Lietuvoje

2021.07.26 20:50

Jie gavo po šešis 100-ukus per brandos egzaminų sesiją: ko reikia, kad pasiektum tiek daug

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.07.26 20:50

Laikė šešis egzaminus, gavo šešis šimtukus. Tokiu maksimaliu derliumi brandos egzaminų sesiją Lietuvoje baigė keturi šių metų abiturientai. Reikia nuosekliai mokytis, bet reikia ir sėkmės, sako jie. Beje, visi pabrėžia, kad tie, kurie gavo 92, 95 ar 99 taškus, lygiai tiek pat verti pagarbos ir pagyrimų. 

Kaip sakė aukštus įvertinimus pelnę abiturientai, reikia ir uolaus darbo, ir sėkmės, ir paminti dviratį ar nubėgti ne vieną kilometrą, ir paklausyti Franko Sinatros, ir paskaityti protingą knygą, kuri priverčia susimąstyti.

Nuosekliai mokėsi nuo pirmos klasės

Kauno technologijos universiteto gimnazijai šie metai itin derlingi, net du abiturientai pelnė po 6 šimtukus.

18-metis kaunietis Arsenijus Zubkovas – vienas iš jų. Jis laikė lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, anglų kalbos, informatikos egzaminus, chemiją ir fiziką. Kai rinkosi tiek daug egzaminų laikyti, Arsenijus dar tiksliai nežinojo, į kokias studijas pasuks.

Dabar jis jau žino – studijuos informatiką arba Edinburgo universitete, arba Lietuvoje.

„Ko reikia, kad gerai išlaikytum egzaminus? Kiekvienam – skirtingai. Mano atveju aukštus rezultatus, manau, lėmė tai, kad nuo pirmos klasės mokiausi, dariau namų darbus, rimtai žiūrėjau į atsiskaitymus. Mano mama – pradinių klasių mokytoja, tad padėjo mokytis nuo mažens. Tuomet ir supratau, kad mokytis reikia“, – apibūdino A. Zubkovas.

Jis egzaminų rezultatų laukė užtikrintas, kad jie būsiantys geri. Arsenijus šypsodamasis patikino, kad nebūtų nuliūdęs, jei nebūtų gavęs šešių šimtukų, bet, žinoma, tai morališkai pakylėja.

Atokvėpio akimirkomis jis skambina gitara, klausosi muzikos ir mėgsta kiną. Jam prieš širdies klasika – 20 a. vidurio kūryba. Tarkime, jis pasimėgaudamas klauso Franko Sinatros.

Taip pat vaikinas mina dviratį, tarkime, su tėčiu numynė iš Klaipėdos iki Talino.

Pelnė ir Gimnazijos tiksliuko, ir Garbės abituriento titulus

Nuoseklus mokymasis dvylika metų, susitelkimas ir sėkmė – taip savo aukštą rezultatą, šešis šimtukus per egzaminus, paaiškino Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos abiturientas Simonas Melaika. Jis laikė lietuvių kalbą ir literatūrą, matematiką, anglų kalbą, biologiją, fiziką ir chemiją. Šimtukai – savotiška dovana 19-ojo gimtadienio, kuris buvo praėjusį savaitgalį, proga.

Panevėžietis jau žino, kad Jungtinėje Karalystėje studijuos biologiją ir biochemiją, jis gavo Lietuvos stipendiją.

Gerais brandos egzaminų rezultatais džiaugėsi ne tik jis pats, bet ir tėvai – mama gydytoja, tėtis programuotojas, dvynė sesuo, draugai ir Juozo Balčikonio gimnazijos pedagogai.

„Kažkiek tikėjausi šimtukų, nes dalyvauju gamtos mokslų olimpiadose, bet iki pat rezultatų paskelbimo negalėjau būti tikras, kad tikrai neįvėliau klaidų. Bet laukdamas rezultatų nesinervinau, buvau ramus“, – patikino S. Melaika.

Bene labiausiai vaikinas dvejojo dėl lietuvių kalbos egzamino rezultato. Jis rašė apie žmogaus elgesį grėsmės akivaizdoje, vaikinui padėjo tai, kad galėjo remtis mėgstamais autoriais, o ir panašia tema nesyk klasėje teko rašyti rašinį.

Simonas save vadina labiau gamtamoksliu, nors trejus metus buvo pelnęs Gimnazijos tiksliuko vardą. Maža to, jis – Juozo Balčikonio gimnazijos Garbės gimnazistas.

Pasak vaikino, svarbiausia siekiant gerų įvertinimų yra nuoseklumas.

„Nepasakyčiau, kad paskutinėmis dienomis prieš egzaminus labai mokiausi. Bet tai nuosekliai dariau tiek gimnazijoje ketverius metus, tiek prieš tai progimnazijoje“, – paaiškino S. Melaika.

