį, protestuodami prieš neteisėtų migrantų apgyvendinimą šioje Šalčininkų rajono teritorijoje. Policija sulaikė 8 asmenis, atsisakiusius pasitraukti nuo kelio prie Rūdninkų poligono, BNS patvirtino policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis. Protestuotojai iš vietos nesiskirstė ir vėlyvų vakarą. Kaip skelbė 15min.lt, į Rūdninkus išskubėjo Šalčininkų rajono meras Zdislavas Palevičius.

„(Sulaikyti) už teisėtų reikalavimų nevykdymą. Protokolai jiems bus surašyti vietoje“, – sakė R. Matonis.

Pareigūnai sulaikė pažeidėjus po to, kai panaudojo jėgą ir nustūmė žmonių grupelę nuo į poligoną vedančio kelio.

Kelią blokuojančius protestuotojus patraukė Viešojo saugumo tarnybos ir policijos pareigūnai. Vienas protestuotojas po susigrūmimo su policija buvo nuneštas ir paguldytas ant žolės šalia kelio. Dalis susirinkusiųjų skandavo šūkius „Gėda“, kai kurie patys priešinosi pareigūnams ir bandė juos nustumti.

Atnaujinta 23.14

Policija tvirtina nenaudojusi perteklinės jėgos, o žmonės buvo nustumti jiems keliskart atsisakius vykdyti pareigūnų nurodymus pasitraukti nuo kelio.

Netrukus po to, kai žmonės buvo nustumti nuo kelio, jie gyvomis eilėmis sustojo prieš poligono vartus, tačiau po kelių minučių atvykusi riaušių policija jas išardė, BNS pranešė įvykio vietoje dirbusi korespondentė.

R. Matonis teigė, kad praėjus kuriam laikui po numalšinto protesto poligoną saugoję Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai buvo priversti ašarinėmis dujomis vaikyti prie poligono likusius žmones, tačiau detalių incidento aplinkybių nurodė nežinantis.

Anot jo, policijos pareigūnai poligono prieigose liks budėti per naktį.

Kaip matyti įvykio dalyvių feisbuko transliacijose, apie 22.50 val. grupė žmonių dar stovėjo teritorijoje nesutikdami su policijos pareigūnų veiksmais. Kai kurie jų sulaukė ašarinių dujų į akis, pareigūnai įspėjo, kad jos bus panaudotos, jei nebus klausoma teisėtų jų reikalavimų. Nepatenkinti susirinkusieji pyko, kad „taip elgiamasi su savais žmonėmis“. Kai kuriems protestuotojams, kurie į akis gavo ašarinių dujų, prireikė medikų pagalbos. Nukentėjusieji ėmė rašyti pareiškimus.

Vaizdo įrašas iš įvykio vietos:

Prie Rūdninkų poligono apsistumdymai: gyventojai priešinasi migrantų apgyvendinimui
Policininkai patraukė žmones nuo įvažiavimo į Rūdninkų poligoną: iškviesti medikai, bet sužeistųjų per susistumdymą nėra

Kaip pirmadienio vakarą skelbė 15min.lt, į Rūdninkus išskubėjo Šalčininkų rajono meras Zdislavas Palevičius. Jis teigė stojantis į žmonių pusę, bet žadėjo raginti juos skirstytis, o artimiausiu metu prašys susitikimo su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas savo feisbuko paskyroje vakare teigė palaikantis pareigūnų veiksmus ir pažymėjo, kad gyventojų pradėtas eismo blokavimas „sunkiai gali būti vertinamas kaip legitimus protestas“.

„Nesėkmingas bandymas blokuoti įvažiavimą į Rūdininkuose esantį Viešojo saugumo tarnybos (VST) poligoną sunkiai gali būti vertinamas kaip legitimus protestas, nes tai izoliuota, atoki VST bazė. Tai specialaus režimo vidaus reikalų sistemos objektas, o ne koks nors miestelio pastatas. Poligone dabar įrenginėjamas laikino apgyvendino palapinių miestelis, kuris bus saugomas ne bet ko, o specialios parengties pareigūnų, kurie malšina riaušes kalėjimuose, konvojuoja kalinius, todėl ten bus itin saugu. Minėtas incidentas labiau priminė provokacinį veiksmą, kuriuo norėta sukelti vaizdą neva prasideda kažkoks chaosas organizuojant migrantų laikiną apgyvendinimą ir tik imituojant vietos gyventojų nepasitenkinimą“, – rašė Seimo narys.

LRT TELEVIZIJOS žurnalistas Giedrius Vitkauskas teigė, kad vienam asmeniui prireikė greitosios pagalbos medikų. Tiesa, vėliau patikslinta, kad jis negalavimais skundėsi dar prieš policijai imantis veiksmų prieš protestuotojus.

