Lietuvoje

2021.07.21 22:22

Dalis Lietuvą pasiekusių migrantų nori grįžti namo: pranešama, kad gauti 10-ties Irako piliečių prašymai

Aistė Valiauskaitė, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.21 22:22

Prezidentas pasirašė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas. Tačiau sako, kad įstatymas turi būti taisomas, nes pažeidžia kai kurias žmogaus teises, tačiau šiuo metu esą geriau turėti tokį nei jokio. Seimo pirmininkė žada įstatymą peržiūrėti.

Kai kurie migrantai patys nusprendė, kad Lietuvoje likti nenori. Tarptautinė migracijos organizacija gavo 10-ties Irako piliečių prašymus juos grąžinti į tėvynę. Grįžti nori dvi šeimos su mažamečiais vaikais ir keli pavieniai asmenys. Anot organizacijos atstovės, savanoriškas grįžimas migrantui naudingesnis nei deportacija.

Prezidentas pasirašė pataisas dėl migrantų: geriau turėti tokį įstatymą nei jokio

„Lietuvos biudžetui irgi palengvinimas, nes tai greitesnis procesas, pigesnis procesas. Išvengiama deportacijos stigmos – visi mūsų klausia, ar jie galės grįžti į ES kada nors teisiniu būdu“, – sako Tarptautinės migracijos organizacijos atstovė Eglė Staškūnaitė.

Vis dėlto procedūros gali užtrukti. Organizacija pirmiausia kreipiasi į Irako ambasadą Lenkijoje, kur paprastai dokumentų neturintiems migrantams išduodami laikini pasai. Taip pat tikrinama, ar atvykėliui grįžti į kilmės šalį saugu ir tik tada jam suorganizuojama kelionė.

Tie, kurie laukia prieglobsčio ir jo negauna, bus grąžinami į kilmės šalis.

Prezidentas pasirašė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kuriomis sutrumpintos migrantų prieglobsčio prašymo nagrinėjimo procedūros, apribotos jų teisės apskųsti sprendimus, laisvai judėti Lietuvos teritorijoje.

„Prezidento nuomone, šis įstatymas yra skylėtas žmogaus teisių požiūriu, tačiau kur kas būtų pavojingiau, jei turėtume skylėtą politiką ne legalios migracijos atžvilgiu“, – sako prezidento patarėjas Povilas Mačiulis.

Daugiausia abejonių šalies vadovui kelia tai, kad Migracijos departamentui nusprendus nesuteikti prieglobsčio, toks sprendimas vykdomas iš karto. Taip pasak prezidentūros, pažeidžiamas principas, kad asmuo negali būti grąžintas į šalį, neįsitikinus jo saugumu.

Dar vakar prezidento patarėjas pasisakė aštriau aiškindamas, kad valdantieji žmogaus teises išmetė į šiukšlių dėžę.

„Man atrodo svarbiausia šiandien turėti įstatymą, kuris leistų dorotis su krize šiandien ir jei tai kažkas taisytino, tai galima padaryti greitai ir be epitetų, kurie pasirodė viešojoje erdvėje“, – mano užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Seimo Pirmininkė žada, kad rudenį prie įstatymo grįš.

Pagal pataisas, migracijos departamentas prašymus turėtų išnagrinėti per 10 dienų.

„Mūsų tikslas, kad procedūros būtų trumpos, kad nebūtų apkrauta migracijos sistema, kad žmones galėtume išsiųsti į kilmės šalis. Siūlymai, kurie išsakyti, jei į juos atsižvelgtume, procedūros gali būti tokio ilgumo kaip dabar, o mūsų tikslas - sutrumpinti, kad būtų greitesnės“, – teigia ministrė Agnė Bilotaitė.

Per praėjusią parą pasieniečiai sulaikė 70 neteisėtai sieną su Baltarusija kirtusių migrantų. Iš viso šiemet į Lietuvą neteisėtai bandė patekti daugiau nei 2200 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.