Lietuvoje

2021.07.21 12:12

Vilniaus gatvėse – du „skiepobusai“: žmonės ateina skiepytis ir dėl patogumo, ir iš baimės netekti darbo

Ugnė Besusparytė, LRT.lt2021.07.21 12:12

Trečiadienį į Vilniaus gatves išriedėjo du skiepų autobusai – „skiepobusai“. Tai – miesto autobusai, skirti gyventojų vakcinacijai nuo koronaviruso. Anot Vilniaus miesto savivaldybės vakcinavimo koordinatoriaus Kipro Krasausko, jie į miesto gatves išvažiuoja tam, kad gyventojams vakcinacijos procesas būtų kuo paprastesnis, o vakcinacijos lygis mieste kiltų.

„Pradedame visų pirma nuo Vilniaus viešojo transporto ir nuo Antakalnio rajono. Vakcinavimo autobusai yra atviri visiems gyventojams: tiek gyvenantys netoliese gali užsukti, tiek tie, kas važiuoja pro šalį“, – sako K. Krasauskas.

Trečiadienį šis autobusas iki 14 valandos bus Antakalnyje esančiame autobusų parke, nuo 15 valandos pajudės į Verkių autobusų parką. Antrasis autobusas bus prie Laisvės prospekte esančių Spaudos rūmų. Kaip sako K. Krasauskas, šiose vietose yra tiek Vilniaus viešojo transporto darbuotojų, tiek aplinkinių gyventojų.

„Pirmiausia, pradedame nuo Vilniaus viešojo transporto bendrovės, todėl kad tai yra savivaldybės įmonė ir jie miestui paskolina, išnuomoja šiuos autobusus. Tuo pačiu mes ir išbandome visą procesą“, – pasakoja K. Krasauskas.

Pasiskiepijusių žmonių transporte, anot jo, imant bendrai vairuotojus, administracijos darbuotojus ir pagalbinius darbuotojus yra apie 40 proc. Imunizacijos lygmuo yra apie 50 proc: „Tą procentą reikėtų gerokai labiau pakelti. Būtent dabar ir yra ta strategija – važiuoti tiesiai į įmones.“

Trečiadienį skiepų autobusuose leidžiama rinktis tarp „Pfizer–BioNTech“ ir „Vaxzevria“ (buvusios „AstraZeneca“) vakcinų. Laukiami ir tie žmonės, kurie nori pasiankstinti antrą vakcinos dozę.
Kaip teigia K. Krasauskas, tikimasi, kad per dieną viename „skiepobuse“ pavyks paskiepyti tarp 200–300 žmonių.

„Iš esmės, jei mes iki rudens mieste paskiepytume dar tarp 70 tūkst. ir 100 tūkst. žmonių, mes jaustumėmės labai patogiai rudenį. Tokį skaičių „Litexpo“ galėtumėme turbūt per 2 savaites padaryti. Mes turime ir vakcinos, ir infrastruktūrą, personalas yra laisvas ir pasirengęs dirbti. Kadangi yra trūkumas norinčių skiepytis, mes turime tą vakciną atvežti į kiemą, tiek įmonėms, tiek gyventojams. Tai paskatins vakcinavimo lygį“, – sako K. Krasauskas.

Anot Vilniaus miesto savivaldybės vakcinavimo koordinatoriaus, tai planuojama daryti neterminuotai, o esant poreikiui netgi plėsti tokių autobusų skaičių.

Artimiausiusi autobusų grafikai bus skelbiami vakcina.vilnius.lt svetainėje.

Prie autobuso nusidriekė eilutė

Vilnietė Andra Litvinaitė – viena iš pirmųjų besiskiepijanti naujajame skiepų autobuse, džiaugėsi, kad tokie autobusai padės žmonėms sutaupyti laiko: „Iš tikrųjų planavau važiuoti į „Litexpo“ vakcinavimo centrą, bet kadangi gyvenu netoliese ir pamačiau, kad viskas vyks čia, pagalvojau, kad man bus daug greičiau.

Gerai, kad atvažiuoja į rajoną, nes iki „Litexpo“ praktiškai per visą miestą važiuoti reikia ir užtrunki gerą pusvalandį. O ten irgi gali būti eilė. Tikiuosi, kad čia greitai apsisuksime.“

Pašnekovė džiaugėsi, kad autobuse bus galima pasiskiepyti jos norėta „Pfizer“ vakcina, tačiau neslėpė nerimo: „Žiūrėsime kaip aš jausiuosi. Truputėlį ir baisu, kas čia bus: ar temperatūra, ar kas.“

Vienas iš laukiančiųjų savo skiepo Henrikas Dzemngalski sako, kad į mobilų punktą atėjo skiepytis dėl patogumo: „Čia mums patogu, čia mes dirbame“. Vilnietis sako, kad būtų skiepijęsis ir didžiuosiuose vakcinų centruose, bet kai atvažiavo autobusas arti jo darbo, viskas tapo žymiai paprasčiau.

O štai vairuotojas Josefas Masalski sako, kad atėjo pasiskiepyti tik todėl, kad, jo nuomone, skiepai taps privalomi: „Paskui bus kaip Latvijoje, iš darbo išmes“. Jis atskleidė, kad norėtų skiepytis „Pfizer“ vakcina, o apie kitas negalvojo: „Dukra sakė, kad „Pfizer“ geriau“.

Vilnietis sako, kad nebuvo pamąstęs skiepytis didžiuosiuose vakcinavimo centruose, o laukė kažko: „kas būtų arčiau“.

Iki šiol Vilniuje veikė mobilus vakcinavimo punktas – autobusiukas, kuris jau aplankė Naujininkų, Naujosios Vilnios rajonus, taip pat Grigiškes bei Šeškinęprie prekybos centro „Akropolis“. Šią savaitę jis tęsia savo kelionę po Vilnių ir aplankys Salininkų, Šeškinės bei Fabijoniškių mikrorajonus. Taip pat mobilios komandos vyksta vakcinuoti ir į įmones, kuriose susirenka ne mažiau kaip 50 norinčių pasiskiepyti darbuotojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.