Lietuvoje

2021.07.23 18:41

Šimašius: žmogus yra laisvas nesiskiepyti, bet to pasekmes turi priimti jis, o ne kas nors kitas

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.07.23 18:41

Emmanueliui Macronui paskelbus apie viešųjų paslaugų apribojimus nepasiskiepijusiems, Prancūzijoje dvigubai pagerintas dienos registracijų vakcinai rekordas – beveik milijonas nusprendė pasiskiepyti. Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad pirmadienį jam prakalbus apie tai, kad pasiskiepiję ir karantino besilaikę neturi nukentėti dėl to nedarančių, sostinėje registracijų taip pat gerokai ūgtelėjo. „Aišku, kad ribojimai neturi būti taikomi tiems, kas elgiasi atsakingai“, – tokį principą deklaruoja sostinės vadovas.


Tai yra „apie paskatas, bet kartu ir apie gyvenimo logiką“, LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“ sakė Vilniaus meras – gyvenimas karantine neturi tapti norma, juolab, kad dalis žmonių į visas taisykles ir raginimus skiepytis numoja.

„Tie, kas skiepijosi, laikėsi apribojimų, gyvena taip jau pusantrų metų, o yra žmonių, kurie kažkur marširuoja ir jiems vienodai rodo. Kiekvienas turi patirti atsakomybę už savo veiksmus“, – sakė R. Šimašius.

Kainuoja viskas – COVID-19 testai, vakcinos, susirgusiųjų gydymas, tačiau klausimas, kas šią kainą sumoka, pažymi meras. Šiuo metu valstybė imasi subsidijuoti neatsakingumą, tačiau taip tęstis ilgai nebegali. Kaip tokią sritį jus aiškiai nurodo testavimą, kuris kainuoja mokesčių mokėtojams, pasak mero, 10 kartų brangiau negu vakcina, mat proceso sąnaudose yra ne tik testo paėmimas, tačiau ir jo tyrimas laboratorijoje. Meras sako, kad svarstymo verta ir tai, ar brangus gydymas nuo viruso tų, kurie pasirinko nesiskiepyti, turėtų tekti kitiems piliečiams. Nors tai, jo manymu, nėra teisinga, nuo drastiškų pasiūlymų R. Šimašius susilaiko.

„Pasiūliau, kad jeigu nori keliauti užsienio šalyse laisvai, valstybė tikrai neturėtų dengti testavimo, kas kainuoja 70 eurų. Tai yra daug, kai skiepas kainuoja bent dešimt kartų pigiau ir yra veiksminga priemonė. Džiaugiuosi, kad Vyriausybė išgirdo. Lygiai taip pat apie gydymą – jeigu draudimo bendrovės būtų žinojusios apie COVID-19, neabejoju, kaip ir visais kitais atvejais, jos įpareigotų elgtis atsakingai, t.y. skiepytis. Sakykime, turime Joną, kuris pasiskiepijo ir Petrą, kuris nepasiskiepijo. Galbūt į ligoninę susirgę pateko abu, nes šimtaprocentinės garantijos nėra, bet nesiskiepijusiam žmogui (gydymo) išlaidos yra daug didesnės, tai klausimas, kodėl atsakingas žmogus turi apmokėti tas išlaidas. Manau, kad reikėtų tai daryti, aišku, yra visokių techninių klausimų ir kitokių klausimų – garantijos nėra, kiek kainuoja, ar kaina vidutinė ar ne. Aš manau, kad tai teisinga, bet galbūt šiek tiek per ankstyva“, – „Svarbiame pokalbyje“ svarstė R. Šimašius.

Jis priminė, kad ir Lietuvos Baudžiamajame kodekse esama nuostatos, jog neatsakingu elgesiu sukelta žala sveikatai apima ir atsakomybę už žmogaus užkrėtimą liga. Tai gresia bauda arba net laisvės atėmimu.