Pasak LRT žurnalisto G. Vitkausko, kai kurie protestuotojai trumpam buvo uždaryti į policijos automobilius – jiems buvo surašomi administracinio nusižengimo protokolai. Apie tai pareigūnai buvo įspėję, jei nebus paklusta teisėtiems jų reikalavimams. Pasak LRT žurnalisto, policijos automobilų vietoje vienu metu buvo apie 15. Taip pat atvykusi mobili kuopa – pareigūnai, ginkluoti ašarinėmis dujomis, skydais.

Žmonės keliomis gyvomis eilėmis buvo sustoję prieš poligono vartus, kur galimybės įvažiuoti laukė sunkvežimis, gabenantis migrantų palapinių miesteliui reikalingą įrangą. Tačiau po kelių minučių atvykusi riaušių policija išardė ir šias gyvas eiles, o sunkvežimis įvažiavo į poligoną.

Kelias nedelsiant buvo aptvertas „STOP“ juosta, jį saugojo riaušių policija, o protestuotojai raginti patraukti automobilius nuo šalikelės, perspėjant dėl baudų už stovėjimą ant žalios vejos.

Pasak G. Vitkausko, į įvykio vietą planavo atvykti daugiau žmonių. Tai – ne tik vietos gyventojai, bet ir, kaip teigiama, „Šeimų sąjūdžio“ šalininkai, dalyvavę ir proteste Dieveniškėse.

Anksčiau skelbta, kad žmonės sustatė automobilius iš abiejų siauro keliuko pusių, apsunkindami technikos, į poligoną vežančios migrantų stovyklai įrengti reikalingas priemones, judėjimą, o patys susėdo ant privažiavimo, pranešė įvykio vietoje esanti BNS korespondentė.

Protestuotojai BNS sakė šalia migrantų besijausiantys nesaugiai ir nesuprantantys, kodėl Lietuva turi priimti atvykėlius.

„Mūsų valstybė kažkodėl jiems (migrantams) kažkodėl nori duoti prieglobstį, nors jie yra pažeidę mūsų Konstituciją, nors jie yra neteisėtai atėję į Lietuvą“, – BNS sakė 28-ių protestuotojas Darius.

„Čia kaip ir yra baudžiamoji atsakomybė, o kodėl mūsų ponai taip išskėstomis rankomis juos priima, aš nežinau“, – pridūrė jis.

Anksčiau akcijos dalyviai blokavo tiltą per Merkio upę, BNS teigė Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius, palyginęs, protestą su įvykiais Šalčininkų rajone įsikūrusiose Dieveniškėse.

Pasak įvykio vietoje esančio LRT TELEVIZIJOS žurnalisto Giedriaus Vitkausko, perpiet kalbinti gyventojai buvo nustebę sužinoję apie į šią vietą perkeliamus neteisėtus migrantus, bet po valandos situacija pasikeitė. „Dabar Rūdninkuose praktiškai beveik visi gyventojai susirinkę ir bando spręsti, ką daryti toliau“, – sako G. Vitkauskas.

Anot jo, žmonės vyksta užtverti ir kitus kelius, kurie veda link poligono, kur planuojama kurti palapinių miestelį. „Vietiniai gyventojai strateguoja, kaip neleisti toliau gabenti likusios įrangos, jie tą žada daryti ir naktį, organizuojasi postus“, – sako LRT žurnalistas.

Kaip G. Vitkauskas LRT RADIJUI sakė apie 19 val., be vietos gyventojų čia atsiranda ir kitų asmenų. „Kai kurie iš jų prisistato „Šeimos sąjūdžio“ atstovais, tie patys, kurie neseniai aktyviai veikė ir Dieveniškėse“, – teigė žurnalistas.

Jo teigimu, migrantų Rūdninkuose nepageidaujantys žmonės toliau stengėsi blokuoti kelią, skandavo „Gėda“.

Skelbiama, kad į vietą atvyko ir daugiau policijos pareigūnų. Anot liudininkų, apie 20 val. vakaro link poligono teritorijos buvo pajudėję daugiau nei 10 policijos automobilių.

Pirmadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė, kad apie 1,5 tūkst. užsieniečių bus apgyvendinti Šalčininkų rajone esančiame Rūdninkų poligone, palapinių miestelyje.

„Padarytas sprendimas, dabar važiuoja palapinės į Rūdninkų poligoną, kuris yra Viešojo saugumo tarnybos prižiūrima teritorija. Ten tikrai bus nesudėtinga užtikrinti saugumo klausimus“, – žurnalistams sakė ji.

Lietuva pastaraisiais mėnesiais susiduria su ženkliai išaugusia neteisėta migracija. Per Baltarusiją į šalį jau bandė patekti daugiau nei 2,7 tūkst. neteisėtų migrantų.

Dėl neteisėtų migrantų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.