Lietuvoje

2021.07.22 13:56

Bilotaitė: negalime prognozuoti Baltarusijos elgesio, todėl būtina maksimaliai stiprinti sienos apsaugą

LRT.lt2021.07.22 13:56

Neteisėtos migracijos srautai iš Baltarusijos ir Lietuvos bei visos Europos Sąjungos išorinės sienos apsauga – tai pagrindinė vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės ir viceministro Arnoldo Abramavičiaus susitikimo su Vokietijos ambasadoriumi Matthias Sonn tema, rašoma ministerijos pranešime.

„Lietuva susiduria su milžiniškais neteisėtos migracijos srautais, kuriuos Baltarusijos režimas naudoja kaip hibridinės agresijos įrankį. Negalime prognozuoti kaimyninės šalies elgesio, todėl mums būtina maksimaliai stiprinti sienos apsaugą, nes tai ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos išorės sieną“, – kalbėjo ministrė A. Bilotaitė.

Šiuo metu Lietuva ketina įrengti fizinį barjerą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje – koncertiną, kuri veiks kaip prevencinė priemonė. Taip pat ieškoma sprendimų, kur būtų galima apgyvendinti neteisėtus migrantus, kol vyksta prieglobsčio nagrinėjimo procedūros.

Vidaus reikalų ministrė pažymėjo, kad siekiant suvaldyti neregėto masto neteisėtos migracijos srautą iš Baltarusijos, Lietuvos Respublikos Seime buvo priimti įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ ir su juo susijusių teisės aktų projektų pakeitimai. Priimtomis įstatymų pataisomis siekiama trumpinti procedūrų nagrinėjimo terminus ir sudaryti sąlygas veiksmingam migracijos sistemos ir teismų darbui, esant ženkliai padidėjusiam darbo krūviui.

Įstatymo pataisos numato, kad tam tikros migrantų teisės gali būti laikinai ir proporcingai ribojamos, tačiau tik tuomet, kai jų valstybė negali užtikrinti dėl objektyvių ir pagrįstų priežasčių, o valstybės garantuojama teisinė pagalba būtų teikiama viso proceso metu.

Be to, užsieniečiui garantuojama teisė į materialines priėmimo sąlygas, būtinosios medicinos pagalbos teikimą, o pažeidžiamiems asmenims – ir teisė naudotis jų specialiuosius poreikius atitinkančiomis sąlygomis. Įstatyme taip pat nustatyta, kad pažeidžiamiems asmenims prieglobsčio prašytojų teisės užtikrinamos prioriteto tvarka.

„Lietuvos ir Vokietijos teisėsaugos institucijos glaudžiai bendradarbiauja jau daugelį metų – reguliariai keičiasi informacija apie su nusikalstamumu susijusius asmenis, jiems kertant sienas; rengia bendras pratybas prie sausumos sienų, jūroje ir oro erdvėje bei mokymus ir kvalifikacijos kėlimo renginius; teikia pagalbą operacijų metu ir konsultuojasi, kai įsigyjama techninių priemonių“, – rašoma pranešime.

Šiemet neteisėtai Lietuvos–Baltarusijos sieną kirto 2 338 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra 31 kartą didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Liepą pasieniečiai sulaikė 1 677 trečiųjų šalių piliečius, neteisėtai kirtusius Lietuvos valstybės sieną. Birželį tokių buvo 473, gegužę – 77, balandį – 70, o kovą – 8. Tarp šiemet neteisėtai iš Baltarusijos atvykusiųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 1 307, 184 Kongo, 123 Kamerūno, 78 Gvinėjos, 74 Irano, 72 Afganistano, 71 Rusijos, 69 Sirijos bei kitų šalių piliečiai. Nuo metų pradžios, pirminiais duomenimis, daugiausia migrantų į Lietuvą neteisėtai atvyko Druskininkų savivaldybės ribose – 575, Šalčininkų rajone 531 neteisėtai iš Baltarusijos patekęs užsienietis, Varėnos – 410, Ignalinos – 385, Švenčionių – 199, Lazdijų – 153.

Primename, kad šią savaitę Lietuvą jau pasiekė humanitarinės siuntos, skirtos laikinam migrantų apgyvendinimui, iš Švedijos, Kroatijos, Lenkijos ir Estijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.