Lietuvoje

2021.07.21 21:42

Kvietimo į prezidentūrą nesulaukęs Raskevičius kviečia Nausėdą kartu nuvykti į migrantų stovyklas

LRT.lt2021.07.21 21:42

Reaguodamas į prezidento Gitano Nausėdos sutikimą pasirašyti Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius kviečia jį kartu nuvykti į Lietuvoje steigiamas prieglobsčio prašytojų stovyklas ir iš pirmų lūpų išgirsti su kokiais rūpesčiais ir galimais žmogaus teisių pažeidimais susiduria nuo Lukašenkos režimo ir manipuliacijų nukentėję žmonės.

Prezidento teigimu, Seimo skubos tvarka priimtas įstatymas yra „skylėtas“ žmogaus teisių prasme ir šio įstatymo trūkumai turi būti ištaisyti artimiausiu metu.

Prezidentas trečiadienį pasirašė praėjusią savaitę Seimo ypatingos skubos tvarka priimtą Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo įstatymą.

Išvakarėse prezidentūroje vykusiame pasitarime dalyvavo konkrečių Seimo komitetų vadovai: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilyte-Nielsen, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas bei Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius.

Tiesa, pats T. Raskevičius pažymi – vietos prie diskusijų stalo Žmogaus teisių komitetui neatsirado, jis nesulaukė kvietimo iš prezidentūros.

„Nuoširdžiai tikiu, kad prezidento susirūpinimas pabėgėlių žmogaus teisėmis yra nuoširdus ir paremtas humanitariniais principais. Taip pat nuoširdžiai tikiu, kad svarbiuose susitikimuose prezidentūroje nedalyvauju ne todėl, kad prezidentui primenu arba netgi asocijuojuosi su tam tikrais, kitais žmogaus teisių klausimais, kurie Jo Ekscelencijai šiuo metu nėra nei tokie aktualūs, nei patogūs. Todėl, pasinaudodamas proga, norėčiau pakviesti prezidentą kartu, asmeniškai su manimi, apsilankyti Lietuvoje steigiamose prieglobsčio prašytojų stovyklose“, – savo „Facebook“ įraše skelbia Tomas Vytautas Raskevičius.

Nausėda pasirašė pataisas, bet nori matyti tam tikrus pataisymus

LRT.lt primena, kad G. Nausėda trečiadienį pasirašė pataisas, kurios susiaurina neteisėtų migrantų teises, pranešė Prezidentūra.

Kartu šalies vadovas pažymi, kad prieglobsčio prašytojų teisės neturi būti ribojamos labiau, nei tai būtina, ir atkreipia Seimo dėmesį, kad šio įstatymo trūkumai turi būti ištaisyti artimiausiu metu.

„Seimo skubos tvarka priimtas įstatymas yra „skylėtas“ žmogaus teisių prasme. Tačiau šiuo metu didesnis pavojus būtų turėti „skylėtą“ politiką nelegalios migracijos atžvilgiu. Šiuo metu geriau turėti tokį įstatymą, nei neturėti jokio reguliavimo, numatančio priemones ekstremaliai situacijai Lietuvos pasienyje su Baltarusija suvaldyti. Tai siųstų visiškai nepriimtiną signalą migracijos kilmės šalims“, – sako prezidentas.

Prezidentūros pranešime nurodoma, kad daugiausia abejonių šalies vadovui kelia tai, jog privalomai ikiteismine tvarka užsieniečio skundą išnagrinėjusio Migracijos departamento sprendimas yra vykdomas iš karto, tokiu būdu pažeidžiamas prieglobsčio prašytojo negrąžinimo principas, t. y. kad asmuo negali būti grąžintas į jo kilmės ar trečiąją šalį, neįsitikinus jo saugumu.

Pažymima, kad pataisomis taip pat visam laikui iš prieglobsčio prašytojų atimta teisė skųsti pirmosios instancijos teismo sprendimus apeliacine tvarka, nepaisant to, kad Konstitucija neleidžia įtvirtinti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų galimybę peržiūrėti pirmosios instancijos teismo sprendimus ir ištaisyti galimas teismo klaidas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.