Lietuvoje

2021.07.21 18:25

Ignalinos meras apie migrantų situaciją rajone: kaip benzinas ir degtukas – jie įkaitę nuo viso to izoliacijos laikotarpio

Daumantas Butkus, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.07.21 18:25

Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas LRT RADIJUI sako, kad vakar Linkmenyse, kur apgyvendinta pusė šimto migrantų, kilo neramumų. Anot mero, neramumus sukėlė viena moteris, dėl religinių priežasčių nepanorusi būti vienoje patalpoje su vyrais. Migrantai masiškai atsisakė valgyti pusryčius bei reikalavo daugiau teisių. Meras nuogąstauja, kad konfliktas su migrantais yra neišvengiamas ir pasigenda centrinės valdžios dėmesio.

Masiškai atsisakė pusryčių

Pasak Ignalinos rajono sav. mero, po moters priekaištų dėl gyvenamosios patalpos, 130 gyventojų turinčiame Linkmenų kaime visi ten buvę vyrai solidarizavosi ir atsisakė maisto davinio. J. Rasikas teigia, kad užtenka vos menkiausios kibirkštėlės, kad neramumai ir vėl kiltų. Anot jo, migrantus priėmusios savivaldybės pasigenda centrinės valdžios dėmesio, trūksta informacijos, kaip toliau elgtis.


„Vakar buvo toks pirmasis, matyt, konfliktas. Viena migrančių buvo šiek tiek aktyvesnė, jei taip galima pasakyti. Ji buvo ką tik sugrąžinta iš ligoninės. Prieš tai jai buvo nustatyta COVID-19 liga. Ji grįžo su didesnėmis pretenzijomis ir atsisakė užeiti į bendras patalpas – nakvojo koridoriuje. Vėliau, vienas kitą palaikydami, susikalbėdami sava kalba, kiti migrantai masiškai atsisakė valgyti pusryčius“, – informuoja J. Rasikas.

Atsisakydami pusryčių, migrantai, anot Ignalinos rajono sav. mero, iškėlė tam tikrus reikalavimus: dėl mobiliųjų telefonų grąžinimo, dėl galėjimo išeiti į lauką. „Dalis reikalavimų tikrai buvo įgyvendinta, – prisipažįsta pašnekovas. – Ir tuomet pietus jie jau valgė, nors prieš tai buvo atsisakę ir juos valgyti.“

Situacija – it „benzinas ir degtukas“

Mes visi suprantame, kad tokios situacijos yra kaip benzinas ir degtukas, samprotauja J. Rasikas. Pasak mero, migrantai yra tiesiog „įkaitę nuo viso to izoliacijos laikotarpio“. Anot jo, tarp migrantų pradeda formuotis tam tikros grupuotės pagal kultūras ir religiją.

„Jie karantino metu negalėjo laisviau judėti. O dar prie viso šito pridėkime skirtingas kultūras ir vienoje patalpoje esančius skirtingų religijų žmones. Galima pastebėti, kad formuojasi skirtingos grupelės ir grupuotės viduje. Ir tai akivaizdžiai matosi. Taigi, mes čia matome pavojų. Konfliktai yra užprogramuoti. Čia tik klausimas, kada jie kils“, – įsitikinęs J. Rasikas.

Pasak jo, problemos su maitinimu neramumais nesibaigia. J. Rasikas tikina, kad liko dar vos 2 dienos ir migrantams nebus ką duoti valgyti. „Ta problema yra visose (migrantus priėmusiose – LRT.lt) savivaldybėse. Visoms savivaldybėms baigiasi sutartys, tad klausimas yra, ar mums reikia sudarinėti naujas sutartis? – retoriškai klausia Ignalinos raj. sav. meras. – Vyriausybės kanclerė žodžiu šiandien mums visiems pasakė, kad visos išlaidos, susijusios su migrantų priėmimu ir apgyvendinimu, jeigu viskas bus proto ribose, bus kompensuota. Dabar viso šito pažado laukiame raštišku būdu.“

J. Rasikas pastebi, kad sustoję ir paprasti dalykai, tokie kaip QR kodų suteikimai migrantams. „Tokių kodų reikia vien tam, kad juos būtų galima pradėti gydyti ir gauti už tai kompensacijas. Viskas juda kažkaip tikrai sunkiai. Jei kalba buvo apie centralizuoto maisto pirkimą, tai centrinės perkančiosios organizacijos atstovo buvo pasakyta, kad toks dalykas galėtų atsirasti tik rugsėjo mėnesį. Ir tai vos ne to mėnesio pabaigoje“, – nusivylimo neslepia pašnekovas.

