Lietuvoje

2016.08.10 15:14

Premjeras kreipėsi į STT dėl korupcijos rizikos VMVT

BNS, Liepa Želnienė, 15min.lt2016.08.10 15:14

Vos grįžęs iš atostogų trečiadienį ryte premjeras Algirdas Butkevičius susitiko su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene nuspręsti, ar Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius gali likti pareigose. Tačiau sprendimo vyriausybės nariai nepriėmė. Jie nutarė paprašyti prokurorų papildomos informacijos.

A. Butkevičius taip pat kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydamas pateikti informaciją apie tarnybos atliktą korupcijos rizikos analizę Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.

Premjero atstovė Evelina Butkutė Lazdauskienė sako, kad šia informacija A. Butkevičius galės remtis priimdamas sprendimą, ar esama pagrindo įtraukti J. Miliaus vadovavimo tarnybai klausimą į vyriausybės posėdį.

„Premjeras, sužinojęs apie STT atliktą atskirą tyrimą dėl VMVT tarnybos galimų korupcijos pažeidimų, šiandien raštu kreipėsi į STT, prašydamas visos su tyrimu susijusios informacijos, kad galėtų ja remtis priimdamas sprendimą, ar yra pagrindas įtraukti J.Miliaus vadovavimo tarnybai klausimą į Vyriausybės posėdį“, – BNS sakė E. Butkutė Lazdauskienė.

STT trečiadienį paskelbė, kad Maisto ir veterinarijos tarnyboje aptiko korupcijos rizikos veiksnių.

Kol kas nepašalino

Premjeras tikino, kad V. Baltraitienė trečiadienį jam pateikė informaciją apie patikrinimus „Judex“ ir teisininkų išvadas dėl galimybių toliau eiti pareigas, tačiau to nepakanka J. Milių nušalinti. „Priėmėme sprendimą kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad pateiktų papildomos informacijos, kad vyriausybė galėtų spręsti klausimą dėl J. Miliaus nušalinimo“, – po susitikimo kalbėjo premjeras.

Tiesiogiai su J. Miliumi premjeras sako nekalbėjęs, nors norėtų tai padaryti. „Negalėjau su juo susisiekti“, – pripažino A. Butkevičius. V. Baltraitienei su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu sako kalbėjusi pirmadienį vakare. Jis atsistatydinti atsisakęs. Ministrė tikina, kad J. Milius siūlosi „nusišalinti“ nuo pareigų tik panaudodamas visas sukauptas 100 dienų atostogas. Jis mano, kad to turėtų pakakti, kad jis netrukdytų teisėsaugai atlikti tyrimo.

Premjeras tikino, kad V .Baltraitienė trečiadienį jam pateikė informaciją apie patikrinimus „Judex“ ir teisininkų išvadas dėl dabartinio tarnybos vadovo galimybių toliau eiti pareigas, tačiau to esą nepakanka J. Milių nušalinti.

„Priėmėme sprendimą kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad pateiktų papildomos informacijos, kuri leistų vyriausybei ir Žemės ūkio ministerijai, vyriausybės posėdyje svarstyti klausimą dėl galimo J. Miliaus nušalinimo. Pagal teisininkų išvadas, kurias pateikė mus vakar, mes kol kas neturime tokios galimybės“, – po susitikimo kalbėjo premjeras. Jis tikino, kad kol kas apie tyrimą vyriausybė turi labai mažai informacijos. Esą reikia aiškaus prokurorų atsakymo, ar teisiškai galima nušalinti J. Milių. „Aš nežinau, kodėl prokuroras nesikreipė į teismą dėl jo atleidimo ir nušalinimo nuo pareigų“, – kėlė klausimą A. Butkevičius.

Premjerui nekelia, ministrę aplankė

Tiesiogiai su J. Miliumi premjeras sako pastaruoju metu nekalbėjęs, nors norėtų tai padaryti.

„Tiesioginio pokalbio aš su juo neturėjau šiomis dienomis. Aš jam keletą kartų skambinau. Aš negalėjau su juo susisiekti. Tikiuosi, kad man pavyks su juo susisiekti kažkurią dieną, gal ir šiandien pavyks užmegzti pokalbį, nes kiekvieną dieną bandoma tai padaryti. Tikrai aš noriu pasikalbėti akis į akį, nes noriu iš jo išgirsti argumentus“, – pripažino A. Butkevičius. Premjeras neslepia pats asmeniškai manantis, kad J. Milius turi trauktis.

„Aiškiai mes jam pasiūlėme, kad jis gali pasirinkti du variantus. Pirmas kelias – tai atsistatydinti dėl to, kad, kaip aš sakau, mes matome tam tikrų galimų pažeidimų tikrinant kai kurias bendroves. Kitas pasiūlymas – sustabdyti savo veiklą, kol vyksta tyrimas“, – teigė A. Butkevičius. V. Baltraitienei su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu sako kalbėjusi pirmadienį vakare. Jis atsistatydinti atsisakęs. Viešai J. Milius yra sakęs, kad trauktųsi tik paragintas premjero.