Nuosekliai mokantis užgimstantis užtikrintumas, pasak jo, padeda sutramdyti ir stresą per egzaminus. Išmokti valdyti jaudulį Simonui padėjo patirtis įvairiose olimpiadose. Jis yra laimėjęs ir aukso, ir sidabro, ir bronzos medalių tiek mūsų šalies, tiek tarptautinėse olimpiadose. Maža to, jo dar šią vasarą laukia tarptautinės biologijos ir chemijos olimpiados.

Nuo nuovargio Simonas ginasi fiziniu krūviu – pajutęs, kad ilgas mokymasis jau nebeduoda efektyvių rezultatų, pakyla nuo stalo ir skuba pabėgioti.

S. Melaika nepamiršta ir padėkoti visiems jį mokiusiems pedagogams – tiek progimnazijos, tiek gimnazijos, taip pat tėvams, kurie nuo mažų dienų įžiebė norą mokytis.

Penki šimtukai, o už chemiją – 99 taškai

Kauno technologijos universiteto gimnazijos abiturientas Justas Petrauskas laikė šešis egzaminus. Jo kraitėje – penki šimtukai. Maksimumą jis surinko už lietuvių kalbą ir literatūrą, matematiką, anglų kalbą, biologiją ir istoriją. Šeštasis įvertinima – už chemiją – 99 balai.

Justo veidu nusidriekė šypsena kalbant apie tą vieną tašką, kurio pristigo iki maksimumo.

„Tikrai nebuvo liūdna. Mes Lietuvoje dažnai stengiamės užfiksuoti tuos šimtukus. Bet reikia suprasti, kad tai tas pats geras įvertinimas. Ar 95, ar 100 taškų, yra labai gerai, tai vos kelių taškelių skirtumas“, – kalbėjo J. Petrauskas.

Kai jis praėjusią žiemą rinkosi, kokius egzaminus rinktis, dar dvejojo dėl savo būsimo kelio, tad apsidrausdamas pasirinko daugiau ir įvairių sričių egzaminų, kad galėtų stoti ir į socialinius, ir į gamtos mokslus.

Jis svarstė dėl dviejų variantų – politikos, ekonomikos ir filosofijos studijų programos ir biochemijos.

„Tai gana skirtingi dalykai, bet jie mane domina“, – sakė Justas.

Galutinis kauniečio sprendimas – politikos, ekonomikos ir filosofijos trijulė Oksfordo universitete.

„Ši programa Oksforde gana žinoma. Pagalvojau, kad antro šanso pabandyti nebus, tai nusiunčiau dokumentus“, – sakė Justas.

Pasak jo, per egzaminus reikia sėkmės. „Tikrai taip – sėkmės. Egzaminus laiko labai daug protingų žmonių, tik kai kuriems šiek tiek nepasiseka. Kai kurie gauna trimis taškais mažiau ir apie juos niekas neskelbia. Man atrodo, kad sėkmės dedamoji yra labai didelė. Kitas dalykas – nuoseklus mokymasis. Ne paskutinį mėnesį“, – paaiškino J. Petrauskas.

Jis gerai mokėsi nuo mažumės, bet kartais, pasak vaikino, pasitaikydavo ir kokį menkesnį balą gauti.

„Galbūt įmanoma labai stengiantis visko išmokti per paskutinį dvyliktos klasės pusmetį, bet taip ir streso daugiau, ir nesėkmė gali ištikti. Tad nuoseklumas, manau, yra svarbi dalis“, – pabrėžė KTUG gimnazistas.

Jis mano, kad kiekvienas turi rasti savo receptą, kaip geriausia rezultatyviai mokytis. Jam pačiam labiausiai padėdavo informacijos sisteminimas.

„Viena yra tiesiog perskaityti. Kita – perskaityti ir pabandyti pačiam performuluoti, taip įsimeni. Bet žmonės yra skirtingi, tad kiekvienas turi rasti, kas jam geriausia“, – kalbėjo kaunietis.

Net ir nuosekliai mokydamasis Justas daug laiko skirdavo sportui. Jo aistra – plaukimas. Bet dvyliktoje klasėje, prasidėjus karantinui, šią veiklą jis sustabdė.

„Taip pat debatai, anglų kalba, knygų skaitymas, kelionės“, – kas artima sielai, vardijo Justas.

Vienos mėgstamiausios knygos jis neskuba nurodyti, bet jam įstrigo amerikiečių autoriaus Paulo Austerio „4321“.

„Joje pasakojami to paties jauno žmogaus keturi įmanomi gyvenimai. Man ji patiko, man pasirodė, kad ji gerai parašyta ir prasminga. Mes padarome daug skirtingų sprendimų ir jie mus gali skirtingais keliais nuvesti. Tai susimąstyti verčianti knyga“, – sakė Justas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.