Lietuvoje

2021.07.21 13:44

Prezidentas pasirašė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo įstatymą pažymėdamas, kad jis turi būti taisomas

atnaujinta 15.29
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.07.21 13:44

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė praėjusią savaitę Seimo ypatingos skubos tvarka priimtą Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo įstatymą. Kartu šalies vadovas pažymi, kad prieglobsčio prašytojų teisės neturi būti ribojamos labiau, nei tai būtina, ir atkreipia Seimo dėmesį, kad šio įstatymo trūkumai turi būti ištaisyti artimiausiu metu, rašoma prezidentūros pranešime.

„Seimo skubos tvarka priimtas įstatymas yra „skylėtas“ žmogaus teisių prasme. Tačiau šiuo metu didesnis pavojus būtų turėti „skylėtą“ politiką nelegalios migracijos atžvilgiu. Šiuo metu geriau turėti tokį įstatymą, nei neturėti jokio reguliavimo, numatančio priemones ekstremaliai situacijai Lietuvos pasienyje su Baltarusija suvaldyti. Tai siųstų visiškai nepriimtiną signalą migracijos kilmės šalims“, – sakė prezidentas.

Šalies vadovas primena, kad migrantų antplūdžio stabdymo kompleksinės priemonės, apimančios fizinės sienos apsaugos stiprinimą, neteisėtų migrantų buvimo Lietuvoje sąlygas, buvo suderintos Valstybės gynimo tarybos posėdyje.

G. Nausėdos nuomone, šiuo metu, esant ekstremaliai situacijai dėl masiško užsieniečių antplūdžio, gali būti imamasi tam tikrų priemonių, ribojant šių asmenų teises ir laisves, tačiau šie ribojimai turi būti proporcingi siekiamam tikslui ir pagrįsti. Jie negali būti nustatomi visam laikui, o prieglobsčio prašytojų teisės neturi būti ribojamos labiau, nei tai būtina.

Pranešime rašoma, kad daugiausia abejonių šalies vadovui kelia tai, kad privalomai ikiteismine tvarka užsieniečio skundą išnagrinėjusio Migracijos departamento sprendimas yra vykdomas iš karto, tokiu būdu pažeidžiamas prieglobsčio prašytojo negrąžinimo principas, t. y. kad asmuo negali būti grąžintas į jo kilmės ar trečiąją šalį, neįsitikinus jo saugumu. Taip pat visam laikui iš prieglobsčio prašytojų atimta teisė skųsti pirmosios instancijos teismo sprendimus apeliacine tvarka, nepaisant to, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija neleidžia įtvirtinti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų galimybę peržiūrėti pirmosios instancijos teismo sprendimus ir ištaisyti galimas teismo klaidas.

Antradienį įvyko prezidento pasitarimas su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Laurynu Kasčiūnu, Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovu Vytautu Valentinavičiumi. Seimo ir Vyriausybės atstovai prezidentui įsipareigojo artimiausioje Seimo sesijoje įstatymą tobulinti.

Perspėjo dėl galimų sankcijų Lietuvai

Trečiadienį žurnalistams G. Nausėdos patarėjas Povilas Mačiulis sakė, kad prezidentas nutarė nevetuoti įstatymo pataisų migrantų dar ir dėl kitos priežasties.

„Vetuojant tokį įstatymą, atsirastų rizika, jog Seimas, nesusirinkęs į posėdį, sudarytų prielaidas tam, kad teisinis vakuumas užsitęstų iki rudens, o tai be visų kitų problemų sukurtų ir labai negerus signalus toms valstybėms, iš kurių atvyksta migrantai“, – pažymėjo šalies vadovo patarėjas.

P. Mačiulio teigimu, prezidentas akcentuoja, kad ties įstatymų pataisų koregavimo turėtų imtis ir valdantieji, ir opozicija. Anot jo, G. Nausėda gavo pažadą iš Seimo daugumos, kad teisės aktų pakeitimai bus tobulinami.

„Prezidentas gavo pažadą, kad šitas įstatymas bus tobulinamas kaip galima greičiau“, – pabrėžė jis.

Prezidento patarėjas pažymėjo, kad šalies vadovas akcentuoja, jog įstatymo pataisas būtina tobulinti, užtikrinant asmens galimybę į apeliaciją.

„Tokie griežti reikalavimai neturėtų galioti visada. Jie turėtų galioti tada, kada yra ekstremali situacija, nepaprastoji padėtis ir karo padėtis“, – įstatymo pataisas kritikavo P. Mačiulis.

„Jeigu šitos nuostatos nebūtų pakeistos, Lietuvą gali užplūsti ieškiniai, baudos, o galbūt net ir sankcijos“, – perspėjo G. Nausėdos patarėjas.

P. Mačiulis, paklaustas, kaip reikia spręsti Migracijos departamento darbuotojų trūkumo problemą, pabrėžė, kad reikia „didinti fizinius pajėgumus“.

Prezidento patarėjas tikino, kad G. Nausėdos sprendimas pasirašyti įstaymų pataisas, kuriomis susiaurinamos neteisėtų migrantų teisės, rodo, jog Lietuva į migrantų antplūdį turi vieningą požiūrį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.