„Mes kalbėjomės pirmadienį ryte. Aš jį informavau ir pasakiau, kad siūlau jam atsistatydinti. Vakare pirmadienį mes buvome susitikę“, – teigė ministrė.

Užuot atsistatydinęs nori paatostogauti

Pasak jos, susitikimas vyko apie 17.30 val. ministerijoje. Jame J. Milius tikino esąs nekaltas.

Iki rugpjūčio 23 dienos J. Milius išleistas atostogauti. Ministrė tikina, kad J. Milius siūlosi „nusišalinti“ nuo pareigų panaudodamas visas sukauptas 100 dienų atostogas. Jis mano, kad to turėtų pakakti, kad jis netrukdytų teisėsaugai atlikti tyrimo. „Ponas J. Milius išreiškė tokį pageidavimą, kad jis norėtų visas atostogas pasiimti ir nesikišti visiškai į darbą. tai būtų lyg savotiškas nušalinimas, jei prokuratūra nesikreips į teismą“, – sakė V. Baltraitienė.

Ministrei toks variantas pasirodė tinkamas. Ji tikino, kad prokuratūrai nepareikalavus J. Milių nušalinti, jis bus išleistas ilsėtis.

Kyla nerimas dėl rinkų

Premjeras A. Butkevičius tikino, kad su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba susijęs skandalas jau sulaukė atgarsio užsienyje.

„Abejonės, kurios yra išsakytos apie veterinarijos ir maisto tarnybos vadovą, tikrai mums kelia didelį nerimą dėl to, kad jau tarptautinėje aplinkoje yra didelė reakcija. Kai kurių valstybių matome, kiek turime informaciją, kur yra rašoma, kas vyksta Lietuvoje. Šita tarnyba buvo didžiulis pasitikėjimas tarptautiniame lygyje, o mes turime 170 valstybių, š kurias galime eksportuoti maisto produktus. Manau, kad šiuo požiūriu mums irgi padaryta nemažai pirminės, emocinės žalos“, – kalbėjo premjeras. Jis pats sakė skaitęs pranešimus apie J. Miliaus skandalą Kinijos anglakalbėje žiniasklaidoje.

„Manau, kad tai nepraeina be pasekmių. Iš tikrųjų mes pasitikime savo sistema maisto saugos ir kokybės užtikrinimo. Kai pradedamos reikšti abejonės dėl politinių tikslų, dėl dar kažko, tai kenkia mūsų eksportui. Kol kas iš jokių valstybių, išskyrus Rusiją, nesame gavę jokių priekaištų“, – pripažino V. Baltraitienė.

„Judex“ tikrinta 13 kartų

Ministrė tikino, kad „Judex“ per pastaruosius metus buvo tikrinama 13 kartų, nors paprastai, pagal planą įmonės tikrinamos vos vieną kartą per metus, jei yra rizikos – du kartus per metus.

„Vien šiemet „Judex“ tikrinta penkis kartus. Pristačiau pažymą premjerui, kad didelių pažeidimų nebuvo. Daugiausia buvo higieniniai pažeidimai“, – sakė ministrė. Anot jos, Maisto ir veterinarijos tarnyba nurodydavo „Judex“ pažeidimus panaikinti, bet veiklos nestabdydavo. „Yra rasti pažeidimai. Įmonei buvo ruošiami planai, kaip juos šalinti. Pašalinus planus, toliau buvo leidžiama gaminti vieną ar kitą produktą ir toliau vykdyti veiklą. Padidintos rizikos įmonė. Nemanau, kad pati problemiškiausia. Didžiausia jos bėda – higienos reikalavimų nesilaikymas, bet tai nėra, kad produktai pavojingi ir jų negalima vartoti“, – dėstė ministrė.

Tyrimą dėl prekybos poveikiu atliekanti teisėsauga aiškinasi įtarimus, kad J. Miliaus vadovaujama Maisto ir veterinarijos tarnyba galėjo nuslėpti bakterijos užkratą šaldytų maisto produktų gamybos bendrovės „Judex“ produktuose ir nesiėmė reikiamų veiksmų. Šiame tyrime įtarimai be J. Miliaus pateikti dar penkiais asmenims.

Su bendrove „Judex“ siejamas Seimo narys „tvarkietis“ Petras Gražulis apklaustas specialiuoju liudytoju. Praėjusią savaitę Generalinė prokuratūra ir Specialių tyrimų tarnyba pranešė, kad patikrinus „Judex“ produkciją nepriklausomoje laboratorijoje nustatytas kelių bakterijų užkratas bendrovės šaldytuose gaminiuose. Maisto ir veterinarijos tarnyba sustabdė „Judex“ veiklą ir atlieka savą tyrimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.