Lietuvoje

2021.07.21 13:28

Bilotaitė apie neteisėtos migracijos srautus: atsakas turi būti greitas ir ryžtingas, krizė yra labai didelė

atnaujinta 13.50
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.07.21 13:28

Krizė yra didelė, o atsakas turi būti greitas ir ryžtingas. Taip vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kalbėjo apie į Lietuvą neteisėtai patenkančių migrantų srautus. Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė Seimo skubos tvarka priimtas įstatymo pataisas, kuriomis siekiama spręsti susidariusią situaciją.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė trečiadienį žurnalistams komentavo, kad Seime priimtos Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisos sulaukė palaikymo ir tarptautinėje erdvėje. Ministrės teigimu, įstatymo pakeitimai šiuo metu yra labai reikalingi.

„Šis įstatymas yra toks, kokio šiandien mums reikia šioje situacijoje, kad duotume tinkamą atsaką neteisėtos migracijos srautui. <...> Visada gali būti įvairiausių diskusijų. Mūsų tikslas, kad tos procedūros būtų maksimaliai trumpos, kad nebūtų apkrauta mūsų migracijos sistema ir kad tuos žmones galėtume kaip galima greičiau išsiųsti į jų kilmės šalis“, – kalbėjo ministrė.

A. Bilotaitė teigė, kad jei būtų atsižvelgta į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto teiktus siūlymus, tuomet teisinės procedūros dėl prieglobsčio prašančių migrantų nebūtų nė kiek trumpesnės, nei yra dabar. Tačiau tikslas, anot jos, yra procedūras sutrumpinti, kad viskas vyktų kuo greičiau.

„Vidaus reikalų ministerija turi minčių dėl to, kaip būtų galima dar labiau patobulinti ir padaryti šitą sistemą dar efektyvesnę atgrasant neteisėtą migraciją ir duodant tinkamą atsaką. Bet mūsų priemonės turi būti labai vieningos, turi būti tinkamas atsakas.

Turėjau praėjusią savaitę pokalbį su ES vidaus reikalų ministrais, komisare. Tai kritikos Lietuvai dėl šio įstatymo pakeitimo tikrai nesulaukėme. Suprantu, kad gali būti eskalavimų, bet mes palaikymą ir supratimą šioje situacijoje turime“, – teigė A. Bilotaitė.

Pasak jos, tai, kas įvyksta šiuo metu, turi ne vieną tikslą. Ji kalbėjo, kad Baltarusijos režimo tikslas yra ne tik padidinti neteisėtos migracijos srautus, bet ir sukelti daug rimtesnes pasekmes.

„Tai būkime vieningi ir duokime atsaką“, – tvirtino ministrė.

A. Bilotaitė, kartu Seimo atstovais, antradienį apie įstatymo pataisas kalbėjosi su prezidentu Gitanu Nausėda. Ji teigė sulaukusi šalies vadovo siūlymų dėl įstatymo keitimo. Visgi ministrė tvirtino, kad nors įstatymą galima tobulinti, šiuo metu tam nėra daug laiko ir galimybių.

„Atsakas turi būti greitas ir ryžtingas. Krizė yra labai didelė. Žmonių, naudojamų kaip Lukašenkos režimo įrankis, srautai yra nuolat nukreipiami į Lietuvą ir mes turime ne tik galvoti, kaip tuos žmones apgyvendinti, kol vyks procedūros, bet turime duoti ir atsaką“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

Atliks statistinį tyrimą

Vidaus reikalų ministerijos teikimu Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad būtų atliekamas statistinis neteisėtos migracijos tyrimas. Anot A. Bilotaitės, tokio tyrimo reikia, kad sprendimai dėl neteisėtos migracijos būti priimami remiantis konkrečiais duomenimis.

„Nutarimas reikalingas tam, kad turėtume patikimus duomenis ir juos galėtume naudoti sprendimų priėmimui. Dokumentu siekiama pavesti Statistikos departamentui atlikti statistinį tyrimą. <...> Tai labai svarbus sprendimas, tai labai palengvins darbą šioje situacijoje“, – sakė A. Bilotaitė.

Kaip nurodoma ministerijos parengtame nutarime, tokio tyrimo tikslas rengti, teikti ir skelbti operatyvius ir detalius neteisėtos migracijos ir su jos valdymu susijusius rodiklius, leidžiančius atlikti išsamią situacijos analizę, priimti pagrįstus jos valdymo sprendimus ir prognozuoti eigą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.