Lietuvoje

2013.03.28 10:44

Sprendimas dėl N. Venckienės neliečiamybės bus paskelbtas ketvirtadienį

ELTA 2013.03.28 10:44

Seimo laikinoji komisija, tirianti parlamentarės Neringos Venckienės teisinės neliečiamybės klausimą, ketvirtadienį ketina skelbti savo sprendimą.

Seimo laikinoji komisija, tirianti parlamentarės Neringos Venckienės teisinės neliečiamybės klausimą, ketvirtadienį ketina skelbti savo sprendimą.

Tai po trečiadienį vykusio komisijos posėdžio žurnalistams sakė komisijos pirmininkas Vytautas Saulis.

„Paruošime pažymos projektą. Rytoj sušauksime komisijos posėdį, kuriame priimsime galutinį sprendimą. Pažyma bus paruošta dviem variantais. Kadangi nuomonės Seimo komisijos narių skyrėsi, tai bus paruošti du variantai: vienas – pritarti (generalinio prokuroro prašymui – ELTA), kitas – nepritarti. Rytoj mes turime priimti galutinį sprendimą“, – sakė V. Saulis.

Jis nesiėmė prognozuoti, koks bus balsų santykis, link ko krypstama. „Tikrai nenoriu šiandien sakyti, tai yra kiekvieno komisijos nario sąžinės, supratimo, įsigilinimo į tą darbą reikalas ir kiekvienas Seimo narys laisvas savo sprendimuose“, – sakė jis.

Tuo tarpu „Drąsos kelio“ frakcijos narys Povilas Gylys po komisijos posėdžio neslėpė nusivylimo.

„Neduodant komisijai vaizdo įrašo, Seimas buvo pažemintas, nes mes negalime iki galo atlikti savo priežiūros funkcijos. Aš uždaviau tokį klausimą: kas būtų, jeigu X šalyje, pavyzdžiui, prokuratūroje, įsitaisytų nusikalstamos grupės? Tai parlamentas gali pabandyti išvalyti, ar ne? Man į tai nebuvo atsakyta. Vadinasi, mintis tokia: kad prokuratūra tik pati gali apsivalyti nuo antivisuomeninių elementų. Mano supratimu, tai netelpa į demokratijos rėmus ir į sveikos nuovokos rėmus“, – piktinosi P. Gylys.

Jam susidarė toks įspūdis, kad „teisėsaugos institucijos yra aukščiau Dievo“. „Čia yra labai pavojinga pozicija“, – mano P. Gylys.

Trečiadienį Seimo laikinosios tyrimo komisijos posėdyje dalyvavo jau anksčiau komisijoje lankęsi generalinis prokuroras Darius Valys, Generalinės prokuratūros prokuroras Žydrūnas Radišauskas, Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorė Nina Raugienė.

Atsisakymą pateikti gegužės 17 d. mergaitės paėmimo Garliavoje vaizdo įrašą jie dar kartą aiškino Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis, kuriose draudžiama skelbti ikiteisminio tyrimo duomenis apie nepilnamečius nukentėjusiuosius.

Prokurorė N. Raugienė taip pat citavo Konstitucijos 118 straipsnį, pagal kurį „prokuroras, vykdydamas savo funkcijas, yra nepriklausomas ir klauso tik įstatymo“.

Seimo komisijos nariai, viešoje posėdžio dalyje pasikeitę nuomonėmis, toliau nutarė posėdžiauti už uždarų durų. Už tai buvo 10 komisijos narių, 2 balsavo prieš.

Po uždaro posėdžio prokurorė N. Raugienė žurnalistams patvirtino, kad prašyto vaizdo įrašo iš Garliavos komisijai nepateikė. Ji argumentavo tai ne tik kodekso nuostatomis, bet ir Konstitucinio Teismo sprendimu dėl laikinųjų tyrimo komisijų įgaliojimų.

Pasak prokurorės, vaizdo įrašas yra tik vienas iš įrodymų. „Jeigu Seimas panaikins Neringos Venckienės teisinę neliečiamybę, ji bus apklausta kaip įtariamoji, ji gaus savo parodymus, galima bus atlikti akistatas tarp liudytojų ir tarp kitų proceso dalyvių (....) Vaizdo įrašas yra tik vienas iš įrodymų šitoje byloje, o įrodymų yra dar. Pagal vieną vaizdo įrašą, mano manymu, negalima priimti sprendimo, ar ji padarė nusikalstamą veiką, ar nepadarė, turi būti vertinama įrodymų visuma“, – sakė N. Raugienė.

Uždaro komisijos posėdžio pabaigos Seimo rūmuose laukę V. Venckienės rėmėjai nebuvo draugiškai nusiteikę prokurorų ir kai kurių komisijos narių atžvilgiu. Jų replikose buvo palinkėjimų netgi „degti pragare“, o Seimo nariams – gąsdinimai, kad nebus daugiau išrinkti į Seimą.

Seimas yra pratęsęs laikinosios tyrimo komisijos darbą iki balandžio 2 d.

Kaip primena ELTA, Generalinis prokuroras D. Valys yra paprašęs parlamento panaikinti Seimo narės N. Venckienės teisinę neliečiamybę. Jis paprašė sutikimo leisti patraukti Seimo narę baudžiamojon atsakomybėn, ją suimti ir kitaip suvaržyti jos laisvę.