Lietuvoje

2021.07.22 17:57

LRT FAKTAI. Migrantus kaltina nebūtais dalykais, o valdžią – tyčiniu kiršinimu

Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.07.22 17:57

Neteisėtai sieną kirtusių migrantų apgyvendinimas Šalčininkų rajone esančiose Dieveniškėse sukėlė vietos gyventojų pyktį: baiminamasi nusikaltimų, nors policija dar negavo pranešimų dėl to. Į situaciją sureagavo ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis, jis mano, kad migrantų apgyvendinimas šalia tautinių mažumų atstovų yra provokacija.

Dieveniškių gyventojos baiminasi, kad dėl čia apgyvendintų migrantų padaugės nusikaltimų, bus nesaugu. V. Tomaševskio manymu, dabartinė valdžia daro viską, kad pakenktų Vilniaus krašto gyventojams.

Dieveniškių gyventojai nuogąstauja, bet policija negavo pranešimų

Jau netrukus buvusioje Dieveniškių mokykloje ketinama apgyvendinti kelis šimtus neteisėtai į Lietuvą atvykusių prieglobsčio prašytojų. Šią žinią vietiniai gyventojai pasitinka protestais. Jie teigia, esą migrantų kaimynystėje gyventi bus nesaugu, nes jau dabar jie vagia skalbinius, pjauna vištas.


„Nenorime mes šito dalyko. Ramiai čia gyvename, o dabar apgyvendins. Sakė, kad lyg ir vakar čia pagavo, rūbų pavogė iš žmonių ir vištas papjovė jie. Taip kalba žmonės. Kam to reikia? Ramiai sau gyvenome ir norime toliau ramiai gyventi. Kodėl jie turi čia apgyvendinti? Ir kodėl Lietuvoje? Jie pabėgėliai, jie čia atėjo pas mus ir prašome grąžinti juos atgal. Iškart reikėjo grąžinti juos atgal, o ne laikyti čia juos. Mano tokia nuomonė“, – LRT RADIJUI teigė viena iš Dieveniškių gyventojų.

„Galu gale čia yra ir vaikų. Į mišką baisu nueiti. Neaišku, kas toliau darysis. Čia daug kas prieš. Prie pat mokyklos migrantus laikyti? Gryna nesąmonė. Miške matai juos ir tai baisu jau. Pasakai pasieniečiams, tai nespėja jų gaudyti. Ten pagavo – kitoje vietoje lenda. Kaip tarakonai visur lenda. Kaip gyventi? Baisu eiti iš namų, vaiką baisu bus į mokyklą vesti, jeigu čia bus migrantų“, – minėjo dar viena Dieveniškėse gyvenanti moteris.

„Visi žmonės bijo. Čia gal miestelyje yra apie 500 žmonių. Kasdien sugaudo apie 100, jų gi ir dar daugiau bus. Aš nesuprantu, kodėl mūsų Vyriausybė taip nusprendusi: Lenkija gali juos grąžinti atgal, o mes juos laikome. Mes turime dirbti, kad juos išlaikytume. Prasidės tuoj betvarkė. Aš manau, kad nėra tiek pajėgumų, kad juos sulaikytų. Jie pradės bėgti, vogti, plėšti, įvairių baisių dalykų sako, kad gali būti. Aš nesuprantu, kas darosi, bet reikia kažkaip kitaip svarstyti. Tegul grąžina, iš kur atėjo: viso gero ir atgal. Sakau, meta tegul per tvorą“, – taip svarstė irgi Dieveniškių gyventoja.

Tačiau policija teigia, kad kol kas apie migrantų padarytus smulkius nusikaltimus pranešimų nėra sulaukta.

