Lietuvoje

2021.07.22 14:04

Jūros šventės organizatoriai su nerimu laukia starto, tačiau atvirauja: apeliuojame į žmonių sąmoningumą

atnaujinta 16.23
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.07.22 14:04

Klaipėdoje iki Jūros šventės pradedama skaičiuoti paskutinė para. Mieste jau matyti ryškūs pasiruošimo šventei ženklai, o renginio organizatoriai dėlioja paskutinius svarbiausius akcentus bei stebi regione vis prastėjančią sergamumo COVID-19 situaciją. Rengėjai atviri – Jūros šventės starto laukiama neramiai. Renginio organizatoriai tvirtino, jog šventėje dalyvaus ir ją palaiko Lietuvos Respublikos Prezidentas, tačiau pavakarę Prezidentūra išplatino pareiškimą, kad šalies vadovas šiemet nedalyvaus Jūros šventės renginiuose Klaipėdoje.

Jau rytoj uostamiestyje prasidės visą savaitgalį truksianti ir renginių gausą žadanti Jūros šventė. Sparčiai artėjančios šventės atmosfera jau juntama ir mieste – dygsta paviljonai, kuriuose įsikurs prekeiviai, gatvėse pradedami statyti ženklai, kurie renginių metu ribos eismą miesto centre, gatvėse jau galima išvysti ir papuošimus.

„Dabar pagrindiniai likę darbai – tai, kad viskas vyktų sklandžiai. Pasiruošimas labai intensyvus: sudėti ženklus, patraukti automobilius tam, kad atsirastų vietos prekiautojams, fontanui ir visiems kitiems šventės akcentams“, – sakė įstaigos „Klaipėdos šventės“ direktorius Liutauras Galinis.

Tiesa, ne tik techniniai pasiruošimo darbai yra didysis šventės organizatorių rūpestis – jau kurį laiką kalbama apie sparčiai prastėjančią sergamumo COVID-19 situaciją Klaipėdoje ir visoje apskrityje bei galimą pavojų ligai plisti šventės metu, į kurią, tikėtina, atvyks daugybė žmonių.

Jau kiek anksčiau šią savaitę į raudonąją zoną pagal sergamumo rodiklį 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų pateko Klaipėda. Dabar šis sergamumo rodiklis uostamiestyje siekia 138,2 atvejo. Ketvirtadienį į raudonąją zoną pateko ir Palanga, kur minėtas sergamumo rodiklis pasiekė 115,7 atvejo. Pastarąją parą visoje Lietuvoje užfiksuoti 193 nauji užsikrėtimo atvejai.

Kaistanti sergamumo situacija nerimo kelia ne tik epidemiologams, bet ir šventės rengėjams.

„Širdis – nerami, bet apeliuojame į žmonių sąmoningumą. Mes tikrai dedame papildomas pastangas į saugumą. Į pagalbą įsitraukia Raudonasis kryžius, kaukės, dezinfekciniai skysčiai, prašymas laikytis atstumo ir visos priemonės, kurias sakėme jau anksčiau, bus. Labai tikime, kad žmonės mato, kokia yra situacija, laikysis atstumų ir tikrai įvertins, ar gerai jaučiasi ir ar gali eiti į šventę“, – dėstė L. Galinis.

Koncertai bus atviri ne tik turintiems galimybių pasus

Pašnekovo teigimu, Jūros šventės organizatoriai imsis priemonių, kurios turėtų padėti užtikrinti saugumą ir užkirsti kelią ligos plitimui šventės metu – Raudonojo kryžiaus atstovai Kruizinių laivų terminale, kur vyks didieji koncertai, dalins apsaugines veido kaukes, prašys žmonių laikytis saugių atstumų.

