Lietuvoje

2021.07.26 16:16

LRT FAKTAI. Migrantus apgręžti bando neapykanta ir grasinimais: skleidžia pramanus apie padegtus namus ir atšiaurią žiemą

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.07.26 16:16

Tęsiantis migrantų krizei Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, neslūgsta ir paniką sėjančių melagingų žinučių banga. Nauja tendencija – bandyti pasiekti čia keliaujančius užsieniečius ir gąsdinti, esą Lietuva yra itin nesvetingas kraštas. Čia esą laukia atšiaurios gyvenimo sąlygos, nepakeliama žiema. Paskleistas ir melas, esą lietuviai jau padegė vieną namą, kuriame gyvena migrantai.

Socialiniuose tinkluose pasklido žinutė, esą lietuviai padegė namą, kuriame gyvena irakiečiai.

„Šiandien lietuviai jį padegė. Sėkmės, atvykėliai“, – skelbiama įraše su nuotrauka.

Sako, kad teks amputuoti nušalusias kojas, meluoja apie siaučiančią tuberkuliozę

Vis dėlto paskelbta nuotrauka meluoja, nes joje vaizduojamas prieš penkerius metus Klaipėdos rajone degęs namas, niekaip nesusijęs su asmenimis iš Irako.

Tokia informacija pasklido vienoje feisbuko grupėje arabų kalba, kuri, kaip teigiama, skirta irakiečiams bei sirams, norintiems patekti į Lietuvą. Per kelias savaites grupė surinko 9 tūkstančius narių – tiesa, didelė dalis iš jų lietuviai, čia pat bandantys skleisti žinutes, kad migrantai Lietuvoje nelaukiami. Tai jie daro ir skelbdami migrantų stovyklų nuotraukas, ir argumentuodami, kad prieglobsčio ieškotojai bus išsiųsti atgal, kai kurie nevengia pasitelkti ir grasinimų bei melagienų.

Kitoje žinutėje asmuo lietuvišku vardu tikina, esą tuoj į Lietuvą atslinks nepakeliama žiema. Be to, teigiama, kad čia siaučia ypatinga liga, todėl kirsti Lietuvos sieną neprotinga.

„Taip atrodys Lietuva po 6 mėnesių. Šaltis yra mirtinas, labiau nei ISIS. Per pirmą šaltį jūs nušalsit rankas, kojas ir jas teks nupjauti. Tai čia jei išgyvensit iki šalčio. Nes po 2 mėnesių pas mus prasidės lietūs ir bus amžinai pilkas dangus ir jūs jau tada pradėsit sirgti depresija ir gripu“, – apokaliptinį šalies įvaizdį piešia vyras. Jis priduria, kad migrantams žiemą gresia ir būti užpultiems vilkų.

Atšiaurią lietuvišką žiemą jis iliustruoja pūgos nuotrauka, kuri išties primena lietuvišką peizažą, tačiau yra daryta ne mūsų šalyje. Ji paimta iš vienos internetinės nuotraukų bazės, atidžiau įsižiūrėjus, matyti užrašai kirilica.

„Lietuvoje yra nepagydoma mirtina tuberkuliozės forma, kurios neveikia jokie vaistai“, – toliau meluoja vyras.

Be tokių melagingų žinučių, socialiniuose tinkluose gausu ir atvirai neapykantą migrantams skleidžiančių komentarų.

LRT.lt jau rašė apie ne vieną plačiai nuskambėjusį melagingų naujienų apie migrantus atvejį: pavyzdžiui, buvo skelbiama, kad migrantai pasienyje su Baltarusija išdaužė mokyklos langus, nors paaiškėjo, kad iš tiesų tai padarė vietos vaikai.

Taip pat buvo skelbiama melaginga informacija, kad atvykę žmonės neva pjovė vietinių gyventojų vištas, vogė drabužius: kad tokių incidentų nebuvo fiksuojama, LRT.lt patvirtino policija.

Raudonojo Kryžiaus atstovė: neapykantos kalba migrantų greičiausiai nepasiekia

LRT.lt kalbinta Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė žiniasklaidai Žydronė Lukšytė svarstė, jog migrantų tokia informacija, sklindančios melagienos ir neapykantos kalba greičiausiai nepasiekia.

„Kol kas nesame gavę tokios informacijos, kad migrantai apie tai kalbėtų, tai neiškilo kaip pokalbių tema“, – sakė Ž. Lukšytė.

Jos teigimu, migrantai greičiausiai mažai žino apie lietuvišką informacinę erdvę, tačiau pridūrė, kad Raudonasis Kryžius rūpinasi pagrindiniais išgyvenimo poreikiais – gydymu, apgyvendinimu, maistu, drabužiais, tačiau apie šių žmonių išgyvenimus ar nusiteikimą informacijos turima mažai.

„Jie tiesiog yra uždarose teritorijose, centruose, kaip Pabradė ar Medininkai, taip kad nelabai ta pasipiktinusių žmonių informacija iki jų nueina“, – LRT.lt sakė Raudonojo Kryžiaus atstovė.

Socialiniuose tinkluose paskleistos žinutės apie padegtą namą, kuriame gyvena irakiečių tautybės asmenys, – netiesa, jos iliustruotos prieš penkerius metus vykusio gaisro nuotrauka.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.