Lietuvoje

2021.07.28 16:43

16 kartų ne kauniečiams padidinto darželio mokesčio klausimas grįš į teismą – Kauno valdžia skundžia nutarimą

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.07.28 16:43

Kauno miesto savivaldybė skųs Regionų apygardos administracinio teismo sprendimą dėl 16 kartų padidinto mokesčio už darželį. Liepos pradžioje šio teismo teisėjų kolegija nusprendė, kad Kauno tarybos sprendimas skirstyti darželių kainas pagal gyvenamąją vietą yra neteisėtas.

„Šiuo metu kompleksiškai analizuojame ir vertiname teismo argumentus bei išvadas. Mūsų nuomone, kai kurių iš jų pagrįstumas kelia abejonių bei papildomų klausimų. Todėl būtų tikslinga ginčą perduoti nagrinėti aukštesnės instancijos teismui“, – LRT.lt teigė Kauno miesto savivaldybės Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėja Rūta Šimkaitytė-Kudarauskė.

Išskirtinė darželių kaina kauniečiams – privilegija

Kaip skelbiama LRT.lt gautame nuasmenintame šios bylos nutarime, Regionų apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad Kauno miesto tarybos sprendimas dėl darželių kainų diferencijavimo yra neteisėtas, nes jis prieštarauja dviem įstatymams – Viešojo administravimo bei Vaiko teisių apsaugos pagrindų.

Šiuose įstatymuose, anot teisėjų, yra įtvirtinti asmenų lygiateisiškumo ir diskriminavimo draudimo principai, kadangi lengvatos atlyginimui už vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo programas, išlaikymą taikomos išskirtinai tik Kauno mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims.

„Savivaldybės taryba, kaip viešojo administravimo subjektas, priimdama administracinius sprendimus, turi atsižvelgti į tai, kad prieš įstatymą visi asmenys lygūs, ir negali varžyti asmenų teisių ar teikti jiems privilegijų, tarp jų ir dėl gyvenamosios vietos“, – nurodyta nutarime.

Be to, teisėjų manymu, tai yra tam tikra privilegija, kai vienai asmenų grupei, pavyzdžiui, vaikams iš Kauno miesto, suteikiamos išskirtinės teisės, nors ši asmenų grupė niekuo nesiskiria nuo kitų.

Anot teisėjų, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme nustatytas nediskriminavimo principas suprantamas taip, jog kiekvienas vaikas turi lygias su kitais vaikais teises ir negali būti diskriminuojamas dėl savo arba savo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, sveikatos būklės, religijos, etninės priklausomybės ar kitų aplinkybių.

Sprendimą priėmė miesto taryba

2019 m. spalį Kauno miesto savivaldybės taryba nusprendė 16 kartų pakelti dienos mokestį už ikimokyklinį ugdymą darželiuose: nuo 58 centų iki 9,2 euro. Kauno mieste gyvenantiems vaikams šis mokestis būtų kompensuojamas, o tie, kurie gyvena kitur, pavyzdžiui, Kauno rajone, turės mokėti visą kainą.

Šis sprendimas įsigaliojo nuo 2020 m. pradžios. Kaip anksčiau skelbė naujienų agentūra BNS, Kauno rajono savivaldybė yra patvirtinusi tvarką, pagal kurią savo gyventojams, lankantiems darželius mieste, išaugusią kainą kompensuos.

Anuomet Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse Andrius Cechanavičius ragino Kauno miesto savivaldybės administraciją neskubėti klausimo priimti ir įsitikinti, ar jis negali būti laikomas diskriminaciniu. Vėliau Kauno taryba atmetė Vyriausybės atstovo siūlymą nedidinti darželių kainų ne kauniečiams, todėl A. Cechanavičius kreipėsi į teismą. Vis dėlto 2020 m. liepą Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmai nusprendė nutraukti bylą, nes, teisėjų kolegijos teigimu, skunde pristigta teisinių argumentų.

Tas pats teismas prie šios bylos nagrinėjimo vėl prisėdo 2020 m. lapkritį: nutarta, kad sprendimas neprieštarauja teisei. Šį sprendimą užginčijo Vyriausybės atstovas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Šiemet vasarį šis teismas apeliacine tvarka išnagrinėjo skundą ir panaikino Regionų apygardos administracinio teismo nutartį ir bylą perdavė nagrinėti iš naujo.

Apie tai, kad liepos 2 d. Regionų apygardos administracinis teismas išnagrinėjo bylą, pranešė būtent Kauno rajono savivaldybė. Teisėjų kolegije nutarė, kad Kauno miesto savivaldybės sprendimas diferencijuoti darželių kainas pagal gyvenamąją vietą yra neteisėtas. Sprendimas per 30 kalendorinių dienų nuo jo paskelbimo dienos apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.