Lietuvoje

2021.07.21 17:35

Dėl migrantų krizės Matijošaitis siūlo galvoti apie artėjančią žiemą: „palapinėse jie ilgai neišgyvens“

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.07.21 17:35

Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis nemano, kad pavyks greitai išspręsti šalyje kilusią migrantų krizę, ir ragina galvoti apie artėjančią žiemą. Jo teigimu, atvėsus orams, palapinėse neteisėtai sieną kirtę žmonės negalės ilgai išbūti ir gali kilti papildomų rūpesčių, pavyzdžiui, ligų pavojus.

Pasienio savivaldybėse kyla įtampa dėl migrantų, jų apgyvendinimo. Praėjusį savaitgalį premjerė Ingrida Šimonytė šią temą aptarė ir su Klaipėdos miesto vadovu Vytautu Grubliausku, prieita prie išvados, kad labiau nutolusios savivaldybės būtų pasitelkiamos tik kraštutiniu atveju. Pirmadienį premjerė lankėsi Kaune, tačiau, kaip LRT.lt sakė šio miesto vadovas V. Matijošaitis, apie migrantus nekalbėta.

„Migrantų tema, mano nuomone, yra valstybės reikalas. Ir turėtų būti įvertinta, kad palapinėse jie ilgai neišgyvens: jau rugsėjo gale gali prasidėti šalnos, o su jomis prasidės ligos ir t. t.“, – minėjo V. Matijošaitis.

Jo teigimu, keista, kad valdžia sprendžia šią krizę statydama palapines, kai galima būtų panaudoti, pavyzdžiui, kareivinių teritorijas, kur yra ir erdvės, ir apleistų pastatų. Kauno mero nuomone, negalima delsti iki žiemos, bet apie tai dar nėra nė žodžio: kalbama apie greitą problemos sprendimą, tačiau jis vargiai įmanomas.

„Netikiu, kad iki pirmų šalnų bus išspręstas migrantų klausimas. Nei išveš juos atgal į namus, nei suformuos dokumentus, kad jie galėtų gyventi Europoje. Tikrai nepadarys. Iki žiemos jie negali delsti, nes migrantai visi atvažiavę su marškinėliais, trumpomis kelnėmis, plonais rūbais – reikės kam nors aprengti“, – komentavo V. Matijošaitis.

Kalbėdamas apie apleistus pastatus, jis mano, kad net būtų galima neteisėtai sieną kirtusius migrantus laikinai apgyvendinti Vilniaus centre buvusiame Lukiškių kalėjimo pastate. O kaip Kaunas galėtų padėti, jei Vyriausybė prašytų pagalbos sprendžiant migrantų krizę?

„Geriau, kad nereikėtų prisidėti“, – juokaudamas atsakė V. Matijošaitis.

Trečiadienį prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė praėjusią savaitę Seimo ypatingos skubos tvarka priimtą Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo įstatymą. Pataisomis sutrumpintos procedūros dėl prieglobsčio prašymo. Be to, Lietuvoje paskelbus ekstremalią situaciją dėl neteisėtai sieną kertančių migrantų, apribotos kai kurios jų teisės.

Lietuvos pareigūnai teigia, jog Minsko režimas prisideda prie neteisėtos migracijos per Baltarusiją į Lietuvą. Lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, neteisėtai sieną iš Baltarusijos pereinančių žmonių skaičius yra smarkiai išaugęs. 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos trečdaliu sumažėjo neteisėtos migracijos srautas į Lietuvą. Didžioji dalis šiuo metu atvykstančių neteisėtų migrantų yra iš Irako, kur tęsiasi ginkluotas konfliktas bei politinė ir ekonominė krizė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.