Lietuvoje

2021.07.22 22:48

Vydeniuose apgyvendinti migrantai teigia norintys geresnio gyvenimo nei savo šalyje: sąlygos čia geros, viskas mums tinka

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.22 22:48

Pasienio savivaldybėms, priėmusioms neteisėtai sieną su Baltarusija kirtusius migrantus, bus kompensuotos beveik visos jų išlaikymo išlaidos. Tokį pažadą savivaldybių vadovai išgirdo iš finansų ministrės. Taip pat nebus nurodoma, už kokią sumą privalu pirkti maitinimo paslaugas, kurios ir sudaro didžiąją dalį išlaidų.

Varėnos rajone Vydeniuose apgyvendinti migrantai, dauguma iš Afrikos šalių, sako nusiskundimų dėl gyvenimo sąlygų ir maitinimo neturintys. Migrantai gyvena patalpose po 10–12 asmenų. Vaikinai iš Kamerūno, kalbantys rusiškai ir angliškai, sako esą jiems nesvarbu kur pasilikti – Lietuvoje ar kitur, – svarbu, kad ne savo šalyje.

„Man visas maistas yra maistas. Aš nesirenku, valgau viską, nesvarbu, nes noriu gyventi geriau nei namuose“, – sako migrantas iš Kamerūno.

„Sąlygos čia normalios, geros, viskas mums tinka“, – tikina kitas migrantas.

Panorama. Savivaldybėms, priėmusioms migrantus, žadamos valstybės kompensacijos (su vertimu į gestų k.)

Neteisėtai atvykę migrantai Vydeniuose yra jau beveik tris savaites. Nusiskundimų neturėjo ir apsilankiusiai finansų ministrei Gintarei Skaistei, pasak kurios, savivaldybės užtikrina minimalias apgyvendinimo ir higienos sąlygas, o perteklinio komforto jie esą ir neturėtų tikėtis, kad nebūtų noro ilgai apsistoti Lietuvoje. O aštuonių savivaldybių, kuriose apgyvendinti migrantai, merams finansų ministrė pažadėjo, kad beveik visos išlaikymo patirtos išlaidos bus kompensuotos.

„Žinia tokia, kad Lukašenkos kelionių tarnyboje nėra įskaičiuotos perteklinės komforto sąlygos, kambarių su vaizdu į vandenyną Lietuvoje nebus. Tačiau tas minimalus aptarnavimas – higieninės paslaugos, maistas ir užtikrinimas tų teritorijų apsaugos, tam, kad bendruomenės jaustųsi saugios – jos bus kompensuojamos ir savivaldybėms nereikės iš savo lėšų tų pinigų ieškoti“, – aiškina finansų ministrė.

Savivaldybės priimančios migrantus per beveik tris savaites patyrė nuo 18 iki 30 tūkstančių eurų išlaidų, neįskaičius komunalinių mokesčių už vandenį, elektrą, atliekų išvežimą. Didžiąją dalį išlaidų sudaro migrantų maitinimas, kuris skirtingose savivaldybėse atsieina nuo 8 iki 14 eurų žmogui. Vyriausybė buvo siūliusi migrantus maitinti per dieną skiriant 5 eurus 85 centus.

„Aš norėčiau, kad kas nors pabandytų vienkartinius davinius suorganizuoti už 5 eurus 85 centus su PVM. Tai tą paslaugą perkelsime šiandien, tuoj pat ant to pasiūliusio pečių. Net nemirktelėję“, – sako Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

Savivaldybėms kyla iššūkių, sprendžiant kai kurių migrantų sveikatos problemas, kai medicinos įstaigose nėra reikalingų specialistų. O ir kas sumokės už išrašomus receptus, kol kas taip pat neaišku. Pasak merų, nesulaukta atsakymo ir kas kompensuos savivaldybių įstaigų darbuotojams už papildomą darbą.

„Mano manymu, žmonės, kurie dirba papildomai, taip pat turi būti įvertinti ir atitinkamai motyvuojami. Mes savo žmones gerbiame ir su jais atsiskaitysime. Tačiau, jei yra poreikis, sprendimai, pavedimai centrinės valdžios, norisi, kad tuos kaštus padengtų centrinė valdžia“, – teigia Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė.

Savivaldybių merai sako neišgirdę ir atsakymo, kada migrantai bus iškelti iš savivaldybių patalpų. Žadama, kai bus įrengtas centras Dieveniškėse, nors čia migrantų nelaukia ne tik bendruomenė, bet ir vietos valdžia.

„Akivaizdu, kad tie pabėgėliai, kurie buvo sulaikyti dešimčiai dienų, izoliacijai, dabar toliau gyvena trečia savaitė ir ta grupė gali gyventi iki rugpjūčio ar galbūt net iki spalio“, – svarsto Varėnos rajono meras Algis Kašėta.

„Tokių patalpų, tinkamų būtent migrantų apgyvendinimui, Alytaus mieste nematome daugiau galimybės kaip dabar. Iš tikrųjų aerodromo administracinėse patalpose toks jau maksimumas apie 70 žmonių“, – tvirtina Alytaus vicemerė Jurgita Šukevičienė.

Praėjusią parą pasieniečiai sulaikė 110 neteisėtai sieną kirtusių migrantų. Du migrantų vaikai išvežti į Alytaus apskrities ligoninės reanimaciją. Esą tėvai pasieniečiams tvirtino, kad prieš kertant sieną, jog vaikai būtų ramesni, jiems migrantų grupę lydėję asmenys davė vaistų.

Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikyti 2 338 migrantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.