„Mūsų turimais duomenimis, niekur Lietuvoje neteisėtai sieną kirtę migrantai nepadarė jokio nusikaltimo. Vakar dar pasitikslinau su Šalčininkų policijos vadovu, tai tikrai jokių pranešimų apie padarytas nusikalstamas veikas nėra gauta. Nemanau, kad nepraneštų, ypač tokie aktyvūs Dieveniškių gyventojai. Tikrai praneštų“, – komentavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Migrantai apgyvendinami ne tik Vilniaus ar Šalčininkų rajonuose

Šią savaitę migrantų tema pasisakė ir trijų opozicinių partijų vadovai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis paragino ieškoti tarpininkių šalių, kalbantis su Minsku. Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas tikino, kad pats problemą išspręstų per tris dienas. O Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga po partijos pirmininko V. Tomaševskio apsilankymo Dieveniškėse išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigia, esą dabartinė valdžia daro viską, kad pakenktų Vilniaus krašto gyventojams.

Europarlamentaras V. Tomaševskis LRT RADIJUI sako, kad stovyklos įkūrimas Dieveniškėse – tyčinė provokacija, nes kitur migrantai esą nėra įkurdinami šalia vietos gyventojų.

„Tai yra provokacija, nukreipta prieš tautines mažumas, kad sukiršintų, kad mobilizuotų savo elektoratą. Tai yra Landsbergio politika, vedama ne pirmą kartą. Kodėl tai daroma tokiu būdu, nesuderinus su savivaldos gyventojais? Kodėl kitose vietose daroma neapgyvendintose teritorijose? O čia daroma atvirkščiai. Kodėl? Ten, kur nevaldo konservatoriai, ten to nėra. Jie supranta, kad žmonės priešinasi“, – LRT RADIJUI sakė V. Tomaševskis.

Tačiau jo teiginius kategoriškai neigia vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.

„Mes apgyvendiname neteisėtai Lietuvos sieną kirtusius migrantus pasienio rajonuose. Ir ne tik Vilniaus krašte ar Šalčininkų, taip pat ir Varėnoje, Lazdijuose, Druskininkuose objektų yra nemažai. Iš kitos pusės, manome, kad iš mums pasiūlytų objektų rinkome mums tinkamiausius, žiūrėdami į infrastruktūrą, logistinius dalykus.

Taip pat manome, kad Dieveniškės yra pakankamai tinkama vieta, nes ir tų neteisėtai atvykusių žmonių kontrolės klausimai būtų sprendžiami lengviau. Mes rinkome būtent pagal tokius požymius, nekalbėdami turbūt apie kokius nors politinius motyvus. Rinkomės objektyviai ir profesionaliai“, – aiškino vidaus reikalų viceministras.

Pasak jo, daroma viskas, kad Dieveniškių gyventojai ir įkurdinus migrantus jaustųsi saugiai ir nepatirtų nepatogumų.

„Dėl saugumo – tas klausimas buvo išspręstas ir pavesta vienai iš VRM statutinių institucijų – Viešojo saugumo tarnybai. Ta infrastruktūra yra įvertinta, bus pastatytos apsauginės tvoros ir pareigūnai dirbs. Gyventojai turėtų būti pakankamai ramūs ir jaustis saugūs. Tai tas sprendimas kaip ir yra priimtas, jis bus įgyvendintas užtikrinant maksimalų ir mūsų gyventojų, ir neteisėtai atvykusių migrantų saugumą.

Dėl triukšmo situacija bus aiškesnė galbūt tada, kai apgyvendinsime žmones. Manau, kad triukšmo valdymas yra vienas iš klausimų, kurie tikrai kelia iššūkių ir aplinkiniams gyventojams. Matyt, to triukšmo padaugės, bet stengsimės, kad jo būtų ne tiek, kad trukdytų ramiam gyventojų poilsiui“, – sakė V. Dmitrijevas.

Vidaus reikalų viceministro teigimu, šiuo metu yra perkami dušai, biotualetai, nuomojama tvora ir pirmieji migrantai Dieveniškėse gali būti apgyvendinti dar šią savaitę.

Policija negavo pranešimų apie neteisėtai sieną kirtusių migrantų padarytus nusikaltimus. Vidaus reikalų viceministro teigimu, migrantų apgyvendinimas nesusijęs su politika: atsižvelgta į siūlomus objektus, infrastruktūrą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.