Lietuvoje

2021.07.23 13:16

LRT.lt iš Dieveniškių: migrantų miestelyje penktadienį neįkurs, prie diskusijų bus grįžtama šeštadienį

atnaujinta 14.52
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.07.23 13:16

„Mes – ne Dieveniškių kilpa. Mes – Lietuvos ašara“. Tokiais ir panašiais plakatais nešini Dieveniškių gyventojai penktadienį rinkosi prie pastato, kuriame ketinama apgyvendinti neteisėtai Lietuvos sieną kirtusius migrantus. Kai kurie dieveniškiečiai čia praleido ir visą naktį.

Į Dieveniškes penktadienį atvykome likus kelioms minutėms iki vidurdienio. Dar judant prie pastato, kuriame Vidaus reikalų ministerija (VRM) ketina apgyvendinti neteisėtai sieną kirtusius migrantus, buvo matyti nusidriekusi automobilių kolona, o kiek toliau – ir pora traktorių.

Jau atvykus prie buvusio mokyklos bendrabučio mus pasitiko kelios dešimtys Dieveniškių gyventojų. Rankose jie laikė lietuvių ir lenkų kalbomis parašytus plakatus, iš automobilių garso kolonėlių liejosi patriotinės dainos. Kaip sakė čia nuo ketvirtadienio ryto budinti Teresa, gyventojai tikisi, kad juos išgirs ne tik visa Lietuva, bet ir Europa.

Atnaujinta 14 val. 52 min.

Kiek po 14 val. 30 min. paaiškėjo, kad Dieveniškių gyventojų pyktis bent parai buvo išgirstas – penktadienį nutarta tvoros prie pastato, kuriame ketinama apgyvendinti migrantus, nestatyti ir šeštadienį Vyriausybės bei policijos atstovai dar kartą rinksis diskutuoti su miestelio gyventojais.

„Mes sutarėme taip, kad mes su gyventojais grįžtame prie derybų stalo ir kalbėsimės argumentų kalba, palikę emocijas. Todėl šiandien visi atsitraukiame, skirstomės ir nuraminę emocijas rytoj susitiksime kalbėtis jau argumentų kalba, tam tikrais terminais ir faktais“, – portalui LRT.lt sakė premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas.

Nenori nė vieno

Prie buvusios mokyklos bendrabučio susirinkę Dieveniškių gyventojai kalbėjo, kad jų neguodžia penktadienį pasirodžiusi žinia, jog Dieveniškėse ketinama apgyvendinti šeimas su vaikais. Portalo LRT.lt kalbinti žmonės sakė netikintys tokiais planais.

„Mes tikimės, kad ne tik valdžia, bet ir Europa išgirs, nes valdžia mūsų negirdi ir nenori mums padėti, niekas su mumis nenori tartis. <...> Nerimas kyla dėl vaikų saugumo, dėl mūsų saugumo, šalia yra mokykla, darželiai, gyvena senyvo amžiaus tėvai. Ir ta nežinomybė yra blogiausia“, – portalui LRT.lt kalbėjo Teresa. Jai antrino ir kiti miestelio gyventojai.

Tiek Teresa, tiek kiti gyventojai teigė, kad neketina trauktis nuo pastato prieigų tol, kol nebus pakeistas sprendimas Dieveniškėse apgyvendinti migrantus.

Kiek po 12 val. į Dieveniškes atvyko policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas bei vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas. Jie gyventojams pasiūlė sprendimą – migrantus Dieveniškėse apgyvendinti tik iki rugsėjo 1-osios, o tuomet priimti sprendimus dėl apgyvendinimo kitose vietose. Visgi gyventojai į tokį siūlymą atsakė skanduodami „ne! ne! ne!“ bei „gėda!“.

Atvykus valdžios ir policijos atstovams gyventojų emocijos veržėsi per kraštus. Viceministras, premjerės patarėjas sakė dieveniškiečiams norintys pasiūlyti kompromisą, tačiau atrodė, kad gyventojai nieko nenori girdėti ir sutiktų, tik jei valdžios atstovai pasakytų, jog apskritai nebeketina migrantų apgyvendinti Dieveniškėse.

„Tai nėra dialogas. Mes būtume linkę į dialogą, jei būtų nors truputį galimybės jį normaliomis sąlygomis turėti. Mes turime šiandien sprendimą, turime pastatą, mums perduotą iš Turto banko, mes tikrai turime kompromisinį pasiūlymą, kad iki rugsėjo pirmos dienos rasime vietą, kur iškelti žmones, ir antras mūsų kompromisinis pasiūlymas, kad nekeltume didelių įtampų, tai yra čia apgyvendinti šeimas su vaikais“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų viceministras V. Dmitrijevas.