„Mes aptveriame maitinimo įstaigas tam, kad žmonės koncentruotųsi – tie, kas atėjo į maitinimą, būtų maitinimo erdvėje, o tie, kas atėjo į koncertą, būtų koncerte. Kita saugumo priemonė – galimybių pasas, kurio prašysime plaukiant į žuvusiųjų jūroje pagerbimo ceremoniją. Savanoriai mieste vaikščios ir prašys laikytis atstumų, garsiniai signalai, kaip ir buvo planuota, liko. Kiekvieną dieną mes svarstome, žiūrime, kaip yra. Jeigu rytoj pamatysime vieną situaciją, šeštadienį galite laukti siurprizų“, – sakė įstaigos vadovas.

Siekiant suvaldyti į Kruizinių laivų terminalą plūsiančių žmonių srautą nuspręsta pagrindinių renginių metu eliminuoti galimybę į šią erdvę patekti per pasukamąjį tiltelį, tad žmonės į Kruizinių laivų terminalą turės eiti Priešpilio gatve. Į gerai žinomų šalies atlikėjų koncertus, kurie vyks Teatro aikštėje ir Kruizinių laivų terminale, patekti bus galima visiems norintiems, ar žmonės turi galimybių pasus, nebus tikrinama.

„Mes siūlome, kad žmonės pasidarytų juos savarankiškai, turėsime punktą, kuriame bus galima pasidaryti greitąjį antigenų testą. Tai, aišku, bus mokama“, – dėstė L. Galinis.

Šventės metu veiks du skiepijimo punktai. Skiepams iš anksto registruotis nereikės, pakaks tik turėti asmens dokumentą.

Prastėjant sergamumo situacijai šventės rengėjai nusprendė vis dėlto neatsisakyti jokių renginių, buvusių programoje, mat, anot direktoriaus, jie visi yra suplanuoti taip, jog pavyks suvaldyti žmonių srautus.

Šventėje laukiama prezidento

L. Galinis tvirtino tikintis, kad raginimus būti atsakingais žmonės išgirs bei akcentavo, kad šį savaitgalį renginių bus ne tik Klaipėdoje, o į kurortus žmonės plūsta ne tik savaitgaliais ir tai taip pat gali turėti įtakos sergamumui.

„Galbūt širdyje šiek tiek gaila, kad Palanga, galime vadinti, yra mažoji Jūros šventė kasdien, o savaitgaliais užtenka pasižiūrėti į J. Basanavičiaus gatvę, paplūdimius“, – akcentavo L. Galinis.

Įprastai Jūros šventėje apsilankydavo aukščiausi šalis vadovai, kai kuriuos būdavo galima išvysti žingsniuojančius ir šventinės eisenos priešakyje. Tvirtinama, kad ši tradicija ir palaikymas renginiui išlieka.

„Sulauksime žuvusiųjų jūroje pagerbimo ceremonijoje aukščiausio šalies vadovo. Jau esame gavę patvirtinimą. Dėl eisenos dar neatskleisiu detalių. Jeigu atvyksta, tai reiškia, greičiausiai, kad turi [palaikymą]“, – sakė L. Galinis.

Prezidentas Jūros šventės renginiuose nedalyvaus

Nors renginio organizatoriai teigė, jog aukščiausias šalies vadovas griečiausiai palaiko renginį, tačiau pavakarę Prezidentūra išplatino kitokią poziciją.

Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis informavo, kad Prezidentas šiemet nedalyvaus Jūros šventės renginiuose Klaipėdoje. Šalies vadovas šeštadienį išplauks į jūrą ir tradicinės kasmetinės ceremonijos metu pagerbs žuvusiuosius jūroje.

„Šventės dalyvius Prezidentas ragina būti itin atsakingus, laikytis atstumų ir visų kitų priemonių, užkertančių kelią viruso plitimui. Klaipėdos m. ir Klaipėdos raj. savivaldybėse vakcinacijos tempams gerokai atsiliekant nuo šalies rodiklių, Prezidentas kviečia šventės organizatorius pasinaudoti proga ir ne tik paskatinti žmones pasiskiepyti nuo COVID-19, bet ir sudaryti sąlygas tai padaryti šventės metu“, – dėstė R. Jasiulionis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.