Lietuvoje

2021.07.21 10:43

Teismo verdiktas: kaltinimų dėl gatvės, kur gyvena Skvernelis, išpaišymo sulaukęs vyras – išteisintas

atnaujinta 11.53
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.07.21 10:43

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmai nutarė išteisinti kaltinimų dėl užrašų Upės gatvėje, kur gyvena ekspremjeras Saulius Skvernelis, sulaukusį buvusį susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėją Gediminą Vaitkevičių. Vyras, sulaukęs kaltinimų dėl viešosios tvarkos ir šmeižto, baudžiamosios atsakomybės išvengė.

Kaltinimai baudžiamojoje byloje buvo pateikti G. Vaitkevičiui, kuris, teisėsaugos duomenimis, praėjusių metų birželį kelis kartus ant Vilniaus rajone, Smiglių kaime esančios Upės gatvės asfalto išpaišęs užrašą „Skvernelis 1 kilometras vagies namas“. Vyras buvo kaltinamas viešosios tvarkos pažeidimu ir šmeižimu. G. Vaitkevičius anksčiau yra dirbęs prezidentės Dalios Grybauskaitės, buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėju.

Šioje byloje nukentėjusiuoju buvo pripažintas Upės gatvėje gyvenantis buvęs ministras pirmininkas S. Skvernelis. Pats G. Vaitkevičius, nagrinėjant bylą, savo kaltės nepripažino, tačiau neneigė išpaišęs Upės gatvės asfaltą.

Bylą išnagrinėjusi Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų teisėja Vaida Sinkevičienė trečiadienį paskelbė, kad teismas nutarė visiškai išteisinti G. Vaitkevičių. Žmogų nutarta išteisinti dėl abiejų jam inkriminuotų nusikaltimų, kadangi, teismo manymu, jis nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo požymių. Teismo manymu, G. Vaitkevičiaus veiksmai turėtų būti įvertinti administracine ir civiline, bet ne baudžiamąja tvarka.

Teisėja tikino, kad dėl G. Vaitkevičiaus paliktų užrašų Upės gatvėje žmonės nebuvo pažeminti ar šokiruoti, gatvėje gyvenantys žmonės užrašų nesureikšmino. Dėl užrašų, kaip aiškino V. Sinkevičienė, niekas nebuvo atitrauktas nuo tiesioginio darbo ar veiklos.

„Byloje nėra duomenų, kad ir nukentėjusiuoju pripažinto S. Skvernelio įprastinė veikla tą dieną dėl užrašo nutrūko, tai yra nėra duomenų, kad jis dėl užrašo būtų atitrauktas nuo savo tiesioginio darbo“, – kalbėjo teisėja V. Sinkevičienė.

G. Vaitkevičius, anot teismo, specialiai nesiekė parodyti nepagarbos aplinkiniams, o tiesiog siekė išreikšti savo poziciją dėl gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, asfaltavimo istorijos.

„Iš paites G. Vaitkevičiaus paaiškinimų [...] matyti, kad šis, užrašydamas užrašą, nesiekė tuo parodyti nepagarbą aplinkiniams. Svarbiausiu ir vieninteliu savo veikos aspektu jis nurodė siekti viešoje vietoje išreikšti savo poziciją, pilietinį pasipiktinimą dėl politiko, jo manymu, neskaidrių veiksmų“, – aiškino teisėja.

„Nors šiuo atveju, teismo vertinimu, užrašyti žodžiai nėra pagarbūs, tačiau šiuo atveju [...] G. Vaitkevičius nesiekė parodyti nepagarbą visuomenei, o tokiu būdu siekė išreikšti politinę kritiką“, – tikino V. Sinkevičienė.

V. Sinkevičienė pabrėžė, kad kelias, kuris buvo išpaišytas, nebuvo apgadintas tiek, kad juo nebūtų galima važiuoti, dėl jo nebuvo pareikšta civilinio ieškinio, o užrašo nuplovimo darbai kainavo kiek daugiau nei 50 eurų.

Teismo vertinimu, G. Vaitkevičius, ant Upės gatvės asfalto parašydamas žodį „vagis“, nesiekė apkaltinti S. Skvernelį vagyste.

„Bylos aplinkybės leidžia pagrįstai manyti, jog žodis „vagis“ buvo pavartotas perkeltine reikšme“, – tvirtino teisėja.

Pasak teismo, iš surinktų duomenų galima teigti, kad nėra pagrindo manyti, jog užrašą ant gatvės asfalto matę S. Skvernelio kaimynai galvojo, jog jis yra padaręs nusikaltimą, tai yra įvykdęs vagystę, kadangi dar iki minėtų užrašų atsiradimo visuomenėje buvo plačiai diskutuota apie Upės gatvės asfaltavimo istoriją.

Ano teismo, G. Vaitkevičius, išpaišydamas Upės gatvės asfaltą, išsakė nuomonę, o už ją baudžiamoji atsakomybė nekyla. Be to, S. Skvernelis yra viešasis asmuo ir jo kritikos ribos yra platesnės nei kitų asmenų.

Šis Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų nuosprendis gali būti per 20 dienų apskųstas Vilniaus apygardos teismui.

Paskyrė lėšas remontuoti gatvę, kurioje gyvena Skvernelis

LRT.lt pirmena, kad pernai kilo skandalas, portalui 15min.lt paskelbus, kad iš Vilniaus rajono kelių asfaltavimui papildomai skirtų 300 tūkst. eurų beveik visa suma atiteko Smiglių kaimo Upės gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, remontui. Taip pat buvo skelbta, kad tuometinis premjeras pirmininkavo posėdžiui, kurio metu buvo skirstomos lėšos Vilniaus rajono kelių asfaltavimui.

Buvo kelta abejonė, ar valstybės politiko veiksmai neprieštarauja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimams, tačiau Vyriausioji tarnybinės etikos komisija galiausiai nusprendė nutraukti tyrimus dėl S. Skvernelio elgesio, priiminėjant sprendimus Vyriausybės posėdyje dėl gatvių finansavimo.

Tąkart opozicijoje dirbę konservatoriai ragino S. Skvernelį trauktis iš ministro pirmininko pareigų, o susisiekimo ministrui Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos nariui Jaroslavui Narkevičiui žadėta inicijuoti interpeliaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.