Pasak jo, pagal pirminį projektą šeimos su vaikais, kurių dalis yra neįgalūs, Dieveniškėse gyventų iki rugsėjo 1-osios, o paskui būtų perkeliami į Medininkuose esančios pasieniečių mokyklos teritoriją, ten ketinama įkurti apie 1000 žmonių talpinantį modulinių namelių miestelį. Kol kas sąlygų apgyvendinti migrantus Medininkuose nėra.

Saugumą tikina garantuosiantys

Generalinis policijos komisaras R. Požėla, kalbėdamas tiek su dieveniškiečiais, tiek su žiniasklaida, tikino, kad policijos pajėgų miestelyje bus tiek, kiek tik gyventojai nurodys, kad reikia.

„Mes važiuosime, kaip ir šiandien atvažiavome, į susitikimus su konkrečiomis bendruomenėmis, jų lyderiais ir kalbėsime apie bendruomenių saugumą. Jei bendruomenė sakys, kad mato vieną ekipažą, bet jaučiasi nesaugūs ir reikia antro ekipažo, tai mes tuos sprendimus ir priimsime“, – tvirtino R. Požėla.

Anot jo, sutarta, kad migrantų apgyvendinimo vietą Dieveniškėse saugotų ne tik policijos, bet ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Taip pat ir neuniformuoti kriminalinės policijos pareigūnai. Kiek iš viso ketinama į Dieveniškes atsiųsti pareigūnų, R. Požėla neatskleidė, teigdamas, kad tai slapta tarnybinė informacija. Visgi jis ne vieną kartą pabrėžė, kad gyventojai bus saugūs, o gausus pareigūnų būrys dirbs visą parą.

„Galiu patvirtinti, kad dirbs tiek viešosios policijos pareigūnai, tiek, reikalui esant, ir neuniformuota policija. <...> Mes siūlėme gyventojams tam tikras derybines pozicijas, vyksta diskusijos dėl sprendimo įgyvendinimo būdo“, – sakė generalinis komisaras.

Paklaustas, ar gyventojams nesitraukiant ketinama pasitelkti jėgą, R. Požėla atsakė besitikintis, kad pavyks susitarti su gyventojais ir to neprireiks. Tiesa, į Dieveniškes generalinis komisaras, viceministras ir premjerės patarėjas atvyko lydimi nemažos riaušėms malšinti skirtos palydos – automobilių, pareigūnų. To, anot generalinio komisaro, prireikė, nes buvo gauta nerimą keliančių signalų.

„Mes esame pasirengę įvykdyti priimtą sprendimą, bet gavome nerimastingą signalą, kad ir traktorių atsirado, sužinojome apie norą atvirai nepaklusti. Tai natūraliai, jei reiktų įgyvendinti sprendimą, kad būtume tam pasiruošę. Bet planas A yra susitarti.

Mes įgyvendinome kai kurių protestuotojų prašymą patraukti policijos pareigūnus bent iš matomumo zonos. Tai yra padaryta. Ir viceministras, ir premjerės patarėjas diskutuoja dėl sprendimo įgyvendinimo formų“, – kalbėjo R. Požėla.

„Tvoros šiandien iš čia išvažiuos“

Apie 14 val. 30 min. diskusijos ir ginčai dėl migrantų apgyvendinimo Dieveniškėse dar tęsėsi. Nors ir buvo kiek aprimę, gyventojai ir toliau kategoriškai priešinosi, kad migrantai būtų apgyvendinti miestelyje. Tiesa, kai kurie jų kalbėjo, kad kompromiso galima ieškoti, tačiau ilgą laiką buvo palikti be jokios informacijos.

„Girdime ženklų, kad galimai yra pirmi kompromisiniai variantai, tai yra ar kad šeimos būtų apgyvendintos, ar mažesnis žmonių skaičius. Bet vėlgi – tie kompromisai atėjo dvi savaitės po to, kai mes per žiniasklaidą sužinojome apie planus. Ir tie kompromisai atėjo po to, kai atvažiavo gal 30 priemonių su gal 140 policijos pareigūnų ir su paruošta tvora.

Pradžioje reikia pabendrauti, padiskutuoti ir tada priimti sprendimus. <...> Linkstame link to, kad blaiviai, be didelių emocijų susėstume ir pakalbėtume apie sąlygas. Dabar yra karštos galvos visų. Linkstame link to, kad tvora šiandien iš čia išvažiuos“, – portalui LRT.lt komentavo dieveniškietis Marius, vienas iš gyventojų, diskutavusių su valdžios atstovais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.