Lietuvoje

2021.07.19 08:15

Ministras apie utilizuojamas vakcinas: visiškai eliminuoti tokių netekčių yra neįmanoma

atnaujinta 08.55
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.07.19 08:15

Praėjusią savaitę pasibaigus galiojimui Vilniuje sunaikinta 5 tūkst. „Moderna“ vakcinos nuo koronaviruso dozių. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad dėl vangaus skiepijimosi ir organizavimo tokių atvejų išvengti yra neįmanoma.

„Noriu būti sąžiningas. Visiškai eliminuoti šitam procese tokių netekčių matyt yra neįmanoma. Tuo labiau, kai anksčiau tuos klausimus spręsdavome būtent perskirstydami vakcinas. Bet dabar situacija yra tokia, kad labai staigiai, kelių savaičių bėgyje sumažėjo vakcinavimo apimtys, o visi vakcinacijos centrai tų vakcinų turi ir vakcinų perskirstymo galimybės yra sumažėjusios, kaip efektas. Tačiau (tai lemia ir – LRT.lt) be abejo, darbo organizavimo, sakykime, žmogiškieji apsektai – nežinau ar visi žino, bet kol vakcinos yra centriniuose sandėliuose, jos yra užšaldytos, jos gali būti 6 mėnesius, o kai kurios ir daugiau. Bet kai pasiekia vakcinavimo centrus ir jei vakcinavimo centras jas pradėjo ruošti skiepijimui, atšildė, tai tada jau iki mėnesio.


Čia jau matyt pakliuvo kai kurie vakcinavimo centrai į tuos spąstus, kai lūkestis, kad žmonių bus daugiau, tačiau jų realiai atvyko mažiau, perskirstymas neveikia. Be abejo, turime visi apie ką pagalvoti ir iš to pasimokyti“, – LRT RADIJUI kalbėjo ministras.

Jo teigimu, viena iš išeičių – aktyviau įsitraukti į vakcinų aukojimą trečiosioms šalims, kuriose skiepų poreikis yra didelis.

Vakcinų galvojama skirti ir Iranui

Lietuva, kaip valstybė, labai plačiai įsijungia į donavimą, sako ministras. Jis primena, kad Lietuva jau skyrė vakcinų Taivanui bei neatmeta užsienio reikalų ministerijos (URM) svarstymų jų skirti, dėl susiklosčiusių specifinių priežasčių, Irakui.

„Kalba eina ne tik apie Taivaną, bet ir kitas trečiąsias Rytų šalis, kurios išgyvena didelį vakcinų poreikį. Vakcinų turime tikrai daug, tad toms šalims galime siūlyti savo pagalbą, – sako A. Dulkys. – Logiką turime suprasti taip, kad kol visas pasaulis neišspręs šitos problemos, mes, kaip atskira nacionalinė valstybė, šios problemos savo viduje neišspręsime taip pat.

Čia jau nebeturi reikšmės, kokia tai valstybė. Geriausiai, žinoma, kad visos mūsų artimiausios šalys, net ir tokios kaip Baltarusija, Rusija, Ukraina, Armėnija, Sakartvelas, žodžiu, visi kraštai, su kuriais mes artimiausiai bendraujame, kur žmonės turi daugiausiai ryšių ir tos mutacijos plinta sparčiau, tai būtų gerai, kad tos šalys būtų prasivakcinavusios.“

Skiepyti nuo COVID-19 svarstoma ir studentų miesteliuose

Siekiant paspartinti vakcinavimo nuo COVID-19 procesą, skiepyti svarstoma ir studentų miesteliuose, teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. „Su universitetais taip pat bendradarbiaujame ir tikimės ten sudaryti galimybes“, – pirmadienį LRT RADIJUI sakė ministras.

Jo teigimu, dėl tokios galimybės šiuo metu yra tariamasi. „Studentų miesteliai, kur dabar atvyks naujieji studentai, tvarkysis savo dokumentus, apgyvendinimo klausimus“, – kalbėjo A. Dulkys.

Ministras taip pat sakė, kad šiuo metu vakcinavimo procesą paspartinti siekiama skambinant įmonėms ir skatinant vakcinuotis dideles žmonių grupes su šeimos nariais.

„Mobili komanda atvažiuos pas jus į instituciją, įstaigą, organizaciją ir ten labai patogiai visa tai galima padaryti“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Anot jo, taip pat siekiama, kad vakcinuotis skatintų šeimos gydytojai, vakcinavimas organizuojamas kitose masinio susibūrimo vietose, didžiuosiuose prekybos centruose.

Pasiskiepijusiems žada kitokį gyvenimo ritmą

Kai daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų jau pasiskiepijo, tai labai natūralu, kad tas teisingumo ir neteisingumo jausmas aštrėja, sako ministras. „Čia kaip kariuomenėje sakoma: vieni rūko, o kiti tuo metu dirba, – šypsodamas kalba A. Dulkys. – Tai su tokia situacija mes dabar ir susiduriame.“

Pasak A. Dulkio, nesiskiepijančiųjų problemą būtina spręsti, tačiau „ją spręsti reikia civilizuotai ir sąžiningai“. „Tačiau, be abejonės, jei sergamumas augs ir vėl bus sprendžiama apie kažkokias tai priemones, tai neabejotinai pasiskiepijusieji žmonės turi jausti kitokį gyvenimo ritmą, nes jie prisidėjo prie valstybės viešųjų gėrybių kūrimo. Jie suprato viso reikalo esmę. Taigi, vienodų taisyklių jau neturėtų būti“, – įsitikinęs sveikatos apsaugos ministras.

Statistikos departamento sekmadienį skelbtais duomenimis, šalyje nuo COVID-19 mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyti 1 mln. 304 tūkst. 43 žmonės, abiem – 1 mln. 105 tūkst. 312.

Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 46,6 proc. žmonių.

Išsamesnis pokalbis su A. Dulkiu – radijo įraše.

Parengė Ieva Kuraitytė ir Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt