Lietuvoje

2016.08.15 22:17

Lietuviai kuria aparatą, padėsiantį Parkinsono liga sergantiems žmonėms

Jūratė Anilionytė, Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.15 22:17

Verslininkai ir Kauno technologijos universiteto studentai kuria aparatą, kuris mažintų rankų drebėjimą sergantiems Parkinsono liga. Kol kas išbandant aparatą, rankos ligoniams dreba maždaug penktadaliu mažiau, ateityje tikimasi dar geresnių rezultatų. Verslininkai viliasi, kad šis išradimas bus įdomus ne tik lietuviams, bet ir amerikiečiams.

Vilniečiui Rimui Kunickiui Parkinsono liga diagnozuota prieš aštuonerius metus, bet vyras nepasiduoda – sako, labai padeda taiči mankšta, kurios užsiėmimus pats ir veda. Tiesa, savijauta, kaip ir kitiems sergantiems šia liga, kartais pablogėja.

„Žmonės, sergantys Parkinsono liga, labai kenčia – labiausiai dėl to, kad dreba galūnės, ypač rankos. Tai riboja fizinį aktyvumą, tampa sunku net rašyti, pavalgyti“, – kalbėjo R. Kunickis.

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusi įmonė su Kauno technologijos universiteto studentais, konsultuojami klininkų neurologų, kuria aparatą, kuris mažintų rankų drebėjimą sergantiems Parkinsono liga. Bandymai, kuriuose dalyvavo keliolika šia liga sergančių kauniečių parodė, kad aparatas rankų drebėjimą kol kas sumažina maždaug penktadaliu.

„Įrenginys gali nustatyti rankos drebėjimą ir sukuria jam priešišką virpesį. Būtent tokiu būdu mes stengiamės padėti Parkinsonu sergantiems pacientams, pagerinti jų gyvenimo kokybę, atlikti kasdienius procesus, tokius kaip valgymas, arbatos atsigėrimas ir panašiai“, – sakė MB „Fidens“ vadovas Mantas Venslauskas.

Kūrėjai planuoja, kad iki šių metų aparatas drebėjimą mažins jau per pus, o vėliau – apie 80 proc. Sergantieji Parkinsonu sako, tai būtu didžiulis laimėjimas. 

„Aš manau, kad esant tokiam aparatui bent simptominių vaistų reikėtų mažiau, nes pats drebėjimas jis tiek trukdo, kad tenka vis didinti ir didinti vaistų dozę, o prie šitų vaistų priprantama, o jų veikimas su laiku gali mažėti“, – teigė Parkinsono liga sergantis vilnietis.

Skaičiuojama, kad Parkinsono liga – viena iš dažniausių degeneracinių nervų sistemos ligų – pasaulyje  serga daugiau kaip 10 milijonų, o Lietuvoje – 12 tūkstančių. Verslininkai neabejoja, kad jų išradimui atsivers ne tik mūsų, bet ir Jungtinių Valstijų rinka.

„Rinka yra labai didelė ir poreikis yra, nes tokių analogiškų sprendimų kaip ir nėra – žinome, kad yra kuriami panašūs įrenginiai, tačiau šiai dienai rinkoje kol kas nieko nėra. Manytume, kad po metų laiko jau būtų galima planuoti, jog turėsime galutinį variantą, kurį teiksime gamybai“, – sakė su mokslininkais idėją įgyvendinantis verslininkas.

Skaičiuojama, kad kauniečių sukurtas aparatas kainuos apie 300 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.