Lietuvoje

2016.08.16 12:58

L. Linkevičius apie Astravo AE: per dažnai vyksta kažkas, apie ką mes sužinome per vėlai

ELTA2016.08.16 12:58

Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius pasigenda skaidrumo ir tarptautinių ekspertų priežiūros statant Astravo atominę elektrinę. 

„Per dažnai vyksta kažkas, apie ką mes sužinome per vėlai, ir per dažnai mums reikia tikrinti informaciją. Tikrai pasigendame skaidrumo, nepriklausomos priežiūros vykdant šį projektą“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį interviu „Žinių radijui“.

Ministras atkreipė dėmesį, kad baltarusiai pakeisti iš kelių metrų nukritusį reaktoriaus korpusą pasižadėjo tik po to, kai Lietuva paviešino tas žinias ir iškėlė priekaištus.

„Šiaip tai sprendimai turėtų būti priimami ir be raginimų“, – sakė L. Linkevičius.

Ministras išreiškė norą, kad tai, kaip vykdomas projektas, prižiūrėtų ir tarptautiniai ekspertai.

„Tai – ir Jungtinių Tautų Espoo komiteto siūlymas sudaryti tarptautinę ekspertų grupę, kuri prižiūrėtų šio projekto vykdymą. Galbūt tai būtų vienas iš žingsnių prognozuojamumui, skaidrumui (užtikrinti – ELTA), nes iki šiol dialogas vyksta vangiai, sudėtingai ir nepatenkinamai“, – sakė L. Linkevičius.

Ministras pažymėjo, kad Lietuva vis savo notose mini, kad Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) ekspertai turi ištirti aikštelės parinkimo principus ir įvertintų aikštelės parinkimo statybai rezultatą.

„Vadinamieji streso testai [turi būti atlikti – ELTA] pagal europinius standartus. Mes norime, kad dalyvautų europiniai ekspertai, prižiūrint šį pratimą, nes jeigu viena „Rossatom“ agentūra tikrins, kiek kokybiškai dirba kita „Rossatom“ agentūra, nes dabar, kaip žinome, „Rossatom“ pasamdytas streso testus atlikti, tai mus irgi mažai įtikins“, – sakė L. Linkevičius.

Ministras pasigenda iš Baltarusijos pusės atvirumo kalbant apie šį projektą.

„Jeigu Baltarusija iš esmės pakeis savo kalbėjimąsi šiuo klausimu ir bus pakankamai skaidri ir atvira, ir pateiks patikimumo įrodymus, tada bus kalbėjimas visai kitoks. Iki šiol to nebuvo. Rugsėjį turėsime nemažai tarptautinių organizacijų posėdžių, kuriuose bus keliami tie klausimai, tai, matyt, bus proga ir pamatyti, kur mes esame“, – sakė L. Linkevičius.

50 kilometrų nuo Vilniaus statoma Astravo AE turės du reaktorius, kurių kiekvieno galia bus 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti 2018 metais, o antrasis turėtų pradėti veikti 2020 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.