Apie migrantų apgyvendinimą sužinojo tą pačią dieną

Meras taip pat stebisi ir menkais statomų palapinių miestelių užmojais. „Pastebėjau, kad sudėtinga šioje situacijoje yra ir su aritmetika. Sieną kerta kokie 700 naujų migrantų per savaitę, o štai kalba eina tik apie 800 vietų palapinių miestelį! Tai čia ką, vienai savaitei tik?“ – stebėdamasis klausia J. Rasikas.

Dar 50 migrantų netrukus įsikurs kitame, per 300 gyventojų, turinčiame Ignalinos rajono kaime – Kazitiškyje. Čia jau ilgus metus neveikiančios mokyklos patalpose migrantai turėtų įsikurti jau šiandien.

Tiek rajono meras, tiek Kazitiškio seniūnas Drąsutis Jelinskas tikina apie tokius planus, buvusioje kaimo mokykloje įkurti migrantus, sužinoję taip pat tik šiandien. Pasak seniūno, kaimo žmonėms svarbiausia yra saugumo jausmas. Jis tikisi, kad saugumą padės užtikrinti vežama statyti tvora bei pareigūnų patruliavimas.

„Jau anksčiau žinojome, kad šitos mokyklos patalpos gali būti naudojamos apgyvendinti migrantams, tačiau tik neseniai gavome žinią, kad jau šiandien čia bus atvežti migrantai, – sako Kazitiškio seniūnas D. Jelinskas. – Taigi, mokykloje šiuo metu vyksta paskutiniai pasiruošimo darbai. Gyventojai labai dviprasmiškai vertina migrantų apgyvendinimą uždarytos mokyklos patalpose.

Tačiau svarbiausias dalykas yra gyventojų saugumas. Neturime čia jokio policijos posto. Yra bendras užtikrinamas saugumas. Vis tik tikimės, kad atvykus migrantams, atsiras ir pareigūnai, kurie palaikys tvarką ir gyventojų saugumą. Mokyklos teritorija niekada nebuvo aptverta, tačiau paskutinėmis žiniomis tvora į Kazitiškį jau yra vežama. Ją turėsime sumontuoti. Bent jau minimali tvora tikrai turėtų atsirasti.“

Vietos gyventojų neatsiklausė

LRT RADIJO pakalbinta Kazitiškio gyventoja Danutė sako, kad dėl migrantų apgyvendinimo kaime niekas vietos gyventojų neatsiklausė. Pasak jos, girdėti daug neigiamų kalbų apie migrantus, tačiau ji pati sakosi mažai jų bijanti.

„Gal tik truputį bijau. Sako, kad jie gali čia visko pridaryti. Visokių kalbų yra. Nežinau, aš kažkaip ramiai vertinu. Gyvenu čia ir tiek. O kaip ten viskas bus, tai pagyvensime ir pamatysime“, – sako Kazitiškio kaimo gyventoja Danutė.

LRT.lt primena, kad Lietuvos pareigūnai teigia, jog Minsko režimas prisideda prie neteisėtos migracijos per Baltarusiją į Lietuvą. Lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, neteisėtai sieną iš Baltarusijos pereinančių žmonių skaičius yra smarkiai išaugęs. 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos trečdaliu sumažėjo neteisėtos migracijos srautas į Lietuvą. Didžioji dalis šiuo metu atvykstančių neteisėtų migrantų yra iš Irako, kur tęsiasi ginkluotas konfliktas, bei politinė ir ekonominė krizė. Dėl neteisėtų migrantų srauto Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją.

Reportažo iš Ignalinos rajono klausykitės ir radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.