Lietuvoje

2016.08.16 17:31

Policijos departamentas: per metus policijai priešinasi apie 5 tūkst. pažeidėjų

BNS2016.08.16 17:31

Kasmet policijai priešinasi apie 5 tūkst. įvairių pažeidėjų – jie nevykdo teisėtų policijos reikalavimų, naudoja smurtą prieš pareigūnus.

Pernai 493 pažeidėjai už pasipriešinimą pareigūnams sulaukė baudžiamosios atsakomybės, o daugiau nei 4,3 tūkst. nubausti administracine tvarka. 1,2 tūkst. iš jų buvo nubausti už pasipriešinimą, kiti – už teisėtų reikalavimų nevykdymą.

2014 metais 471 policijai pasipriešinęs asmuo sulaukė baudžiamosios atsakomybės, o 4,7 tūkst. sulaukė administracinės atsakomybės.

„Gal porą metų skaičius panašus ir stabilus, tačiau palyginti su ankstesniais metais, (pasipriešinusiųjų skaičius – BNS) pakankamai drastiškai didėjo“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Per parą pareigūnams pasipriešina maždaug 2–3 asmenys, neretai jie būna neblaivūs. Susigrūmę su reikalavimų nevykdančiais asmenims, policininkai patiria kūno nubrozdinimus, įvairius patempimus, išnirimus. Penktadienį toks atvejis Telšių rajone baigėsi policijos patrulio žūtimi.

V. Grigaravičius: policijos reitingai dideli, tačiau girdžiu, kad pasipriešinimo daugėja

2001–2008 metais policijos generalinio komisaro pareigas ėjęs Vytautas Grigaravičius jau tuomet atkreipė dėmesį į visuomenės pasipriešinimą policijai. Tuo metu jis teigė, kad ši tendencija jam kelia nerimą.

Dabartinis Alytaus miesto meras sako, kad ir dabar kai kurių policijos įstaigų vadovai jam pasakoja apie didėjantį pasipriešinimą policijai tiek saugant viešąją tvarką, tiek užtikrinant eismo saugumą.

„Tai mane nemaloniai nustebino, nes policijos reitingai labai dideli, ir tai rodo gyventojų pripažinimą. Logiška, kad turėtų pasipriešinimo pareigūnams mažėti, nes atsiranda pagarba“, – BNS sakė V. Grigaravičius.

Kalbėdamas apie pasipriešinimo policijai priežastis, jis pasakojo, kad konflikto metu abi pusės būna įsiaudrinusios ir policininką sutinka priešiškai.

„Labai daug priklauso nuo paties pareigūno – į kokią poziciją pirmo kontakto metu jis atsistoja: ar jis ateina, kaip galintis panaudoti jėgą, ar ateina su mėginimu padėti išleisti „garą“, įtampą“, – teigė buvęs policijos vadovas.

Pasak jo, pavojingiausi – neblaivūs ar nuo narkotikų apsvaigę žmonės – jie ieško priekabių, nori prieštarauti, tampa agresyvūs.

V. Grigaravičius sakė, kad kiekvieną situaciją, ypač liūdnai pasibaigusią, reikia analizuoti, ji turi būti ir mokymo objektas visiems pareigūnams, būtina analizuoti taktikos elementus, kaip buvo galima pasielgti.

„JAV įstatymai labai griežti, bet mes vos ne kasdien girdime, kad buvo šūviai, buvo panaudotas ginklas. Yra kategorija žmonių, kuriems viskas „dzin“. Tai rodo, kad policijos pareigūno darbas yra sunkus ir sudėtingas, jam turi būti skiriamas atitinkamas finansavimas ir dėmesys“, – BNS sakė V. Grigaravičius.

Jis taip pat stebisi pastaruoju metu dažnėjančiomis Kelių eismo taisyklių pažeidėjų gaudynėmis keliuose.

„Tai taip pasipriešino forma – bėgimas, nepateikimas dokumentų“, – sakė V. Grigaravičius.

Policijos pareigūno gyvybę išgelbėjo kortų kaladė

Pareigūnų saugumu susirūpinta, kai penktadienį Telšių rajone, Tryškiuose, buvo nužudytas į iškvietimą dėl smurto artimoje aplinkoje atvykęs kelių patrulis Liudas Šimkus. Peiliu pareigūną puolė anksčiau motinai grasinęs Artūras Noreika.

Anksčiau taip pat pasitaikė atvejų, kai prieš pareigūnus naudotas ginklas. 2000-ųjų vasarį buvusį Vilniaus „Gabijos“ mokyklos istorijos mokytoją Eligijų Šmidtą Varėnoje bandė sulaikyti policijos pareigūnai. Vytauto gatvėje patruliavę du Varėnos rajono policijos komisariato policininkai pastebėjo automobilį „VW Jetta“, kuriame sėdėjo trys vyrai. Kilus įtarimui, pareigūnai nutarė apieškoti šiuos asmenis.

Apieškant E. Šmidtą, apčiuoptas daiktas, panašus į ginklą. Šis vyras sukirto pareigūnui per rankas, atsitraukė, iššovė į policininką ir pabėgo į šalia esantį mišką. Kulka įstrigo pareigūno kišenėje buvusioje kortų kaladėje ir jo nesužeidė. Du vyrus pareigūnams pavyko sulaikyti iš karto. Po šio įvykio „Juodvarnių“ organizacijai priklausęs E. Šmidtas pasislėpė ir iki šiol nerastas.

2001-ųjų vasarį Vilniaus miesto 6-ojo policijos komisariato kieme, Šeškinės gatvėje, į 30-metį Patrulinės tarnybos rinktinės vyresnįjį policininką šovė nenustatytas asmuo. Policininkas nebuvo sužeistas, nes kulka įstrigo automagnetoloje, kurią jis nešėsi po striuke.

Įvykio metu pareigūnas buvo ne tarnyboje ir nevilkėjo uniformos. Iš tarnybos grįžęs policininkas pastatė savo automobilį komisariato kieme, pasiėmė automagnetolą ir ketino eiti namų link. Tada prie jo priėjo vyras, pasisveikino su juo ir šovė pareigūnui į krūtinę. Kulka įstrigo automagnetoloje ir pareigūno nesužalojo. Pareigūno užpuolikas sėdo į automobilį ir nuvažiavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt