Lietuvoje

2021.07.25 21:41

Pasieniečiai šaukiasi pagalbos: pavojinga, kai pareigūnai daugiau laiko saugo ne sieną, o migrantus

Giedrius Vitkauskas, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.25 21:41

Prognozuojant, kad iki metų pabaigos Lietuvoje migrantų skaičius gali išaugti iki 10 tūkst., pasieniečiai prašo papildomo finansavimo, kad į tarnybą galėtų priimti daugiau kaip pusę tūkstančio darbuotojų. Bent trumpam grįžti kviečiami net buvę pasieniečiai.

Daugiau nei 20 metų pasienyje dirbęs Valentinas Novikovas sako, jei tik pasirodys tinkamas, pasiryžęs kad ir rytoj grįžti į tarnybą. Pavyzdžiui, talkinti buvusiems kolegoms logistikos klausimais. Buvęs pasieniečių vado pavaduotojas pabrėžia: pavojinga, kai sieną saugantys pareigūnai daugiau laiko praleidžia rūpindamiesi migrantų kasdienybe, o vien techninės priemonės ar tvoros sienos neapsaugos.

Žinios. Vakar sulaikyti 133 neteisėtai sieną iš Baltarusijos kirtę migrantai

„Ne tvoros saugo, o žmogus. Tvoros tik pristabdo, jos nesaugo, reikalingas reagavimas. Patruliui gal lengviau sureaguoti“, – teigia V. Novikovas.

Daliai pasieniečių šiuo metu visą parą tenka saugoti migrantus. Kaip, pavyzdžiui, Gintaro Žagunio užkardoje, kur įkurdinta per 60 neteisėtai kirtusiųjų Lietuvos sieną. Vyrai gyvena palapinėse, šeimos – pasieniečių patalpose.

„Tam, kad užtikrintų tvarką, užtikrintų apsaugą, dalis pareigūnų, be abejonės, užsiima sienos apsauga, bet saugo nelegalius migrantus. Šiuo metu 6 pareigūnai užtikrina apsaugą užkardoje“, – mini Žydrūnas Vaikasas, Gintaro Žagunio užkardos vadas.

Jis sako, jau kreipėsi dėl papildomų 10 etatų.

„Suprantame, kad jie nebus pareigūnai. Bet, pavyzdžiui, vaizdo sistemos stebėjimo operatorius – dalinai ir apsauga. Aišku vien jie negalėtų, turėtų būti ir pareigūnai, bet galėtų tam tikrą apsaugą vykdyti“, – dėsto Vidas Mačaitis, VSAT vado pavaduotojas.

Atostogų atsisakę pasieniečiai ypač laukia buvusių kolegų. Į Sienos apsaugos tarnybos vado kvietimą grįžti atsiliepė mažiausiai pusšimtis.

„Mes turime pasienietį nuimti nuo sienos apsaugos, o mes norime, kad pasieniečiai dirbtų pirmoje ar antroje linijoje ir saugotų valstybės sieną“, – pridūrė V. Mačaitis.

Pasieniečiai sako, kaip keisis situacija pasienyje, prognozuoti neįmanoma, todėl ruošiamasi blogiausiam scenarijui – iki metų pabaigos migrantų skaičius gali pasiekti ir 10 tūkst. Todėl Vyriausybės prašoma lėšų steigti 560 naujų pareigybių. Visi būtų įdarbinti pagal darbo sutartis, bazinė alga apie 800 eurų.

„Ruošiamės ir tokiam scenarijui, ir kuriam laikotarpiui. Tai tikrai neapibrėžtas laikotarpis, nes kol kas, jei ir planuoja išvykti, tai tik vienetai, kurie nori sugrįžti į savo šalį“, – apie migrantus komentavo V. Mačaitis.

Pasieniečiams talkina kone visos tarnybos – viešojo saugumo, policija, šalių sąjunga, savanoriai, kariuomenė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.