„Tik tiek, kad tai niekam nepritaikyta. Bet tai yra gana įprasta šalyse, žinome, kad ypatingai įžūliais atvejais jose buvo tai pritaikyta. Ar mums reikėtų taikyti? Tikrai nemanau, kad tuo reikia mojuoti. Bet jeigu kažkas atsisako skiepytis ir laikytis saugumo taisyklių, eina sąmoningai – maždaug „o kas man?“ – ir sukelia žalą kitiems, manau, kad visos priemonės turi būti taikomos. Esame laisva visuomenė, visi turime atsakyti už savo veiksmus ir rūpintis vienas kitu“, – kalbėjo R. Šimašius.

Būdamas liberalu jis sako tikintis, kad prievarta asmens atžvilgiu yra neteisinga, įskaitant ir skiepijimą. Tačiau yra ir kita laisvės dalis, apie kurią, mero žodžiais, dažnai pamirštama – kad kiekvienas yra laisvas priimti sprendimus, tačiau kartu turi prisiimti ir atsakomybę už juos

„Ne kiti, bet pats. Šiuo atveju žmogus yra laisvas skiepytis arba nesiskiepyti. Ir vienu, ir kitu atveju pasekmes turi patirti pats, o ne kažkas kitas. Tai jeigu tu nesiskiepiji, o tavo gydymo sąskaitą apmoka tie, kurie pasiskiepijo, tai yra tiesiog nesąžininga, neteisinga ir tai nėra laisvė, tai – tiesiog savivaliavimas kitų sąskaita“, – teigė R. Šimašius.

Sumažėjus vakcinacijos skaičiams, rugpjūtį Vilniuje užsidarys „Litexpo“ įrengtas skiepijimo centras, šiam tikslui bus naudojamos kitos miesto erdvės, be to, prie šiuo metu po miestą kursuojančių dviejų skiepijimo autobusų jų prisijungs ir daugiau.

„Toliau, turime radikalių antivakserių, „religinių“ antivakserių, kuriems gali įrodinėti ką nori, jie tiki sąmokslo teorijomis ir niekas nepadės. Bet yra didelė dalis žmonių, kurie keistai strateguoja, kažkas galvoja – pasiskiepysiu vėliau, nes kažkas „ilgiau veiks“, palauksiu, kol tiksliai pasakys ir privers, nesiskiepysiu, nes toli važiuoti. Yra daug tokių. Mes ir strategiją pagal tai taikome, tai nėra prievarta. Planuojame nuo rugpjūčio pradžios uždaryti „Litexpo“ vakcinavimo centrą, nes matome, kad norinčių mažėja, bet džiaugiuosi, kad po mano išstojimo pirmadienį užsiregistravusių pirmai vakcinai padaugėjo dvigubai“, – laidoje kalbėjo vienas Laisvės partijos lyderių.

Išpilamų vakcinų skaičius, pasak jo, mieste nedidėja, nors neseniai teko utilizuoti didžiausią iki šiol jų dalį – 9 tūkst. Tai, kaip sako meras, apmaudu, mat kai kurioms šalims vakcinų trūksta, tačiau gyventojų noro tai daryti – ne.

R. Šimašius sakė matantis kitų pagrindinių šalies institucijų pastangas – tiek Sveikatos apsaugos ministerijos, tiek prezidentūros.

„Girdžiu daug diskusijų Lietuvoje, bet jos, man atrodo, dažnai yra politikavimo lygyje. Su prezidentūra šnekėjome apie tai, kad galbūt atidaryti vakcinavimo punktą prie prezidentūros. Tikrai pati prezidentūra to norėjo, bet kita vertus, yra logistiniai dalykai – nėra didelio srauto žmonių, reikia pasirengimo ir taip toliau, todėl atidarėme ten, kur žmonių daugiau. Galbūt sąmokslo teorijas kažkas ir skleidžia, bet kliuvinių aš nematau tikrai, yra bandymas paspartinti visa tai, užduoti toną. Visi galėtume dirbti geriau – taikau tai ir sau, ir ministrui, galbūt ir prezidentas galėtų radikaliau tai akcentuoti, bet reikia pasakyti, kad visiems geri nebūsime. Jeigu norime visiems dalinti kažką nemokamai ir apribojimų netaikyti niekam, rezultatas bus labai blogas – visi sėdėsime uždaryti“, – sakė Vilniaus meras.

Visa laida „Svarbus pokalbis“ – LRT Audiotekos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.